Innowacje pedagogiczne w roku szkolnym 2021/2022:
"Kolorowy świat emocji."
Imię i nazwisko osoby wdrażającej innowację: Marta Piwowarska
Innowacja będzie realizowana w oddziale przedszkolnym 0 d.Głównym jej celem jest rozwijanie kompetencji emocjonalnych oraz wspieranie rozwoju emocjonalnego i społecznego dzieci. Sześciolatki poznają emocje podstawowe, m.in. radość, smutek, złość, strach. Będą ćwiczyły ich rozpoznawanie u siebie oraz innych osób. Podczas zabaw nauczą się w jaki sposób radzić sobie z przeżywanymi emocjami oraz jak je wyrażać, aby nie krzywdzić siebie i innych. Dzięki nabytym umiejętnościom w trakcie realizacji innowacji oraz wzmocnieniu poczucia własnej wartości w kontakcie z grupą rówieśniczą, dzieci otrzymają solidny fundament, który pozwoli im na lepsze rozumienie siebie oraz sprawi, że będą potrafiły poradzić sobie w trudnych, stresujących sytuacjach.
W innowacji Kolorowy świat emocji uczestniczyły dzieci z oddziału przedszkolnego 0 d. Jej głównym celem było rozwijanie inteligencji emocjonalnej oraz wspieranie rozwoju emocjonalnego i społecznego sześciolatków. Motyw przewodni prowadzonych zajęć stanowiła Kraina Emocji. Dzieci wspólnie z przewodnikiem - psychologiem szkolnym, wyruszyły w podróż do tego niezwykłego miejsca. Z zaciekawieniem poznawały mieszkańców owej krainy, którzy reprezentowali poszczególne emocje. Podczas zabaw i ćwiczeń uczyły się jak sobie z nimi radzić oraz jak je wyrażać, aby nie krzywdzić siebie i innych. Kluczowym przedsięwzięciem było wykonanie pracy plastycznej pt. Moja Kraina Emocji, które stanowiło okazję do utrwalenia poznanych treści i podsumowania cyklu zajęć w kreatywny, twórczy sposób.
„Zabawy z uważną żabką”
Imię i nazwisko osoby wdrażającej innowację: Edyta Lesiak - pedagog
Współczesne dzieci narażone są na nadmierną ilość bodźców, czegoefektem jest znaczne pogorszenie umiejętności skupienia i uważnego słuchania, kłopoty w relacjach, rozkojarzenie.
Głównym celem „Zabaw z uważną żabką” będzie pomoc dzieciom w rozwijaniu równowagi emocjonalnej, a co za tym idzie także koncentracji i pomysłowości. W zabawie dzieci poznają przyjazne techniki, które pomogą im opanować wiele poważnych trudności.
Ponadto dzieci będą lepiej radzić sobie z negatywnymi emocjami od najmłodszych lat. Będą rozumieć, skąd bierze się ich gniew lub smutek. W rezultacie będą w stanie ukierunkować je we właściwy sposób, a to poprawi ich umiejętności społeczne. Nauczą się wyrażać swoje emocje, unikając ataków agresji i przemocy.
Nauka koncentracji i uważności otworzy przed dziećmi świat, w którym będą mogły być zdrowe i szczęśliwe. Poprawi skupianie się i wyćwiczy ich mózgi w empatii, spokoju i zarządzaniu emocjami. Ponadto ułatwi im kontakt z samym sobą, dzięki czemu łatwiej im będzie dostosować się do każdej sytuacji.
Innowacja była realizowana w oddziale 0 d w bieżącym roku szkolnym. Podczas realizacji odbywały się m.in.ćwiczenia świadomego oddychania, które wpłynęły na wzrost świadomości własnego ciała oraz nauczyły dzieci kontrolowania własnych emocji. W czasie zajęć wykorzystywano zabawy integrujące grupę, by wytworzyć atmosferę życzliwości. Wychowankowie uczestniczyliw ćwiczeniach koncentracji i uważności w formie zabaw, np.: rozpoznawanie dźwięków, rozpoznawanie przedmiotów poprzez dotyk, rozpoznawanie zapachów oraz poznali wiele ćwiczeń relaksacyjnych. Przy realizacji wykorzystano nagrania z książek Eline Snel „Uważność i spokój żabki” oraz „Moja super moc”. Poznane przez dzieci techniki relaksacyjne stały się dla nich przyjemnym relaksem i czasem na odstresowanie. Część zajęć poświęcono także nauce wdzięczności i dostrzegania wszelkiego dobra, którego doświadczamy, a nie zawsze potrafimy docenić.
"Poznaję, doświadczam i odkrywam."
Imię i nazwisko osoby wdrażającej innowację: Najdyhor Kamila
Innowacja będzie realizowana w klasach: 2b,2e, 3e
Czas trwania innowacji: październik 2021 r. - marzec 2022 r.
Zajęcia odbywać się będą raz na dwa tygodnie w ramach zajęć świetlicowych. Udział w nich jest dobrowolny. Realizowane na spotkaniach zagadnienia łączą teorię z praktyką, pozwalają bliżej poznać wybrane zjawiska przyrodnicze oraz zagadnienie z otoczenia dziecka. Bliższe poznawanie wybranych zjawisk przyrodniczych, obserwacje, gry i zabawy dydaktyczne, działalność plastyczna i techniczna, wykonywanie doświadczeń będą sprzyjać łatwiejszemu przyswajaniu wiedzy, umiejętności oraz dadzą uczniom wiele satysfakcji. W innowacji położono głównie nacisk na stwarzanie możliwości aktywnego zdobywania wiedzy, stymulowanie dziecięcej aktywności w kierunku poznania i zrozumienia otaczającej przyrody. W trosce o podniesienie jakości umiejętności poznawczych, pragnę wdrożyć projekt innowacyjny, który pozwoli w sposób czynny, poprzez doświadczenia, zaspokajać u uczniów naturalną potrzebę zdobywania wiedzy i umiejętności o otaczającym świecie.Innowacja "Poznaję, doświadczam i odkrywam" skierowana była do uczniów klas 2b, 2e i 3e ( uczęszczających do świetlicy szkolnej). Innowacja trwała od października 2021 r. do marca 2022 r. Głównym celem innowacji było rozbudzenie i rozwijanie pasji badawczej uczniów w młodszym wieku szkolnym oraz podtrzymanie naturalnego otwarcia umysłów dzieci na eksperymentowanie i doświadczenie. Dzieki uczestnictwu w/w zajęciach dzieci:
- rozbudziły i rozwijały swoje pasje poznawcze -piprawily umiejętności społeczne,
- wytrwale rozwijały i poszerzały umiejętnosci z zakresu edukacji przyrodniczej, społecznej i plastycznej,
- kształtowały umiejętność poznawania, obserwowania otaczającego świata.
Dzieci podczas zajęć wykazały się ogromną chęcią pracy, ciekawością poznawcza i motywacja do odkrywania nowego.
"Czytam z klasą lekturki spod chmurki." - III edycja
Autor: Honorata Szanecka
Osoba wdrażająca innowację: Karolina Jóźwik
Innowacja będzie realizowana w klasie III d
Obecnie wydaje się, że czasy papierowych książek idą w zapomnienie, a uczniowie coraz rzadziej po nie sięgają. W wyniku tego częściej możemy zauważyć, że dzieci wolą spędzać swój wolny czas używając komputera.
Stwarzając uczniom odpowiednie sytuacje dydaktyczno-wychowawcze, innowacja pedagogiczna pt. Czytam z klasą lekturki spod chmurki rozbudzi u uczniów ciekawość literacką i sprawi, że rozwiną aktywność czytelniczą.
Innowacja opiera się na zmianie sposobu omawiania czytanych lektur szkolnych, zaangażowaniu uczniów w aktywne działania oraz upowszechnianiu czytelnictwa wśród dzieci poprzez atrakcyjne formy pracy z tekstem. Projekt polega na połączeniu czytania określonej lektury ze zgłębianiem wiedzy na temat cech i kompetencji zawodowych bohaterów w niej występujących."Ortografia co do głowy trafia."
Osoba wdrażająca innowację: Sawicka Wioletta
Innowacja będzie realizowana w klasie II ePoprzez zabawy i gry dydaktyczne uczniowie będą poznawali i utrwalali zasady oraz wyrabiali nawyki poprawnego pisania. Stosowanie gier, zabaw ortograficznych, bitów, rymów, puzzli ortografów w nauczaniu ortografii powoduje, że uczniowie wielokrotnie obcują z danym wyrazem, ale zawsze w inny sposób. Pomysłowo zilustrowane ortogramy dostarczą dziecku wielu bodźców, będą sprzyjały rozwijaniu pamięci oraz wyrabianiu nawyku bezbłędnego pisania.