SP NR 1 W ŁOMŻY

  •  

    Dokumenty:

    enlightenedenlightenedenlightenedenlightenedenlightenedenlightenedenlightenedenlightenedenlightenedenlightenedenlightenedenlightenedenlightenedenlightenedenlightenedenlightenedenlightenedenlightenedenlightenedenlightenedenlightenedenlightenedenlightenedenlightened

    ROK SZKOLNY 2018/2019


    Ciekawy zawód

         W bieżącym roku szkolnym kontynuujemy projekt „Ciekawy zawód mojej mamy, ciekawy zawód mojego taty”, stąd też cieszymy się, że rodzice pozytywnie odpowiadają na nasze zaproszenia i znajdują czas, by opowiedzieć uczniom o wykonywanej przez siebie pracy. Niedawno odwiedziła nas pani Marta Kotarska – mama Pawła, która na co dzień jest położną w Ośrodku Zdrowia. Pani Marta bardzo ciekawie opowiadała jak należy pielęgnować niemowlęta tuż po narodzinach, co bywa trudne w jej pracy oraz co sprawia jej radość. Dziękujemy za wspólne spotkanie i zachęcamy rodziców do udziału w naszym projekcie.

      

    Galeria „Ciekawy zawód mojej mamy, ciekawy zawód mojego taty”
     

    Świetlicowe sposoby na stres i złość
            W świetlicy uczymy się także jak znaleźć sposób na radzenie sobie ze stresem czy złością. Przetestowaliśmy jeden z nich – wykonaliśmy gniotki. Okazało się, że to świetny sposób na odstresowanie, a przy tym świetna zabawa. Polecamy ߘꦬt;/span>


      

     

    Hodowla kryształków
           W świetlicy, oprócz świetnej zabawy, uczymy się także cierpliwości. Dobrym sposobem ćwiczenia tej bardzo ważnej cechy było założenie hodowli kryształków. Na efekty trzeba bowiem troszkę zaczekać. Ale było warto …

      
          

     

     
    Świetlicowy ogródek

           Świetlicową wiosenną tradycją jest zakładanie ogródka. Uczniowie ochoczo zasiewają nasionka kopru, szczypiorku, bazylii czy pietruszki, by jak tylko wyrosną, dodawać je do kanapek. A do tego, praca w „ogródku” daje tak wiele radości ߘꦬt;/span>

         

    Świetlicowy ogródek


    „Warszawa – stolica Polski”
            Miłym zakończeniem projektu „Warszawa – stolica Polski” było wykonanie przez świetlików kawiarenki na Starówce. Wszyscy zaangażowali się w tworzenie kamieniczek, aby później w tak pięknej scenerii sympatycznie spędzić wspólny czas na rozmowie przy herbatce i ciasteczkach.

         

    „Warszawa – stolica Polski”
     

    Bezdomna kartka

          „Bezdomna kartka” to ogólnopolska akcja, polegająca na wykonaniu i przekazaniu kart świątecznych osobom najuboższym, bezdomnym, samotnym, przebywającym w ośrodkach, po prostu osobom nie mającym nikogo bliskiego.

      

         

          Nie mogło w tym wydarzeniu zabraknąć wychowanków świetlicy, którzy z ogromnym zaangażowaniem wykonali przepiękne kartki. Ta niezwykła lekcja empatii udowodniła, po raz kolejny, że nasze świetliczaki to uczniowie o ogromnych sercach, potrafiące odpowiedzieć na potrzeby innych. Czasem tak niewiele potrzeba, by uszczęśliwić drugiego człowieka.

       „Bezdomna kartka”  

     

    Turniej o Czapkę św. Mikołaja


           W mikołajkowe popołudnie odbył się w świetlicy „Turniej o Czapkę św. Mikołaja”. Wśród wielu zadań uczniowie mieli m.in. znaleźć wyjście z labiryntu, rozwiązać zadanie logiczne, wykazać się celnością w rzutach śnieżkami i oczywiście błysnąć wiedzą w quizie o św.Mikołaju. Wyłonienie zwycięzcy nie było sprawą oczywistą, ale ostatecznie rozstrzygnęła to dogrywka. Zwyciężczynią została Kornelia Mazur z klasy II d. Serdecznie gratulujemy.

         

    Andrzejki

    Na Andrzejki przyszedł czas,
    świetlica na wróżby zaprosiła nas.
    To była świetna zabawa,
    andrzejkowe wróżby to super sprawa!
    Dziękujemy!
     

    Zobacz więcej - Andrzejki w oddziałach przedszkolnych
     

    Świetlica pełna życzliwości


           Z okazji Międzynarodowego Dnia Życzliwości przypadającą na 21.11.2018 r. w świetlicy szkolnej prowadzone były zajęcia, jak dobre uczucia potrafią zmienić świat na lepsze. Wystarczy jeden uśmiech, który jest najprostszą drogą do ludzkich serc. Uczniowie swoją życzliwością mogli podzielić się przez wpisywanie serdecznych słów, myśli, rymowanek, haseł na wykonanych przez siebie plakatach oraz „Drzewku Życzliwości”, które ozdobiły gazetki i ściany świetlic.

      


    Światowy Dzień Pokoju

          Już po raz kolejny obchodziliśmy w świetlicy Światowy Dzień Pokoju. Rozmawialiśmy o idei ustanowienia przez ONZ Dnia Pokoju, o znaczeniu pokoju na świecie oraz o konsekwencjach wojny. Wychowankowie świetlicy wykonali magnesy - gołębie pokoju z masy porcelanowej. Gołębie „pofrunęły” do domów uczniów, by każdego dnia przypominać jak wielką wartością jest pokój…
     

         

    Galeria Światowy Dzień Pokoju


    Ahoj przygodo!

                   

           Międzynarodowy Dzień Mówienia jak Pirat był w świetlicy dniem pełnym niesamowitych przygód. Młodsi słuchali ciekawych opowiadań i zadbali, by tego dnia wyglądać jak prawdziwi piraci. Starsi podjęli wyzwanie, by odnaleźć ukryty skarb. Zadanie nie było wcale takie proste, ale dzielne Świetliczaki – Piraci poradzili sobie doskonale. Pływanie na „podgryzanej” przez rekina tratwie, łowienie rybek czy zmagania jednorękich piratów to tylko niektóre atrakcje tego dnia. Nie mogło oczywiście zabraknąć płynącego statku. I choć nasz był tylko w słoiku, to nikomu to nie przeszkadzało. Przecież wyobraźnia naszych Świetliczaków nie ma granic… nawet na morzu.

         

    Oto fotorelacja… Ahoj przygodo!
     

    Dzień Marzyciela w świetlicy

                               

     

           „Marzenie to w rzeczywistości cel z datą do osiągnięcia”. Z takim nastawieniem Świetliczaki obchodziły tegoroczny Dzień Marzyciela. Tak naprawdę to od nas samych zależy czy nasze marzenia się spełnią, czy nie. Wystarczy potraktować je jak zadanie do wykonania. Tego dnia nie zabrakłowięc rozmów o najskrytszych marzeniach, po czym skrzętnie zostały one zobrazowane i wyeksponowane. Starsza grupa postanowiła dodatkowo wybrać te marzenia, które spełnią się w bieżącym roku szkolnym. Zostały zamknięte w koperty i trafiły do specjalnej skrzynki marzeń, abyśmy w czerwcu wspólnie mogli sprawdzić, które z nich udało się zrealizować. Pamiętajmy, wszystko w naszych rękach!

          

    GALERIA Dzień Marzyciela w świetlicy


    enlightenedenlightenedenlightenedenlightenedenlightenedenlightenedenlightenedenlightenedenlightenedenlightenedenlightenedenlightenedenlightenedenlightenedenlightenedenlightenedenlightenedenlightenedenlightenedenlightenedenlightenedenlightenedenlightenedenlightened

    ROK SZKOLNY 2017/2018

    Wielka akcja – motywacja!


           Rok szkolny w świetlicy zakończono bardzo miłym akcentem. Uczniowie przez cały rok objęci byli specjalnym systemem motywacyjnym, w którym zdobywali drobne nagrody miesięczne. Teraz przyszedł czas na wyłonienie zwycięzcy roku. Za m.in. aktywność, dobre zachowanie, umiejętność współpracy i pomocy innym w bieżącym roku zwyciężyły: Magda Owłasiuk – grupa I, Lidia Fiedorowicz – grupa II i Izabela Dębek – grupa III.

     

               

     

           Dziewczynkom serdecznie gratulujemy, a Restauracji McDonald’s dziękujemy za ufundowanie głównych nagród – specjalnych kuponów na pyszny zestaw.

     

    „Moja własna waluta”

     

          Jeszcze przed końcem roku rozstrzygnęliśmy konkurs plastyczny, w którym wychowankowie świetlicy mieli za zadanie stworzyć swoją własną walutę. Pomysł konkursu zrodził się podczas spotkania z mamą naszego ucznia – panią Aleksandrą Myśliwiec w ramach projektu „Ciekawy zawód mojej mamy…”. Pani Aleksandra była również fundatorką nagród w konkursie – złotych monet, które sprawiły uczniom niesamowitą radość.

         Prace były interesujące i bardzo twórcze, dlatego wybór najlepszych prac był nie lada wyzwaniem. Oto wyniki: I miejsce zajęły – Pola Wilińska i Gabriela Chojnowska, II miejsce – Ania Faryna i Jakub Morawski, natomiast III miejsce zdobyły – Amelia Kuskowska i  Alicja Szumowska. Przyznano również wyróżnienia następującym uczniom: Igorowi Kamińskiemu, Mateuszowi Lipskiemu i Damianowi Niecieckiemu.
     

     

         Zwycięzcom gratulujemy, a pani Aleksandrze serdecznie dziękujemy za pomoc w realizacji konkursu i ufundowanie nagród.

    Ciekawy zawód mojej mamy …

     

          „Ciekawy zawód mojej mamy, ciekawy zawód mojego taty” to kolejny świetlicowy projekt, który tym razem zaangażował rodziców naszych wychowanków. Na zaproszenie do udziału w nim odpowiedziały dwie mamy, które podczas spotkania z dziećmi zaprezentowały wykonywany przez siebie zawód i przeprowadziły bardzo ciekawe zajęcia.

          Mama Franka – pani Aleksandra Myśliwiec, wprowadziła uczniów w świat finansów, ponieważ jest na co dzień księgową. I nie jest to nudny zawód, jak twierdzą niektórzy, co potwierdziły także argumenty pani Oli. Dzięki jej prelekcji uczniowie m.in. poznali historię i rodzaje pieniądza, dowiedzieli się co to są podatki i na co są przeznaczone, a także zastanawiali się nad potrzebą oszczędzania. To była niezwykła lekcja, zakończona ogłoszeniem konkursu na stworzenie własnej, nieistniejącej waluty.

     

           

     

         Natomiast mama Ali – pani Elżbieta Szumowska – nauczycielka przedszkola, przeniosła naszych uczniów ponownie w przedszkolny świat, co również bardzo się spodobało świetliczakom. Przygotowała dla nich zadania specjalne, które dzieci wykonywały w zespołach. Zabawa była świetna, wykorzystała bowiem możliwości twórcze uczniów i ich ekspresję.
     

        

     

         Bardzo dziękujemy mamom za przyjęcie zaproszenia i przeprowadzenie fantastycznych zajęć, które z pewnością na długo zapadną w pamięć naszym uczniom.

    Świetlicowy ogródek

     

         

     

         O zdrowym żywieniu wiemy już chyba wszystko. Najwyższy czas zamienić słowa w czyn, dlatego w świetlicy zrodził się pomysł stworzenia ogródka ze szczypiorkiem, pietruszką czy bazylią. Oprócz podziwiania naszych upraw, będziemy je „podskubywać” podczas spożywania drugiego śniadania, by wiosną przyswoić jak najwięcej witamin. Wszyscy z zaangażowaniem pracowali, a teraz zostało cierpliwie czekać …

     

               
     

    Świetliczaki dokarmiają ptaki

     


       

     

          Zima jest ciężkim czasem dla ptaków ze względu na trudne warunki pogodowe. Świetliczaki nie mogły przejść obojętnie, dlatego podczas projektu „Dokarmiajmy ptaki zimą”, z zaangażowaniem najpierw zgłębiły temat teoretycznie, aby później zamienić wiedzę w czyn. Dowiedziały się przede wszystkim kiedy i  jak należy dokarmiać ptaki, a co może im zaszkodzić. Uczniowie z zapałem tworzyli karmniki i rozwieszali smakołyki sikorkom, nie zważając na mróz i wiatr.

        Podsumowaniem było ciekawe spotkanie z panią Katarzyną Sobocińską, przedstawicielką Nadleśnictwa Łomża, która usystematyzowała wiedzę uczniów i opowiedziała wiele ciekawostek przyrodniczych.
     

     

    Lecimy w kosmos
     

     

         Podróż w kosmos to jedna z wielu fascynujących przygód, które przeżyli wychowankowie świetlicy. Budowanie rakiet, poznawanie planet układu słonecznego, śpiewanie piosenek czy zabawy ruchowe to tylko część atrakcji. Cieszymy się, że nasi wychowankowie z takim zaangażowaniem realizują świetlicowe projekty. To wielka radość i wspaniałe efekty.



    Jak powstaje deszcz?
     

          Deszczowa jesień skłoniła wychowanków świetlicy do odczarowania smętnego i przygnębiającego obrazu tej pory roku. Kolorowe parasole, jesienne pejzaże malowane na folii czy krople deszczu malowane różnymi technikami plastycznymi … to tylko niektóre metody ułatwiające postrzeganie jesieni jako pory roku pełnej barw. Nie zabrakło też eksperymentów, dzięki którym uczniowie dowiedzieli się m.in. jak powstaje deszcz.


     

    Dzień misia

           Mimo, iż Dzień Misia przypadał w tym roku w sobotę, świetliczaki i tak  postanowiły godnie uczcić święto ulubionego pluszaka.
          Najstarsi podjęli wyzwanie i własnoręcznie uszyli nowiutkie misie, młodsi natomiast wykonali je innym sposobem.
           Wiele radości sprawiła przygotowana przez panią Kingę „Misiowa Fotobudka”, w której każdy mógł stać się misiem.

     

    https://cloud2.edupage.org/cloud/hdimgf3c9854a066cf5ba51db98d78dee87.jpg?z%3AlSL%2Ba9mHNRyylKkcrqnlrZOWDHFDWZuU1Rfb4Aek38pHx4Khg3E56L8TsyGWQHIO    https://cloud1.edupage.org/cloud/hdimg302d28a646170ee6c3358587dbb4d6.jpg?z%3AqTFstyU24DBWPcwbs2RM3UdgssuNsKgr%2B68xEIDVmMo26QAmTtIrxHzxwaZjZk%2Bs    https://cloud2.edupage.org/cloud/hdimg277626ff5654a525ae943d5dc60c0c.jpg?z%3AjX3JPv7jgsxqv9IcT8%2FSlAVytX%2FA4QUuwATD8qWX%2FgQYd3C9Kl%2BbC5NNleyFlgl5

     

    Dzień Edukacji Narodowej w świetlicy

     

         Do świętowania Dnia Edukacji Narodowej przygotowali się także wychowankowie świetlicy. Oprócz wykonania i wręczenia pięknych laurek, Świetliczaki przygotowały nauczycielom nie lada wyzwanie. Uczniowie sporządzili portrety swoich ulubionych nauczycielek. Panie natomiast miały za zadanie rozpoznać się na wyeksponowanych wizerunkach, za co otrzymywały słodki upominek. Podekscytowani uczniowie kibicowali swoim paniom, nie mogąc się doczekać finału. Nauczycielki doskonale sobie poradziły, choć wybór nie zawsze był oczywisty. Cóż … to zapewne nauczycielska intuicja.


    Pocztówki


         Mimo, iż wysyłanie pocztówek i listów przegrywa w obecnym świecie z sms-ami i mailami wychowankowie  świetlicy postanowili uczcić Międzynarodowy Dzień Pisania Listów w odpowiedni sposób. Postanowiliśmy wziąć udział „Wymianie pocztówkowej”, w której biorą udział wychowankowie ze świetlic w całej Polsce, m.in. z Krakowa, Wrocławia czy Konina. Wypisaliśmy pocztówki z pozdrowieniami z Łomży i wysłaliśmy do 27 świetlic. Dla młodych Świetliczaków to zupełnie nowe doświadczenie. Teraz uzbrojeni w cierpliwość czekamy na odpowiedzi.

     

    Tydzień zwierząt w świetlicy
     

        Z uwagi na obchodzony 2 października Dzień Zwierząt, tematyka zajęć świetlicowych związana była właśnie z tym wydarzeniem.

          Wychowankowie poznali prawa zwierząt, poznali wiele ciekawostek na ich temat, a także opowiadali jak należy opiekować się pupilami, ponieważ większość z nich posiada jakieś zwierzątko. Nie zabrakło quizów, rebusów i krzyżówek, a także zabawy w kalambury, w której wcielaliśmy się w różne zwierzątka.
     


     

          Temat tygodnia podsunął także wiele inspiracji plastycznych, uczniowie wykonali bowiem wesołe jeżyki, ulubione zwierzątka z łupinek po orzeszkach czy  ślimaczki z jesiennych liści.

         Dużo radości sprawiło nam „ożywianie” zwierzątek z kolorowanek za pomocą specjalnej aplikacji. Zabawa była niesamowita i zmotywowała nawet tych, którzy na co dzień nie przepadają za kolorowaniem.  
     


     

    Międzynarodowy Dzień Pokoju

     

          21 września obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pokoju. Z tej okazji każdego dnia w świetlicy staraliśmy się znaleźć odpowiedź co możemy zrobić, by na świecie zawsze panował pokój, jakie są źródła konfliktów i jak do nich nie doprowadzać.

          Z naszej świetlicy wyfrunęły gołąbki z miłymi wiadomościami do naszych bliskich i przyjaciół. Powstała też skrzynka zgody, do której można wrzucać liściki z przeprosinami, jeśli ktoś nie jest gotowy przeprosić prosto w oczy.

           Dzięki zabawie „kamyk w bucie” zrozumieliśmy, że nie warto rozpamiętywać krzywd, a należy sobie wybaczać, ponieważ nie warto pielęgnować złych uczuć. Natomiast zabawa „To mnie nie dotyczy” nauczyła nas jak nie reagować na przezwiska, docinki, bo przecież nie są o nas. Podsumowaniem było wykonanie prac plastycznych, w których dzieci zobrazowały jak według nich wygląda pokój na świecie.
     


     

    Interaktywny dywan

          Ogromnym zainteresowaniem cieszy się fantastyczny interaktywny dywan, który został w ostatnim czasie zainstalowany w świetlicy. Uczniowie świetnie się bawią korzystając z wachlarza gier i zabaw jakie posiada. Magiczny dywan to interaktywna pomoc dydaktyczna, która wpływa na rozwój u dzieci dużej motoryki, koordynacji wzrokowo-ruchowej, spostrzegawczości i szybkości reakcji.

        Dzięki magicznemu dywanowi dzieciaki przeżywają wspaniałe przygody, począwszy od gier i zabaw ruchowych, po edukację poznawczą ze wszystkich dziedzin wiedzy.
     

       
     

    Zdrowy tydzień


          Miniony tydzień upłynął w świetlicy pod hasłem „Dbamy z zdrowie przez cały rok szkolny”. Zainspirował nas to tego obchodzony 12.09. Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej i z tej okazji sprawdzaliśmy na przykładzie jajka zanurzonego w occie, jak ważną rolę odgrywa wapń i fluor w dbaniu o mocne zęby.
           Ponadto w „zdrowym tygodniu” uczniowie poznali i w grupach odtwarzali nową piramidę żywieniową, dyskutowali o szkodliwości niektórych produktów, rozpoznawali owoce i warzywa po dotyku oraz rozwiązywali quizy, krzyżówki i zadania związane ze zdrowym odżywianiem. Nie mogło zabraknąć inscenizacji wiersza Jana Brzechwy „Na straganie”, a podsumowaniem całego tygodnia było wykonanie owocowo – warzywnych ludzików.

     

         

    03.10.2019 22:23 | więcej »

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa Nr 1 w Łomży
    ul. Reymonta 9, 18-400 Łomża
  • 086 218 79 85

Galeria