**************************************************
"Książka i możliwość czytania,
to jeden z największych cudów ludzkiej cywilizacji."
Maria Dąbrowska
Regulaminy konkursów bibliotecznych Regulamin.pdf
NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA
REALIZOWANY W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 1
Nasza szkoła kontynuuje realizację 3. Priorytetu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025. Zgodnie z założeniami niniejszego Programu został opracowany Szkolny Program Rozwijania Kompetencji Czytelniczych i Upowszechniania Czytelnictwa, obejmujący szereg działań dostosowanych do potrzeb i możliwości poszczególnych klas.
W ramach realizacji Szkolnego Programu Rozwijania Kompetencji Czytelniczych biblioteka Szkoły Podstawowej Nr 1 za pośrednictwem wychowawców przekazała rodzicom uczniów informacje o zaletach wypływających z czytania książek, opracowane przez prezesa Fundacji Cała Polska Czyta Dzieciom.
SP1 UCZESTNIKIEM AKCJI BICIA REKORDU CZYTANIA
Nasza szkoła już po raz 4. uczestniczyła w ogólnopolskiej akcji bicia rekordu czytania na przerwie. Na terenie SP1 wydarzenie to odbyło się 27 października 2023 r., uczestniczyły w nim 1002 osoby – nasi uczniowie, nauczyciele, a także pracownicy administracji i obsługi. Po zakończeniu akcji do organizatora przedsięwzięcia (Biblioteki Pedagogicznej Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim) zostało przesłane odpowiednie sprawozdanie, które pozwoliło dokonać podsumowania wydarzenia w Polsce.
Jako duża placówka oświatowa mieliśmy wydatny wpływ na ostateczny wynik akcji, tym samym przyczyniliśmy się do popularyzacji czytelnictwa nie tylko w naszym środowisku szkolnym…
Podsumowanie szkolnego konkursu na najładniejszą zakładkę do książki ph.
"Wspomnienie mojej ulubionej postaci z bajki"
Dobiegł końca organizowany przez bibliotekę SP1 konkurs dla klas I-III na najładniejszą zakładkę do książki ph. "Wspomnienie mojej ulubionej postaci z bajki". Celem konkursu było promowanie czytelnictwa, kształtowanie wyobraźni twórczej oraz rozwijanie zdolności manualnych i plastycznych. Projekt był realizowany w ramach Szkolnego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie dowolną techniką jednostronnej zakładki do książki. W ocenie prac brano pod uwagę pomysłowość, oryginalność ujęcia tematu, estetykę wykonania oraz samodzielność.
Jak co roku konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem - wpłynęło 60 niezwykle barwnych prac, świadczących o pomysłowości, wyobraźni i uzdolnieniach plastycznych uczestników. Komisja w składzie: p. Katarzyna Borawska jako przewodnicząca oraz członkowie, panie: Beata Dudkiewicz, Halina Rogowska i Ewa Zawalich przyznały:
w kategorii klas I:
I miejsce: Lena Górska, kl. I e
II miejsce: Michalina Waluk, kl. I f
III miejsce: Iga Domaszewicz, kl. I a
wyróżnienie:
Nadia Ciepłuch, kl. I a, Aleksandra Święćkowska, kl. I c
w kategorii klas II:
I miejsce: Miłosz Karkosa, kl. II c
II miejsce: Maja Suchodolska, kl. II a
III miesce: Jan Burnos, kl. II a
wyróżnienie:
Aleksandra Cudnik, kl. II a
w kategorii klas III:
I miejsce: Nadia Niedźwiedź, kl. III e
II miejsce: Aleksandra Zięba, kl. III e
III miejsce: Jerzy Jałowiecki, kl. III a
wyróżnienie:
Wiktoria Baran, kl. III c, Alan Kanicki, kl. III e
Wszystkim Uczniom, biorącym udział w konkursie, bardzo dziękujemy! Zwycięzcom gratulujemy! Uczestnikom konkursu zostaną wręczone pamiątkowe dyplomy. Zdobywcy trzech pierwszych miejsc otrzymają nagrody książkowe; uczniowie wyróżnieni – drobne upominki. Zachęcamy do uczestnictwa w konkursie w przyszłym roku.
LITERACKIE ECHA STANU WOJENNEGO
Jak często współcześni autorzy beletrystyki sięgają po tematykę stanu wojennego? „Wroniec" Jacka Dukaja, „Haszyszopenki" Jarosława Maślanka, „Jest" Dawida Bieńkowskiego, „Teatr Niewidzialnych Dzieci" Marcina Szczygielskiego, „Ostatni raport" Zbigniewa Kruszyńskiego - to wybranepowieści powstałe po roku 2000, napisane przez osoby, które w czasie stanu wojennego były bardzo młode.
Współcześni powieściopisarze nie sięgają po ten temat zbyt często, chociaż wydaje się on literacko atrakcyjny - pełen dramatyzmu, walki dobra ze złem.Krytyk literacki Dariusz Nowacki wspomina książki, w których - jak to ujął - stan wojenny jest często dekoracją dla osobistych wspomnień. Zasadniczo rzecz jest regulowana pokoleniowo - zauważa. Jego zdaniem, w każdej z powieści musi być wątek biograficzny, wątek osobistego doświadczania. Opowiada m.in. o debiutanckiej powieści „Jest" Dawida Bieńkowskiego, która stanowi zapis doświadczeń warszawskich, ideowych i antykomunistycznych maturzystów - uczniów z dobrych liceów, zaangażowanych w „karnawał Solidarności", a potem w starcia z milicją. Nawiązuje też do krótkotrwałego nurtu rozliczeń z tragedią tamtych czasów i w tym kontekście wspomina o powieści „Ostatni raport" Zbigniewa Kruszyńskiego, której bohaterem jest student uwikłany we współpracę ze Służbą Bezpieczeństwa.
Jarosław Maślanek opowiada w swojej powieści „Haszyszopenki" o rywalizacji dwóch nastolatków, z których jeden jest synem milicjanta, a drugi działacza opozycji. Autor książki przyznaje, że kiedy wprowadzono stan wojenny, miał 6 lat i niewiele z tego okresu pamięta. Utkwiły mu jednak w pamięci wrażenia, związane z tamtym okresem. Dla niego to był czas ciemnej nocy pasujący do klimatu powieści mającej w sobie coś z horroru. Akcja toczy się na prowincji, gdzie pozornie nie było przemocy, czołgów i prześladowania, znanych z dużych miast.
Aby dla młodzieży początek lat 80. nie był prehistorią, powstała powieść „Teatr Niewidzialnych Dzieci" Marcina Szczygielskiego, wydana w 2016 roku. Historia dzieje się w 1982 roku. Autor przyznaje, że do napisania książki skłoniło go przerażenie, jak mało młodzi wiedzą o stanie wojennym, który on świetnie pamięta, bo to była jego młodość. Pisarz, tworząc książkę, chciał młodzieży unaocznić, że stan wojenny to nie jest coś takiego, co się już nie powtórzy, bo – jak twierdzi - w życiu wszystko może się zdarzyć. Zauważa, że młodsi czytelnicy nie potrafią zrozumieć, jak mogło do tego dojść.
Literaturoznawca, prof. Anna Nasiłowska mówi z kolei o książkach, jakie powstały bezpośrednio po wprowadzeniu stanu wojennego. Wspomina o książce "Raport o stanie wojennym" Marka Nowakowskiego, będącej rodzajem zapisu nastrojów ówczesnego czasu, opowiadaniach Janusza Andermana z tomu „Brak tchu", „Stanie po zapaści" Jacka Bocheńskiego oraz powieści Iwony Smolki „Musisz siebie zjeść". Tak więc założenie, że brakuje w literaturze polskiej dzieł powstałych na kanwie stanu wojennego nie do końca się sprawdza. Problemem raczej jest dotarcie do młodego pokolenia z przekazem, jaki niosą ze sobą wyżej wymienione pozycje literackie.
13 grudnia zapisał się w historii Polski ciemnymi zgłoskami. Dzieci i młodzież interesujące się naszą przeszłością doskonale znają minione dramatyczne wydarzenia, jednak ci, którzy niechętnie sięgają po motywy historyczne, mają okazję, by w sposób bardziej dostępny i przyjemny, zgłębiając fabułę proponowanych książek, poznać ten - jakże niedawny fragment naszej historii.
KSIĄŻKA - ŚWIĄTECZNYM PREZENTEM DLA DZIECI
Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia – wyjątkowy w rocznym kalendarzu okres, w którym pieczołowicie celebrujemy od lat przyjęte w naszej kulturze tradycje; stroimy choinkę, dzielimy się opłatkiem, w Wigilię spożywamy postne potrawy, obdarowujemy się prezentami. W tym dniu w sposób szczególny pamiętamy o dzieciach, które z ciekawością zerkają pod choinkę… No właśnie, kolejny rok i kolejny, czasem nietrafiony prezent, trafia w rączki najmłodszych. A może by tak wprowadzić nowy obowiązujący zwyczaj.
Biblioteka SP 1 proponuje rodzicom, by przyjrzeli się nowinkom literackim, które pojawiają się na rynku księgarskim w przeddzień Świąt. Może warto byłoby zamiast kolejnej zabawki, ofiarować dziecku ciekawą, barwną książkę? Z pewnością taki wybór przyniósłby wymierne korzyści na przyszłość – nie tylko w aspekcie intelektualnym, ale także wychowawczym. Niewątpliwie wpłynęłoby to na wzrost więzi rodzinnych, jeśli dzieci wspólnie z rodzicami obok choinki siądą do czytania. Niecodzienny klimat takiej chwili pozostanie na zawsze w pamięci naszych pociech i nie ulega wątpliwości, że będą one chciały tę tradycję kultywować także w swoim życiu dorosłym.
Zachęcamy więc Państwa, by rozważyć kwestię świątecznych prezentów dla dzieci. Być może książka stanie się nową tradycją w naszych domach. Gorąco do tego zachęcamy, jednocześnie niżej przedstawiamy propozycje świątecznych tytułów, które mogą być doskonałym upominkiem pod choinkę dla najmłodszych.
„Niezwykłe święta Kornelii” Agnieszki Stelmaszyk
Historia małej Kornelii, którą nie cieszą nadchodzące święta. Z wytęsknieniem oczekuje rodziców, aż nagle zjawia się czarodziej… Książka utrzymana w świątecznym klimacie, mądra i refleksyjna.
„Hurra, są święta!” Ulfa Nilssona
Młody prosiak Rufus ucieka z gospodarstwa, a chwilę później spotyka bezdomną kotkę. Wspólnie zamieszkują opuszczoną chatkę… Zabawna, piękna i wzruszająca opowieść.
„Samotne święta Oskara” Holly Webb
Pozycja wywodząca się ze znanej serii „Zaopiekuj się mną”. Tym razem poznajemy Hanię, która opiekuje się dalmatyńczykiem. Ta urocza książka – ze świętami w tle - odsłania prawdę o problemach wynikających z posiadania zwierzęcia.
„List od…” Katarzyny Ryrych
Z powodu wypadku, tuż przed świętami, Linus trafia do szpitala. Jego pobyt staje się jednak niesamowitą przygodą, gdyż poznaje niespotykanego dotąd Mikołaja… Fascynująca opowieść o wartkiej i zaskakującej akcji.
„Gwiazda betlejemska” Joanny Podhorskiej – Okołowowej
Krótka, wierszowana opowieść o gwieździe betlejemskiej polskiej poetki i nauczycielki żyjącej w latach 1854 – 1936. Przepiękne ilustracje nastrajają świątecznie i podkreślają symboliczne znaczenie słynnej gwiazdy.
„Święci uśmiechnięci. Święty Mikołaj z Miry” Elizy Piotrowskiej
Książka przybliża postać św. Mikołaja – biskupa Miry, którego imieniny przypadają
6 grudnia. Ta pozycja literacka w interesujący sposób ukazuje życie świętego - od narodzin, aż do dnia dzisiejszego - informując o tym, co zostawił On po sobie i co nam daje współcześnie.
„Gwiazdka z Nieba” Liliany Bardijewskiej
Wzruszająca, pełna fantazji bajka o małym chłopcu Tomaszku, pluszowym misiu i śnieżynce Śmieszynce oraz o pewnej deszczowej wigilijnej nocy, kiedy przygoda ta się rozpoczyna…
„Opowiadania wigilijne. Pod choinkę od polskich pisarzy” - praca zbiorowa
Ludwik Jerzy Kern, Grzegorz Kasdepke, Anna Onichimowska, Beata Ostrowicka, Wanda Chotomska, Joanna Papuzińska, Ewa Chotomska, czy Joanna Olech - to tylko część autorów, których znajdziemy w tym zbiorze. 21 opowiadań umili ten piękny świąteczny okres, bo w czasie świąt Bożego Narodzenia wszystko może się zdarzyć…
„Pan Brumm obchodzi Boże Narodzenie” Daniela Nappa
Do świętowania potrzebna jest choinka, dlatego Pan Brumm - inteligentny niedźwiedź - wraz z przyjaciółmi wyrusza do lasu po wymarzone drzewko. Sprawy jednak się komplikują, bo oto pojawia się sprytna łasica, fałszywy stróż porządku…
„Poczytajmy o Bożym Narodzeniu” Boba Hartmana
Z Bożym Narodzeniem zazwyczaj kojarzy nam się choinka, żłóbek i pierwsza gwiazdka, a także kolorowo zapakowane prezenty. Do tej listy dodajmy jeszcze opowiadanie bajek, które może stać się pięknym zwyczajem w naszych domach i tradycyjną częścią obchodów Bożego Narodzenia.
„Wiersze na Boże Narodzenie” Doroty Gellner
Zbiór 26 niedługich, uroczych wierszy znanej i lubianej poetki dla dzieci, przygotowany specjalnie z myślą o Bożym Narodzeniu, Mikołaju, choince. Cudowne ilustracje wprowadzają w świąteczny klimat i rodzinne ciepło.
„Bombka z Gwiazdką” Maliny Prześlugi
Niezwykle spokojna, nastrojowa i zachwycająca wyglądem książka. Dowiedzieć się z niej można o Świętach Bożego Narodzenia chyba wszystkiego, np. skąd bierze się na niebie pierwsza gwiazdka, czy co można znaleźć w brodzie św. Mikołaja albo co czuje biedna, ukruszona bombka, wisząca gdzieś z tyłu od ściany i kłuta przez świerk…?
„Księga świąteczna”
To obszerne dzieło, które zawiera fragmenty Ewangelii, świąteczne opowiadania, kolędy, ciekawostki dotyczące różnych zwyczajów, a także historię ich pochodzenia. To książka wprowadzająca w atmosferę świąt, pozwalająca małym czytelnikom jeszcze pełniej rozumieć i przeżywać ten wyjątkowy czas. Wyjaśnia, czego symbolem jest opłatek, co to są jasełka, skąd wywodzi się tradycja ubierania choinki, co symbolizuje wolne miejsce przy stole czy to, jak obchodzi się święta w innych krajach.
Zalety wypływające z czytania
1. Czytanie ubogaca pisanie.
To może wydać się zaskakujące dla kogoś, że czytanie poprawia pisanie, ale tak jest. Jeśli uczeń może poprawić zdolność analitycznego myślenia, wzbogacić słownictwo, to już jeden krok do wykorzystania tego słownictwa również w piśmie. Może to właśnie jest powód, dla którego nauczyciele różnych przedmiotów, w tym języków obcych niejako zmuszają nasze dzieci do czytania różnych tekstów i książek.
2. Czytanie poszerza wiedzę.
„Więcej czytasz, więcej wiesz”. Można czytać książki traktujące o różnych problemach, powieści osadzone w różnych ramach czasowych, poznać różne zachowania ludzi, miejsca. Dzięki temu można lepiej odnaleźć się w życiu, w napotkanych na drodze sytuacjach.
3. Czytanie poprawia koncentrację i pamięć.
Jak to się dzieje, że nie można zapamiętać numeru telefonu, czyjegoś imienia czy nazwiska, a pamiętasz, co przeczytałeś w książce? Dlatego, że książka daje kompletną informację, zamkniętą i oprawioną pewną historią. Dzięki temu łatwiej się skupiasz, zaciekawiasz tym, co czytasz. Czytanie książki zresztą niejako wymusza na nas skupienie i koncentrację. W przeciwieństwie do gazet i magazynów, w których pojawiają się krótkie treści i kilka informacji, książka podaje nam dość dużą całość, dotyka wielu aspektów, prezentuje różne wątki.
4. Czytanie rozwija wyobraźnię.
Czytając, wizualizujemy sobie w głowie miejsca, osoby, sytuacje. Niejako reżyserujemy przedstawiony w książce świat i odtwarzamy na jego podstawie film we własnej głowie. To jest naprawdę niesamowita umiejętność i cudowne doświadczenie. Dzięki czytaniu potrafimy odnaleźć się w otaczającym nas świecie, szybciej zdawać sobie sprawę z różnych rzeczy, jesteśmy bardziej świadomi siebie i świata, lepiej go odbieramy i rozumiemy. Potrafimy przenieść różne sytuacje z książek do życia codziennego, zazwyczaj podświadomie, ale dzięki temu umiemy wiele rzeczy przewidzieć i z wieloma sobie poradzić.
5. Czytanie buduje poczucie własnej wartości.
Im więcej czytam, tym więcej wiem. Im więcej wiem, tym pewniej się czuję w różnych sytuacjach. Im pewniej się czuję, tym bardziej rośnie we mnie poczucie własnej wartości. Czy to nie wspaniałe? To jest reakcja łańcuchowa, która nie czyni żadnych szkód, a wręcz daje same korzyści.
6. Czytanie czyni Cię świetnym rozmówcą.
Każdy z nas znalazł się kiedyś w sytuacji, w której nie miał nic ciekawego do powiedzenia, lub nie wiedział, co powiedzieć. Wcale nie musi tak być. Wystarczy, że zaczniesz czytać. Potraktujmy książki jako źródło swojej wiedzy, poszerzania horyzontów i wzbogacania słownictwa. Wybierajmy książki z różnych dziedzin, troszkę historii w tle, czyjąś biografię, książki psychologiczne, nawet kryminały. Każda z nich niesie ze sobą inny przekaz i inny rodzaj informacji.
7. Czytanie daje satysfakcję i zabija nudę.
Siedząc w domu i nie mając żadnej opcji na wyjście, jesteśmy znudzeni, nie wiemy, co ze sobą zrobić – chwyćmy za książkę. Przeniesie nas ona do zupełnie innego świata, poznamy nowe postacie, dowiemy się nowych rzeczy. Czytanie daje ogromną satysfakcję. Pamiętając piękną maksymę: „słowo uczy, przykład pociąga”, bądźmy wzorem dla młodszego pokolenia.
Mając świadomość, że u podstaw wszelkiego kształcenia leży techniczna umiejętność czytania tekstów i ich rozumienia, wiedząc też, jakie korzyści przynosi kontakt z książką, zachęcamy rodziców, by wspierali swoje pociechy w czytelnictwie, a osiągnięcia edukacyjne ich dzieci z pewnością wzrosną.
Nauczyciele bibliotekarze
RANKING CZYTELNICTWA W SP1
W I PÓŁROCZU ROKU SZKOLNEGO 2022/2023
Dobiegło końca pierwsze półrocze roku szkolnego 2022/2023, w związku z tym panie bibliotekarki dokonały podsumowania wypożyczeń, tym samym wyłoniły najlepszych czytelników Szkoły Podstawowej Nr 1 w Łomży. Poniżej zamieszczamy wykaz liderów czytelnictwa minionego semestru. W rankingu uwzględniłyśmy klasy od II do VIII. Klasy I wezmą udział w rankingu dopiero w drugim semestrze – po uroczystym pasowaniu na czytelnika.
LIDERZY CZYTELNICTWA W SP 1:
1. miejsce: Wiktoria Cudnik, kl. VIIIB (40 książek)
2. miejsce: Filip Chrostowski, kl. IIC, Julia Hnatkowska, kl. VIIA (39 książek)
3. miejsce: Zuzanna Komorowska, kl. IIA (38 książek)
LIDERZY CZYTELNICTWA NA POSZCZEGÓLNYCH POZIOMACH
NA POZIOMIE KLAS II:
1. miejsce: Filip Chrostowski, kl. IIC (39 książek)
2. miejsce: Zuzanna Komorowska, kl. IIA (38 książek)
3. miejsce: Aleksandra Duchnowska, kl. IIA (35 książek)
NA POZIOMIE KLAS III:
1. miejsce: Wiktoria Konopka, kl. IIIC ; Maja Palińska, kl. IIIF (26 książek)
2. miejsce: Maja Salwa, kl. IIIA; Weronika Wilawer, kl. IIIE (21 książek)
3. miejsce: Anastazja Wykowska, kl. IIIC (18 książek)
NA POZIOMIE KLAS IV:
1. miejsce: Zuzanna Darda, kl. IVB (25 książek)
2. miejsce: Julia Antkiewicz, kl. IVB (19 książek)
3. miejsce: Blanka Wyszyńska, kl. IVB (17 książek)
NA POZIOMIE KLAS V:
1. miejsce: Raffaele Aglio, kl. VA (30 książek)
2. miejsce: Laura Góralczyk, kl. VB (28 książek)
3. miejsce: Igor Zawadzki, kl. VC (27 książek)
NA POZIOMIE KLAS VI:
1. miejsce: Natalia Leszczyńska, kl. VIA (24 książki)
2. miejsce: Petros Stefanou, kl. VIC (14 książek)
3. miejsce: Maja Juchimowicz, kl. VIA; Amelia Kuskowska, kl. VID (12 książek)
NA POZIOMIE KLAS VII:
1. miejsce: Julia Hnatkowska, kl. VIIA (39 książek)
2. miejsce: Julia Kłosińska, kl. VIIA (18 książek)
3. miejsce: Wiktoria Malinowska, kl. VIIA (10 książek)
NA POZIOMIE KLAS VIII:
1. miejsce: Wiktoria Cudnik, kl. VIIIB (40 książek)
2. miejsce: Alicja Szumowska, kl. VIIIB (23 książki)
3. miejsce: Mikołaj Babiel, kl. VIIIA (22 książki)
PODSUMOWANIE KONKURSU NA ZAKŁADKĘ DO KSIĄŻKI
Dobiegł końca organizowany przez bibliotekę SP1 konkurs dla klas I-III na najładniejszą zakładkę do książki ph. "Wspomnienie mojej przeczytanej książki". Celem konkursu była promocja czytelnictwa, a także rozwijanie zdolności plastycznych i manualnych uczniów. Projekt był realizowany w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2022 Priorytet 3. Kierunek interwencji 3.2.
Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie dowolną techniką jednostronnej zakładki do książki. W ocenie prac brano pod uwagę pomysłowość, oryginalność ujęcia tematu, estetykę wykonania oraz samodzielność.
Jak co roku konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem - wpłynęło 60 niezwykle barwnych prac, świadczących o pomysłowości, wyobraźni i uzdolnieniach plastycznych uczestników. Oto wyniki konkursu:
w kategorii klas I:
I miejsce: Hubert Górski I d, Karmen Prusaczyk I c
II miejsce: Tymon Antkiewicz I f, Oliwia Zorczykowska I f
III miejsce: Izabela Miszczuk I e, Alicja Tarnowska I c
wyróżnienie:
Krzysztof Chrostowski I a, Iga Dąbrowska I b, Maurycy Gorzęba I d,
Barbara Hurec I d, Miłosz Karkosa I c, Liliana Niewińska I a,
Antonina Sasinowska I f, Gabriela Wierciszewska I a, Piotr Zaremba I b
w kategorii klas II:
I miejsce: Nikola Ciepłuch II e, Szymon Zapert II f,
II miejsce: Nadia Niedźwiedź II e, Lena Tyborowska II f
III miesce: Krystian Pawłowski II a, Lena Sobczyńska II a
wyróżnienie:
Kornelia Kapelańczyk II d, Magdalena Sydor II c, Michalina Wojan II a
w kategorii klas III:
I miejsce: Lena Ambroziak III e, Zuzanna Karpińska III e
II miejsce: Sandra Milewska III f, Helena Stanisławska III f
III miejsce: Anna Modzelewska III c, Maja Palińska III f
wyróżnienie:
Dawid Frankowski III b, Pola Wądołkowska III f, Maja Żelazna III a
Zwycięzcom gratulujemy! Wszystkim Uczestnikom konkursu zostaną wręczone pamiątkowe dyplomy. Zdobywcy trzech pierwszych miejsc otrzymają nagrody książkowe. Zachęcamy do uczestnictwa w konkursie w przyszłym roku.
Bibliotekarki
„Moja ulubiona postać z bajki”
Szkolny konkurs plastyczny „Moja ulubiona postać z bajki” adresowany był do dzieci z oddziałów przedszkolnych. Jego organizacja wynikała z realizowanych w SP1 założeń Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 – Priorytet 3. Kierunek interwencji 3.1.
Celem konkursu była promocja aktywności czytelniczych, propagowanie idei czytania dzieciom, zainteresowanie i poznanie literatury bajkowej. Uczestnicy mieli za zadanie wykonać pracę swojej ulubionej postaci z bajki dowolną techniką. Dzieci wykazały się dużą pomysłowością.
Miejsce I
Oliwia Walentowicz 0a
Marcelina Włodkowska Ob
Alicja Bikowska 0c
Amelia Mateuszczyk 0d
Miejsce II
Kinga Walentowicz 0a
Zuzanna Dardzińska 0b
Iga Domaszewicz 0c
Antoni Gębka 0d
Miejsce III
Anna Smugarzewska 0a
Igor Krajewski 0b
Nina Stankiewicz 0c
Leon Kozłowski 0d
Wyróżnienia otrzymali:
Oliwier Prusiński 0a
Aleksandra Święćkowska 0a
Waldemar Olszewski 0b
Zuzanna Waszczuk 0b
Maja Makowska 0c
Dominik Sobolewski 0c
PODSUMOWANIE PROJEKTU "MOJA WYMARZONA POSTAĆ Z LEKTURY"
którego celem było rozwijanie i upowszechnianie czytelnictwa oraz ukierunkowanie zainteresowań dzieci i młodzieży. Podobnie jak większość tegorocznych działań biblioteki szkolnej, projekt wpisywał się w ramy Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2022 Priorytet 3. Udział w projekcie wymagał refleksyjnego podejścia do wybranych książek, tym samym spełniał założone cele.
W wyniku zgodnej z regulaminem analizy prac przyznano następujące miejsca w poszczególnych kategoriach:
Klasy I-IIIl Klasy IV – VIII Kategoria – praca plastyczna
I miejsce: Maurycy Gorzęba, kl. I d
II miejsce: Nikola Ciepłuch, kl. II e
III miejsce: Mateusz Domitrz, kl. II b;
Jakub Kałudziński, kl.II e
Kategoria – fotografia
I miejsce: Zofia Górska, kl. II a;
Anna Mitter, kl.III a
II miejsce: Krzysztof Chrostowski, kl. Ia;
Julia Gawkowska kl. Id
III miejsce: Jerzy Jałowiecki, kl. II a
Kategoria – praca plastyczna
I miejsce: Miłosz Stachurski, kl. V a
Sebastian Tomasiewicz, kl. IV a
II miejsce: Ksawery Brzeziński,kl. IV c
Jakub Czerwonko – kl. V a
III miejsce: Anna Faryna kl. VI d
wyróżnienie: Magdalena Kołakowska, kl. VI c
Weronika Matejkowska, kl. IV e
Kategoria – praca literacka
I miejsce: Jakub Buczyński, kl. V c
Kategoria – fotografia
I miejsce: Antonina Chrostowska, kl. IV e
II miejsce: Paweł Mitter, kl. V a
III miejsce: Jakub Morawski, kl. VI b
Oliwia Runo, kl. IV e
PODSUMOWANIE KONKURSU "NA ZAKŁADKĘ DO KSIĄŻKI"
7 grudnia 2022 r. nastąpiło podsumowanie konkursu dla klas I-III "Na najładniejszą zakładkę do książki" organizowanego z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Projekt był realizowany w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025. Jego głównym celem było zainteresowanie dzieci książką i popularyzowanie literatury. Temat konkursu brzmiał "Wspomnienie mojej przeczytanej książki". Jego uczestnicy mieli za zadanie wykonać jednostronną zakładkę, stosując dowolną technikę, np. rysunek, malarstwo, kolaż. Zgodnie z regulaminem komisja oceniająca brała pod uwagę: pomysłowość, oryginalność ujęcia tematu, estetykę wykonania i samodzielność.
Jak zawsze konkurs cieszył się dużą popularnością. Wpłynęło 60 prac w pełni realizujących założone kryteria, stąd wybór najlepszych nie należał do łatwych. Oto lista uczniów nagrodzonych:
W kategorii klas I:
I miejsce: Hubert Górski I d, Karmen Prusaczyk I c
II miejsce: Tymon Antkiewicz I f, Oliwia Zorczykowska I f
III miejsce: Izabela Miszczuk I e, Alicja Tarnowska I c
W kategorii klas II:
I miejsce: Nikola Ciepłuch II e, Szymon Zapert II f
II miejsce: Nadia Niedźwiedź II e, Lena Tyborowska II f
III miesce: Krystian Pawłowski II a, Lena Sobczyńska II a
W kategorii klas III:
I miejsce: Lena Ambroziak III e, Zuzanna Karpińska III e
II miejsce: Sandra Milewska III f, Helena Stanisławska III f
III miejsce: Anna Modzelewska III c, Maja Palińska III f
PODSUMOWANIE KONKURSU NA ZAKŁADKĘ DO KSIĄŻKI
konkurs dla klas I-III na najładniejszą zakładkę do książki ph. "Wspomnienie mojej przeczytanej książki". Celem konkursu była promocja czytelnictwa, a także rozwijanie zdolności plastycznych i manualnych uczniów. Projekt był realizowany w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2022 Priorytet 3. Kierunek interwencji 3.2.
Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie dowolną techniką jednostronnej zakładki do książki. W ocenie prac brano pod uwagę pomysłowość, oryginalność ujęcia tematu, estetykę wykonania oraz samodzielność.
Jak co roku konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem - wpłynęło 60 niezwykle barwnych prac, świadczących o pomysłowości, wyobraźni i uzdolnieniach plastycznych uczestników. Oto wyniki konkursu:
w kategorii klas I:
I miejsce: Hubert Górski I d, Karmen Prusaczyk I c
II miejsce: Tymon Antkiewicz I f, Oliwia Zorczykowska I f
III miejsce: Izabela Miszczuk I e, Alicja Tarnowska I c
wyróżnienie:
Krzysztof Chrostowski I a, Iga Dąbrowska I b, Maurycy Gorzęba I d,
Barbara Hurec I d, Miłosz Karkosa I c, Liliana Niewińska I a,
Antonina Sasinowska I f, Gabriela Wierciszewska I a, Piotr Zaremba I b
w kategorii klas II:
I miejsce: Nikola Ciepłuch II e, Szymon Zapert II f,
II miejsce: Nadia Niedźwiedź II e, Lena Tyborowska II f
III miesce: Krystian Pawłowski II a, Lena Sobczyńska II a
wyróżnienie:
Kornelia Kapelańczyk II d, Magdalena Sydor II c, Michalina Wojan II a
w kategorii klas III:
I miejsce: Lena Ambroziak III e, Zuzanna Karpińska III e
II miejsce: Sandra Milewska III f, Helena Stanisławska III f
III miejsce: Anna Modzelewska III c, Maja Palińska III f
wyróżnienie:
Dawid Frankowski III b, Pola Wądołkowska III f, Maja Żelazna III a
6 października 2022 r. nasza szkoła uczestniczyła w ogólnopolskiej akcji „Przerwa na czytanie”, w której udział wzięli wszyscy obecni w tym dniu uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy administracji i obsługi. Celem akcji była promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Poprzez przykład starszej społeczności szkoły uczniowie byli zachęcani do czytania książek.
Jak co roku nasi czytelnicy sięgnęli po wybrane przez siebie pozycje literackie. Najmłodsze dzieci indywidualnie lub przy pomocy nauczycieli najczęściej czytały baśnie. Dziewczęta z klas starszych wybierały opowiadania obyczajowe dotyczące okresu dorastania, chłopcy natomiast gustowali w powieściach przygodowych. Największym zainteresowaniem cieszyły się jednak lektury.
W naszej szkole udział w akcji „Przerwa na czytanie" jest już tradycją, mamy bowiem świadomość, jak ważna jest w procesie edukacyjnym umiejętność czytania. Jesteśmy przekonani, że to ona leży u podstaw osiągnięć edukacyjnych uczniów. Nasz udział w akcji był także jednym ze sposobów realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2021-2025.
„Kto czyta, żyje wielokrotnie...” - APEL PROMUJĄCY CZYTELNICTWO
24 października 2022 r. w naszej szkole odbył się apel dla uczniów klas I-VIII poświęcony książce i czytelnikowi. Przygotowany montaż słowno-muzyczny wpisuje się w założenia Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2021-2025 realizowanego pod Patronatem prezydenta RP, pana Andrzeja Dudy i miał na celu promowanie czytelnictwa wśród naszych uczniów.
Konferansjerkami były Julia Nitkiewicz, Aleksandra Gromadzka, Gabriela Gradowska i Daria Sochalska z klasy VIII c, występujące na tle bogatej prezentacji multimedialnej na temat książki. Wesołą oprawę muzyczną z układem choreograficznym oraz piękne utwory literackie zaprezentowała klasa III a pod opieką p. Beaty Loyzance - Mazur. Bardziej poważny nastrój w dwuczęściowym koncercie skrzypcowym stworzyła uczennica klasy IV b Zuzanna Darda.
Czytanie książek zawsze przynosi korzyści. Nawet najbardziej zamknięty w sobie człowiek może otworzyć serce pod wpływem literatury. Przy tym trzeba pamiętać, że utwór literacki nie istnieje sam dla siebie, potrzebuje czytelnika, by książka stała się dziełem. Dlatego słowami Hanny Łochockiej zachęcamy was wszystkich do czytania.
Książka bowiem - jak najlepsza przyjaciółka - sprawi, że świat stanie przed wami otworem, a wasze młode serca się wyciszą i z nadzieją będą patrzeć w przyszłość.
DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA
29 września przypada Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania zainicjowany przez Polską Izbę Książki. Jego patronką jest pisarka - autorka wielu książek dla najmłodszych - Janina Porazińska. Święto to ma na celu podkreślenie zalet głośnego czytania - zwłaszcza w procesie edukacyjnym dzieci.
Nasza szkoła, podobnie jak w ubiegłym roku, aktywnie włączyła się w to ogólnopolskie wydarzenie, wpisujące się w Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa realizowany w SP 1. Wszyscy nauczyciele i wychowawcy, mając świadomość zalet wynikających z ustnego przekazu tekstów pisanych, na prowadzonych przez siebie lekcjach, a niektórzy także na przerwach - wspólnie z dziećmi i młodzieżą głośno czytali wybrane przez siebie książki. Nauczyciele przedmiotów ścisłych zadbali, by tego dnia wszelkie zadania i polecenia były głośno czytane przez uczniów. W niektórych klasach młodszych do akcji włączyli się rodzice, czytając dzieciom wybrane przez nich książki.
Udział naszej szkoły w tej ogólnopolskiej akcji potwierdził, że książka i głośne jej czytanie może być dla uczniów nie tylko źródłem wiedzy, ale także rozrywki, radości i ekscytacji. Skłania do refleksji nad tym, co dobre czy złe, właściwe lub nie. Ponadto dobra książka czytana na głos może bawić zarówno dorosłych, jak i dzieci. Staje się łącznikiem między pokoleniami.
Z WIZYTĄ W MIEJSKIEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ W ŁOMŻY
27 października klasy 1d i 1e odwiedziły Miejską Bibliotekę Publiczną w Łomży. Uczniowie wzięli udział w zajęciach organizowanych przez bibliotekę pt.: "Warzywnie i owocowo - jesiennie i zdrowo". Pani w interesujący sposób przedstawiła uczniom jak ważne są owoce i warzywa w naszym codziennym życiu, zwłaszcza jesienią.
24 października dzieci z klasy 1b po raz pierwszy odwiedziły Miejską Bibliotekę Publiczną w Łomży. Uczniowie wzięli udział w zajęciach pt.: "Bajeczne opowieści".
27 września uczniowie klas 1d oraz 1e po raz pierwszy odwiedzili Miejską Bibliotekę Publiczną w Łomży. Wizyta miała na celu udział w zajęciach pt. „Czy czytanie to wyzwanie?”. Uczniowie poznali w jaki sposób funkcjonuje biblioteka oraz dowiedzieli się jakie są zasady wypożyczania książek.
ROK SZKOLNY 2021/2022
Miasto Łomża realizuje w 2022 r. zadanie w ramach Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025", który dotyczy wspierania organów prowadzących placówki wychowania przedszkolnego, szkoły oraz biblioteki pedagogiczne w obszarze rozwijania zainteresowań dzieci i młodzieży przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.
Wojewoda Podlaski przekazał na ten cel Miastu Łomża środki finansowe w formie dotacji celowej budżetu państwa w łącznej wysokości 128 500 zł. Więcej informacji w załączniku: NPRC.pdf
RANKING CZYTELNICTWA W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 1
W ROKU SZKOLNYM 2021/2022
LIDERZY CZYTELNICTWA W SP 1
1. miejsce: Gabriela Chojnowska, kl. VIIIC (71 książek)
2. miejsce: Julia Hnatkowska, kl. VIA (47 książek)
3. miejsce: Bartosz Nitkiewicz, kl. IVC (38 książek)
LIDERZY CZYTELNICTWA NA POSZCZEGÓLNYCH POZIOMACH
NA POZIOMIE KLAS I.
1. miejsce: Alessandra Aglio, kl. IA (37 książek)
2. miejsce: Gabriela Sochalska, kl. IC (27 książek)
3. miejsce: Aleksandra Duchnowska, kl. IA (26 książek)
NA POZIOMIE KLAS II.
1. miejsce: Alexandra Cichocka, kl. IIA (35 książek)
2. miejsce: Natalia Pianka, kl. IIB; Anastazja Wykowska, kl. IIC (29 książek)
3. miejsce: Olga Kaszuba, kl. IIF (28 książek)
NA POZIOMIE KLAS III.
1. miejsce: Pola Gajdamowicz, kl. IIIC (33 książki)
2. miejsce: Zofia Głębocka, kl. IIIF (32 książki)
3. miejsce: Lena Bartnicka, kl. IIID (26 książek)
NA POZIOMIE KLAS IV.
1. miejsce: Bartosz Nitkiewicz, kl. IVC (38 książek)
2. miejsce: Jeremi Sokół, kl. IVB (37 książek)
3. miejsce: Kacper Aglio kl. IVA (35 książek)
NA POZIOMIE KLAS V.
1. miejsce: Stanisław Parol, kl. VC (29 książek)
2. miejsce: Natalia Leszczyńska, kl. VA (23 książki)
3. miejsce: Miłosz Paliński, kl. VD (19 książek)
NA POZIOMIE KLAS VI.
1. miejsce: Julia Hnatkowska, kl. VIA (47 książek)
2. miejsce: Maja Kamińska, kl. VIA (19 książek)
3. miejsce: Julia Kłosińska, kl. VIA (17 książek)
NA POZIOMIE KLA VII.
1. miejsce: Wiktoria Śleszyńska, kl. VIIB (32 książki)
2. miejsce: Paulina Tyszka, kl. VIIA (29 książek)
3. miejsce: Rafał Przybyłek, kl. VIIB (23 książki)
NA POZIOMIE KLAS VIII.
1. miejsce: Gabriela Chojnowska, kl. VIIIC (71 książek)
2. miejsce: Hubert Pawłowski, kl. VIIIB; Anna Prusaczyk, kl. VIIIB (31 książek)
3. miejsce: Grzegorz Gajdamowicz, kl. VIIIB (25 książek)
Majowy konkurs czytelnictwa - „O CZYM PTASZEK ŚPIEWA”
Uprzejmie informujemy, że dobiegł końca majowy konkurs biblioteczny „O czym ptaszek śpiewa”, którego celem było popularyzowanie wiedzy o życiu i twórczości Marii Konopnickiej - jednej z Patronów roku 2022, a także rozwijanie zainteresowań czytelniczych. Konkurs był skierowany do uczniów klas IV-VIII, cieszył się dużym zainteresowaniem dzieci i młodzieży. Potwierdził, że Maria Konopnicka jest autorką ciągle aktualną, jej twórczość ma charakter ponadczasowy.
Uczestnicy konkursu wykazali się wysokim stopniem wiedzy o poetce i jej twórczości, a także umiejętnością interpretacji jej utworów. Wszystkim Uczniom, biorącym udział w konkursie, bardzo dziękujemy. Zwycięzcom gratulujemy!
1. miejsce – Petros Stefanou, kl. VC; Maria Śledziewska, kl. VB
2. miejsce – Anna Faryna, kl. VD
3. miejsce – Oliwia Igielska, kl. VIA; Wiktor Nowacki, kl. IVD;
Zuzanna Woźniak, kl. VIIB; Bartosz Zawadzki, kl. VB
PODSUMOWANIE PROJEKTU „MOJA WYMARZONA POSTAĆ Z LEKTURY”
Dobiegł końca wewnątrzszkolny projekt „Moja wymarzona postać z lektury” organizowany przez bibliotekę Szkoły Podstawowej Nr 1 w Łomży. Celem projektu było rozwijanie i upowszechnianie czytelnictwa oraz poznanie zalet wypływających z kontaktu z książką. Projekt był skierowany do wszystkich uczniów SP 1, miał formę konkursu. Zadaniem uczestników było zaprezentowanie dowolnego bohatera literackiego w jednej z wybranych kategorii: literackiej, plastycznej lub fotograficznej.
Jak co roku projekt cieszył się dużym zainteresowaniem, a w szczególności kategoria plastyczna. Komisja konkursowa w składzie: Ewa Zawalich – przewodnicząca, Monika Skrodzka, Halina Rogowska, Iwona Piaścik i Dorota Gadawska - stanęła przed trudnym zadaniem, ponieważ poziom nadesłanych prac był bardzo wysoki. Po wnikliwej analizie twórczości uczniowskiej uznano, iż dzieci, które zajęły trzy pierwsze miejsca z każdej kategorii, otrzymają nagrody niespodzianki oraz dyplomy uznania, natomiast wszystkim uczestnikom projektu przyznano pochwały za wartość merytoryczną i estetyczną prac.
Oto nagrodzone prace:
Kategoria plastyczna:
Oddziały „0”
I miejsce – Hela Pawelczyk, kl. 0a
Klasy I –III
I miejsce – Wiktoria Baran, kl. Ic
II miejsce – Mateusz Domitrz, kl. Ib
III miejsce – Daria Marchelewska, kl. IIIc
Wyróżnienie – Kheda Israilova, kl. Id, Urszula Kozłowska, kl. Id, Maja Gromadzka, kl. IIa
Klasy IV- VIII
I miejsce – Jakub Czerwonko, kl. IVa
II miejsce – Aleks Marczak, kl. Vb
III miejsce – Julia Hnatkowska, kl. VIa
Wyróżnienie, Magdalena Kołakowska, kl. Vc
Kategoria fotograficzna:
Oddziały „0”
I miejsce – Jan Burnos, kl 0b
II miejsce - Katarzyna Chorążak, kl. 0c
Klasy I –III
I miejsce - Aniela Chojnowska, kl. IIf, Antonina Chrostowska, kl. IIIe
Klasy IV- VIII
I miejsce - Gabriela Chjnowska, kl. VIIIc
II miejsce – Anna Faryna – kl. Vd
Kategoria literacka
I miejsce – Wiktor Nowacki, kl. IVd
„Czytam wszędzie” 2022
W związku z obchodzonym niedawno Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich oraz Dniem Bibliotekarza biblioteka SP1 ogłosiła akcję „Czytam wszędzie”. Naszym celem było nie tylko uczczenie ważnych dla czytelników świąt, ale przede wszystkim popularyzowanie czytelnictwa wśród uczniów. W ramach ogłoszonej akcji należało nadesłać zdjęcia dokumentujące aktywność czytelniczą dzieci w różnych miejscach.
Nadesłane przez uczniów fotografie potwierdziły, że czytać można niemal w każdym miejscu i w każdym czasie. Okazało się, że wiosna sprzyja czytaniu plenerowemu, tj. nad wodą, w ogrodzie, na podwórku, wśród kwiatów, a nawet na drzewie lub - mniej romantycznie - na przydomowym sprzęcie. Zatem książka może nam towarzyszyć w różnych miejscach i sytuacjach.
Bardzo dziękujemy za zainteresowanie akcją. Niżej publikujemy naszym zdaniem najbardziej interesujące miejsca spędzania czasu z książką w ręku.
Marcowy konkurs biblioteczny - „DO DZIECI Z UKRAINY LIST BEZ SŁÓW”
Uprzejmie informujemy, że dobiegł końca marcowy konkurs biblioteczny „Do Dzieci z Ukrainy list bez słów”, którego celem było wyrażenie solidarności i współczucia dla cierpiących Rówieśników z Ukrainy. Przedmiotem konkursu było samodzielne opracowanie pocztówki nawiązującej do tragicznych wydarzeń w Ukrainie. Prace oceniano w dwóch kategoriach; klasy 0-III oraz IV-VI.
Uczestnicy konkursu wykazali się wysokim stopniem wrażliwości estetycznej, w oryginalny sposób realizowali temat, opracowując wersję plastyczną „Listu bez słów…”
Wszystkim Uczniom, biorącym udział w konkursie, bardzo dziękujemy. Zwycięzcom gratulujemy!
Klasy 0-III
1. miejsce – Zuzanna Komorowska, kl. IA
2. miejsce – Ksawery Brzeziński, kl. IIIC
3. miejsce – Alicja Tarnowska, kl. 0B
Klasy IV-VI
1. miejsce – Magdalena Kołakowska, kl. VC
2. miejsce – Jakub Morawski, kl. VB
3. miejsce – Wiktor Nowacki, kl. IVD; Aleksandra Wierciszewska kl. VD; Julia Hnatkowska, kl. VIA; Mikołaj Tarnowski, kl. IVB
"Sleeveface, czyli ubierz się w książkę"
4 kwietnia 2022 r. został rozstrzygnięty konkurs "Sleeveface, czyli ubierz się w książkę". Wszyscy autorzy prac spisali się na medal, wykazując się niezwykłą pomysłowością. Komisja nagrodziła następujących twórców:
I miejsce:
pani Agnieszka Antoniak, Maja Gromadzka 2a, Marcelina Bielak 1c, Daria Marchelewska 3c, Szymon Zapert 1e
II miejsce:
Szymon Bożydaj 2a, Wiktor Zapert 3f, Anastazja Wykowska 2c, Oliwia Runo 3e
III miejsce:
Zuzanna Łuba 0d, Bartosz Kokosiński 2c, Jakub Morawski 5b, Magdalena Kołakowska 5c
Wyróżnienia otrzymali:
Filip Wądołkowski 0c, Jan Burnos 0b, Maja Dudkiewicz 0b, Julia Gawkowska 0d, Amelia Plona 1c, Magdalena Sydor 1c, Anna Mitter 2a, Lena Piechocińska 2a, Antonina Chrostowska 3e, Kornelia Mazur 5d.
WYNIKI WALENTYNKOWEGO KONKURSU BIBLIOTECZNEGO
Uprzejmie informujemy, że dobiegł końca Walentynkowy Konkurs Biblioteczny ph. „Miłość niejedno ma imię”, którego celem było rozwijanie wiedzy o literaturze, gdzie motywem przewodnim jest najwyższe z uczuć. Konkurs kształcił także umiejętności językowe i popularyzował piękno polszczyzny.
Uczestnicy konkursu wykazali się wysokim stopniem wiedzy z zakresu wymaganych lektur oraz umiejętnościami językowymi dotyczącymi frazeologii, fleksji i składni.
Wszystkim Uczniom, biorącym udział w konkursie, bardzo dziękujemy. Zwycięzcom gratulujemy!
1. miejsce – Wiktoria Domitrz, kl. VD; Julia Hnatkowska, kl. VIA;
Maria Śledziewska, kl. VB
2. miejsce – Anna Faryna, kl. VD; Oliwia Igielska, kl. VIA;
Wiktor Iwanowski, kl. VD; Natalia Leszczyńska, kl. VA;
Kornelia Mazur, kl. VD; Wiktor Nowacki, kl. IVD
3. miejsce – Agnieszka Skrodzka, kl. VIIIA
RANKING CZYTELNICTWA W 1. PÓŁROCZU ROKU SZKOLNEGO 2021/2022
LIDERZY CZYTELNICTWA W SP 1
1. miejsce: Gabriela Chojnowska, kl. VIIIC (33 książki)
2. miejsce: Aleksandra Cichocka, kl. IIA (23 książki)
3. miejsce: Maja Salwa, kl. IIA, Stanisław Parol, kl. VC (21 książek)
LIDERZY CZYTELNICTWA NA POSZCZEGÓLNYCH POZIOMACH
NA POZIOMIE KLAS II.
1. miejsce: Aleksandra Cichocka, kl. IIA (23 książki)
2. miejsce: Maja Salwa, kl. IIA (21 książek)
3. miejsce: Olga Kaszuba, kl. IIF (18 książek)
NA POZIOMIE KLAS III.
1. miejsce: Lena Bartnicka, kl. IIID, Zofia Głęboka, kl. IIIF (16 książek)
2. miejsce: Julia Antkiewicz, kl. IIIF, Szymon Babiński, kl. IIIE,
Daria Marchelewska, kl. IIIC (10 książek)
3. miejsce: Pola Gajdamowicz, kl. IIIC, Anna Maćkowiak, kl. IIIC,
Grzegorz Paluszkiwicz, kl. IIIB, Jakub Porcz, kl. IIIF (9 książek)
NA POZIOMIE KLAS IV.
1. miejsce: Bartosz Nitkiewicz, kl. IVC, Igor Zawadzki, kl. IVC (15 książek)
2. miejsce: Jeremi Sokół, kl. IVB (12 książek)
3. miejsce: Paulina Dygner, kl. IVD (10 książek)
NA POZIOMIE KLAS V.
1. miejsce: Stanisław Parol, kl. VC (21 książek)
2. miejsce: Miłosz Paliński, kl. VD (13 książek)
3. miejsce: Gabriela Krupińska, kl. VD (9 książek)
NA POZIOMIE KLAS VI.
1. miejsce: Julia Hnatkowska, kl. VIA (11 książek)
2. miejsce: Maja Ejsmont, kl. VIA (7 książek)
3. miejsce: Maja Kamińska, kl. VIA, Nikola Toppman, kl. VIA (5 książek)
NA POZIOMIE KLA VII.
1. miejsce: Wiktoria Śleszyńska, kl. VIIB (13 książek)
2. miejsce: Zuzanna Rafał, kl. VIIB (9 książek)
3. miejsce: Kacper Waszczuk, kl. VIIB (8 książek)
NA POZIOMIE KLAS VIII.
1. miejsce: Gabriela Chojnowska, kl. VIIIC (33 książki)
2. miejsce: Anna Prusaczyk, kl. VIIIB, Bartłomiej Pleban, kl. VIIIC (12 książek)
3. miejsce: Grzegorz Gajdamowicz, kl. VIIIB (10 książek)
Wyniki grudniowego konkursu - „HEJ KOLĘDA, KOLĘDA”
Uprzejmie informujemy, że dobiegł końca grudniowy konkurs biblioteczny poświęcony Świętom Bożego Narodzenia. Celem konkursu było rozwijanie wiedzy o polskiej kulturze związanej z Narodzeniem Pańskim, kształcenie umiejętności językowych i propagowanie piękna języka ojczystego.
Uczestnicy konkursu wykazali się wysokim stopniem umiejętności językowych z zakresu fleksji. Potwierdzili swoją znajomość kolęd, udowodnili, że tradycje związane ze Świętami Bożego Narodzenia są tematem ciągle aktualnym.
Wszystkim Uczniom, biorącym udział w konkursie, bardzo dziękujemy. Zwycięzcom gratulujemy!
1. miejsce:
Gabriela Chojnowska, kl. VIIIC; Anna Faryna, kl. VD; Agnieszka Skrodzka, kl. VIIIA.
2. miejsce:
Wiktoria Domitrz, kl. VD; Maja Ejsmont, kl. VIA; Aleksandra Gromadzka, kl. VIIC; Magdalena Kołakowska, kl. VC;
Julia Nitkiewicz, kl. VIIC; Natalia Przestrzelska, kl. VB; Daria Sochalska, kl. VIIC; Petros Stefanou, kl. VC;
Nikola Toppman, kl. VIA.
3. miejsce:
Maja Kamińska, kl. VIA; Julia Makowska, kl. VIIIC; Maria Śledziewska, kl. VB.
WYNIKI LISTOPADOWEGO KONKURSU BIBLIOTECZNEGO
Uprzejmie informujemy, że dobiegł końca listopadowy literacki konkurs biblioteczny poświęcony Świętu Niepodległości, obchodzonemu 11 listopada. Celem konkursu było rozwijanie uczuć patriotycznych i propagowanie piękna języka ojczystego. Warunkiem uczestnictwa było nadesłanie pracy literackiej w formie listu lub wiersza na temat „Ja i Ojczyzna to jedno”
Uczestnicy konkursu – autorzy wierszy i listów - wykazali się wysokim stopniem wrażliwości estetycznej, bogatym zasobem słownictwa oraz umiejętnością posługiwania się literackimi środkami wyrazu. Udowodnili, że patriotyzm jest tematem ciągle aktualnym, a o miłości ojczyzny można mówić w sposób interesujący, w różnych formach.
Wszystkim Uczniom, biorącym udział w konkursie, bardzo dziękujemy. Zwycięzcom gratulujemy!
W kategorii list zwyciężyła
Marysia Czochańska z klasy VIIIA
wyróżnienie przyznano
Ani Farynie z klasy VD
W kategorii wiersz
1. miejsce – Agnieszka Skrodzka, kl. VIIIA
2. miejsce – Petros Stefanou, kl. VC
3. miejsce – Maria Śledziewska, kl. VB
PRZERWA NA CZYTANIE
W październiku 2021 r. 1867 placówek z Polski i świata biło rekord w czytaniu na przerwie. Wydarzenie to odbyło się w ramach II Międzynarodowej edycji VI Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie. 15 października nasza szkoła wzięła udział w tej akcji już po raz drugi.
Oficjalnie ogłaszamy, że został ustanowiony nowy rekord czytania na przerwie i wyniósł on 377 tysięcy 586 osób. W tej liczbie jesteśmy również my, uczniowie, nauczyciele i pracownicy Szkoły Podstawowej Nr 1- 868 osób. Z tego tytułu otrzymaliśmy podziękowanie od organizatorów, czyli Biblioteki Pedagogicznej Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim.
Jako społeczność SP 1 cieszymy się, że mogliśmy uczestniczyć w tak ważnej akcji promującej czytelnictwo. Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie.
Wyniki październikowego konkursu - „SZUKAM NAUCZYCIELA I MISTRZA”
Uprzejmie informujemy, że dobiegł końca październikowy konkurs biblioteczny „Szukam nauczyciela i mistrza” poświęcony Tadeuszowi Różewiczowi – jednemu z Patronów roku 2021. Celem konkursu była popularyzacja wiedzy o pisarzu i jego twórczości, a także rozwijanie umiejętności czytania ze zrozumieniem na poziomie przenośnym. Uczestnicy konkursu wykazali się wysokim stopniem wiedzy o życiu i twórczości poety oraz umiejętnością w zakresie czytania ze zrozumieniem. Udowodnili, że postać pisarza nadal budzi zainteresowanie, a jego dzieła są ponadczasowe.
Wszystkim Uczniom, biorącym udział w konkursie, bardzo dziękujemy. Zwycięzcom gratulujemy!
1. miejsce – Marysia Śledziewska, kl. VB
2. miejsce – Petros Stefanou, kl. VC
3. miejsce – Julia Makowska, kl. VIIIC
Wyróżnienie: Julia Hnatkowska i Oliwia Igielska z kl. VIA
Ogólnopolska Akcja Głośnego Czytania
W środę, 29 września 2021 r. Szkoła Podstawowa Nr 1 w Łomży uczestniczyła w Ogólnopolskiej Akcji Głośnego Czytania, zorganizowanej z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Celem akcji była popularyzacja czytelnictwa wśród uczniów oraz podkreślenie zalet głośnego czytania w procesie edukacyjnym.
W tym dniu na wszystkich zajęciach wszelkie omawiane teksty i polecenia były głośno czytane przez uczniów. Na lekcjach języka polskiego dzieci głośno czytały fragmenty lektur lub innych wybranych przez klasę i nauczyciela książek. Jak zawsze w sposób szczególny akcja przebiegała wśród najmłodszej populacji szkoły. Uczniowie klas I-III oraz oddziału przedszkolnego entuzjastycznie podeszli do wydarzenia. Wspólnie z wychowawcami przygotowali wybrane przez siebie pozycje literackie (najczęściej ulubione baśnie) i z uwagą wysłuchały czytanych przez nauczycieli lub rodziców fragmentów książek. Klasa Ic uczestniczyła w akcji podczas wyprawy plenerowej, wracając z kina. Uczniowie pani Ireny Dąbrowskiej zatrzymali się w parku miejskim, by posłuchać, jak brzmi „Jacek, Wacek i Pankracek” w interpretacji kolegi z klasy i jednego z rodziców. Uczęszczające do świetlicy dzieci z klas IIIc, IIId oraz Ia, pod opieką pani Agnieszki Prosińskiej odwiedziły bibliotekę szkolną, gdzie głośno czytano lekturę „O psie, który jeździł koleją”.
Uczestniczący w akcji uczniowie SP 1 wykazali się wysoką kulturą i zrozumieniem dla idei tego ogólnopolskiego wydarzenia. Udowodnili, że rozumieją celowość kontaktu z książką i dostrzegają istotny wpływ głośnego czytania na naukę.
Narodowe Czytanie uczniów Jedynki
4 września 2021r. w Łomży odbyła się X edycja ogólnopolskiej akcji kulturalnej „Narodowe Czytanie”, w której – jak zawsze - brali udział uczniowie naszej szkoły w składzie: Hania Horoszewska , Agnieszka Skrodzka i Marcin Białczak z klasy VIII a.
W tym roku cała Polska czytała fragmenty „Moralności pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Podobnie jak w latach ubiegłych celem głównym „Narodowego Czytania” było popularyzowanie czytelnictwa wśród społeczeństwa polskiego.
Nasi uczniowie, prezentując wybrany fragment utworu, z akompaniamentem muzyki w tle, przedstawili nie tylko kunszt literacki pisarki, ale także jej zdolność do ukazywania ponadczasowych problemów człowieka w sposób lekki, łatwy i przyjemny, z domieszką kpiny i sarkazmu.
Wspólne Narodowe Czytanie po raz kolejny dostarczyło nam nie tylko wiele radości w obcowaniu z wybitną literaturą polską, ale także wzbudziło refleksję nad ludzkim życiem, naszymi postawami i wyborami.
Opiekę nad uczniami SP1 sprawowała pani Monika Skrodzka.
ROK SZKOLNY 2020/2021
„Moja wymarzona postać z lektury”
Dobiegł końca wewnątrzszkolny projekt on-line „Moja wymarzona postać z lektury” organizowany przez bibliotekę Szkoły Podstawowej Nr 1 w Łomży. Celem projektu było rozwijanie i upowszechnianie czytelnictwa oraz poznanie zalet wypływających z kontaktu z książką. Projekt był skierowany do wszystkich uczniów SP 1, miał formę konkursu. Zadaniem uczestników było zaprezentowanie dowolnego bohatera literackiego drogą on-line w jednej z wybranych kategorii: literackiej, plastycznej i fotograficznej.
W realizacji projektu uczestniczyły 42 osoby. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się kategoria plastyczna. Komisja konkursowa w składzie: A. Górska – przewodniczaca, M. Bączyk, K. Najdyhor, H. Rogowska, M. Skrodzka, E. Zawalich - stanęła przed trudnym zadaniem, ponieważ poziom nadesłanych prac był bardzo wysoki. Po wnikliwej analizie twórczości uczniowskiej trzy pierwsze miejsca z każdej kategorii otrzymały nagrody niespodzianki oraz dyplomy uznania, natomiast wszystkim uczestnikom projektu przyznano pochwały za wartość merytoryczną i estetyczną prac.
Oto nagrodzone prace:
Wśród klas I –III
W kategorii praca literacka przyznano:
I miejsce – Jakub Buczyński, kl. 3c
II miejsce – Zuzanna Rogowska, kl. 3c
III miejsce – Paweł Dziemiński, kl. 3c; Julia Dobrzycka, kl. 3c
Paweł Dziemiński.pdf, Julia Dobrzycka.pdf
W kategorii prace plastyczne przyznano:
I miejsce - Maja Sobuta, kl. 3a
II miejsce – Paweł Mitter, kl. 3a
III miejsce – Michał Lichomski, kl. 2f; Anna Mitter, kl. 1a
Wyróżnienie – Natalia Szulborska, kl. 3a
W kategorii praca fotograficzna:
I miejsce – Oliwia Runo, kl. 2e
II miejsce – Antonina Chrostowska, kl. 2e
III miejsce – Ksawery Brzeziński, kl. 2c; Tomasz Chorążak, kl. 2c
Wśród klas IV- VIII
W kategorii praca plastyczna:
I miejsce – Petros Stefanou, kl. 4c
II miejsce – Joanna Horoszewska, kl. 6a
III miejsce – Gabriela Krupińska, kl. 4d; Wiktoria Domitrz, kl. 4d
W kategorii praca literacka:
I miejsce – Natalia Przestrzelska, kl. 4b
Spośród oddziałów przedszkolnych wpłynęły tylko prace plastyczne. Komisja przyznała:
I miejsce – Aleksander Rafał, kl. 0d
II miejsce – Wiktoria Baran, kl. 0c
III miejsce – Diana Szczepańska, kl. 0d
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH
Będziemy wkrótce obchodzić dwa święta związane z czytelnictwem i biblioteką:
- Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich – 23 kwietnia,
- Dzień Bibliotekarzy i Bibliotek - 8 maja.
W związku z tym biblioteka ogłasza akcję „Czytam wszędzie”. Wystarczy zrobić sobie zdjęcie z książką. Czekamy na Wasze zdjęcia do 7 maja. Wysyłajcie na adres postaczlektury@wp.pl.
Najciekawsze opublikujemy na stronie szkoły.
Monika Skrodzka i Ewa Zawalich
W związku z obchodzonym niedawno Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich oraz Dniem Bibliotekarza biblioteka ogłosiła akcję „Czytam wszędzie”. Prosiłyśmy o zdjęcia z książką.
Nadszedł czas podsumowania. Zamieszczamy nadesłane fotografie – każda jest inna. Okazało się, że uczniowie mają różne upodobania. Amelka Kuskowska czyta przy biurku, Marysia Śledziewska wybrała wygodną kanapę. Maja Sobuta postanowiła połączyć rozwój intelektualny z fizycznym i czyta, pedałując na rowerku. Bartosz Góralski usiadł sobie na huśtawce, Bartosz Zawadzki wolał na trawniku, a Julia Zawadzka odkryła ławeczkę w kształcie książki. Czyli czytać naprawdę można wszędzie, książka może nam towarzyszyć w różnych miejscach i sytuacjach. Może ktoś znajdzie inspiracje dla siebie?
Bardzo dziękujemy za zainteresowanie akcją.
MAJOWY KONKURS BIBLIOTECZNY
Biblioteka Szkoły Podstawowej Nr 1 w Łomży zaprasza uczniów do udziału w konkursie bibliotecznym „Witaj, majowa jutrzenko” poświęconym Konstytucji 3 Maja w 230. rocznicę jej uchwalenia. Celem konkursu jest popularyzacja wiedzy o tym dokumencie i okolicznościach jego powstania. Konstytucja jest Patronem roku 2021.
Prace konkursowe należy przesyłać za pośrednictwem Librusa lub na adres szkoły do pań bibliotekarek – Haliny Rogowskiej i Ewy Zawalich. Na rozwiązania czekamy do 1 czerwca 2021 r. Ogłoszenie wyników nastąpi 8 czerwca 2021 r.
WYNIKI MAJOWEGO KONKURSU BIBLIOTECZNEGO
Uprzejmie informujemy, że dobiegł końca majowy konkurs biblioteczny „Witaj, majowa jutrzenko” poświęcony okolicznościom uchwalenia pierwszej polskiej konstytucji. Rocznicę jej powstania świętujemy 3 maja. Uczestnicy konkursu wykazali się dużą wiedzą, nie tylko historyczną.
Wszystkim biorącym udział w konkursie bardzo dziękujemy. Zwycięzcom gratulujemy!
W kategorii klas I - III:
I miejsce – Emilia Żemajtys, kl. III A
II miejsce - Bartosz Nitkiewicz, kl. III C
III miejsce – Karolina Kukso , kl. III C
Wyróżnienie - Maja Frąckiewicz , kl. III A
W kategorii klas IV-VIII:
I miejsce – Petros Stefanou, kl. IVC; Maria Śledziewska , kl. IV B
II miejsce – Bartosz Tomasiewicz, kl. VII B
III miejsce – Hanna Horoszewska, kl. VIIA; Magdalena Kołakowska , kl. IV C
Wyróżnienie:
Wiktoria Domitrz, kl. IV D
Daria Sochalska , kl. VI C
Bartosz Zawadzki, kl. IVB
Miłosz Paliński, kl. IV D
KWIETNIOWY KONKURS BIBLIOTECZNY
Biblioteka Szkoły Podstawowej Nr 1 w Łomży zaprasza Uczniów do udziału w konkursie bibliotecznym „W poszukiwaniu dobra, prawdy i piękna” poświęconym Cyprianowi Norwidowi – jednemu z Patronów roku 2021. Celem konkursu jest popularyzacja wiedzy o pisarzu i jego twórczości, a także rozwijanie umiejętności czytania ze zrozumieniem na poziomie dosłownym.
Prace konkursowe należy przesyłać za pośrednictwem Librusa lub na adres szkoły do pań bibliotekarek – Haliny Rogowskiej i Ewy Zawalich. Na rozwiązania czekamy do 4 maja 2021 r. Ogłoszenie wyników nastąpi 7.05.2021 r.
KWIETNIOWY KONKURS BIBLIOTECZNY.pdf
WYNIKI KWIETNIOWEGO KONKURSU BIBLIOTECZNEGO
„W POSZUKIWANIU DOBRA, PRAWDY I PIĘKNA”
Uprzejmie informujemy, że dobiegł końca kwietniowy konkurs biblioteczny „W poszukiwaniu dobra, prawdy i piękna” poświęcony Cyprianowi Norwidowi – jednemu z Patronów roku 2021. Celem konkursu była popularyzacja wiedzy o pisarzu i jego twórczości, a także rozwijanie umiejętności czytania ze zrozumieniem na poziomie dosłownym. Uczestnicy konkursu wykazali się wysokim stopniem wiedzy o życiu i twórczości poety oraz umiejętnością w zakresie czytania ze zrozumieniem. Udowodnili, że postać pisarza nadal budzi zainteresowanie, a jego dzieła są ponadczasowe.
Wszystkim Uczniom, biorącym udział w konkursie, bardzo dziękujemy. Zwycięzcom gratulujemy!
W kategorii klas I - III:
I miejsce – Natalia Szulborska, kl. III
W kategorii klas IV-VIII:
I miejsce – Petros Stefanou, kl. IVC
II miejsce – Hanna Horoszewska, kl. VIIA; Agnieszka Skrodzka, kl. VIIA
III miejsce – Maria Śledziewska, kl. IVB
Wyróżnienie:
Natalia Przestrzelska, kl. IVB;
Bartosz Zawadzki, kl. IVB;
Magdalena Kołakowska, kl. IVC
MARCOWY KONKURS BIBLIOTECZNY
Biblioteka Szkoły Podstawowej Nr 1 w Łomży zaprasza Uczniów do udziału w konkursie bibliotecznym „W Mgławicy Andromedy” poświęconym Stanisławowi Lemowi – jednemu z Patronów roku 2021 - opracowanym na podstawie fragmentu opowiadania pt. „Uranowe uszy” z książki „Bajki robotów”. Celem konkursu jest popularyzacja wiedzy o twórczości literackiej Lema oraz rozwijanie umiejętności czytania ze zrozumieniem tekstów o charakterze fantastycznym.
Prace konkursowe należy przesyłać za pośrednictwem Librusa lub na adres szkoły do pań bibliotekarek – Haliny Rogowskiej i Ewy Zawalich. Na rozwiązania czekamy do 7 kwietnia 2021 r. Ogłoszenie wyników nastąpi 12 kwietnia 2021 r.
WYNIKI MARCOWEGO KONKURSU BIBLIOTECZNEGO
Uprzejmie informujemy, że dobiegł końca marcowy konkurs biblioteczny „W Mgławicy Andromedy” poświęcony wybitnemu polskiemu twórcy literatury fantastycznonaukowej Stanisławowi Lemowi – jednemu z Patronów roku 2021. Celem konkursu była popularyzacja wiedzy o pisarzu i jego twórczości. Uczestnicy konkursu wykazali się wysokim stopniem umiejętności w zakresie czytania ze zrozumieniem tekstu o charakterze fantastycznym. Udowodnili, że postać pisarza nadal budzi zainteresowanie, a jego dzieła są ciągle na czasie.
W kategorii klas I - III:
I miejsce – Piotr Kowalski, kl. IIIA
II miejsce – Natalia Szulborska, kl. IIIA
III miejsce – Maja Palińska, kl. IF
W kategorii klas IV-VIII:
I miejsce – Petros Stefanou, kl. IVC;
Maria Śledziewska, kl. IVB
II miejsce – Magdalena Kołakowska, kl. IVC;
Julia Nitkiewicz, kl. VIC;
Agnieszka Skrodzka, kl. VIIA;
Bartosz Zawadzki, kl. IVB
III miejsce – Daria Sochalska, kl. VIC
LUTOWY KONKURS BIBLIOTECZNY
Biblioteka Szkoły Podstawowej Nr 1 w Łomży zaprasza Uczniów do udziału w konkursie bibliotecznym „BIAŁA MAGIA”, poświęconym pamięci wybitnego polskiego poety okresu wojny i okupacji Krzysztofowi Kamilowi Baczyńskiemu – jednemu z patronów roku 2021. Celem konkursu jest popularyzacja wiedzy o poecie i jego twórczości.
Prace konkursowe należy przesyłać za pośrednictwem Librusa do pań bibliotekarek – Haliny Rogowskiej i Ewy Zawalich. Na rozwiązania czekamy do 1 marca 2021 r. Ogłoszenie wyników nastąpi 8 marca 2021 r.
LUTOWY KONKURS BIBLIOTECZNY.doc
LUTOWY KONKURS BIBLIOTECZNY.pdf
WYNIKI LUTOWEGO KONKURSU BIBLIOTECZNEGO
Uprzejmie informujemy, że dobiegł końca lutowy konkurs biblioteczny „Biała magia” poświęcony pamięci wybitnego polskiego poety okresu wojny i okupacji Krzysztofowi Kamilowi Baczyńskiemu – jednemu z Patronów roku 2021. Celem konkursu była popularyzacja wiedzy o poecie i jego twórczości. Uczestnicy konkursu wykazali się wysokim stopniem znajomości sylwetki twórczej autora „Białej magii”. Udowodnili, że postać poety nadal budzi zainteresowanie, a jego dzieła są ciągle na czasie, sięgają do najgłębszych pokładów ludzkiej duszy.
W kategorii klas IV – VIII:
I miejsce – Petros Stefanou, klasa IVC; Marysia Śledziewska, kl. IVB; Bartosz Tomasiewicz, klasa VIIB
II miejsce – Agnieszka Skrodzka, klasa VIIA
III miejsce – Maksymilian Marszeniuk, klasa VIA
W kategorii klas I- III:
I miejsce – Marta Kukso i Gabriela Żelechowska, klasa III C
GRUDNIOWY KONKURS BIBLIOTECZNY
Biblioteka Szkoły Podstawowej Nr 1 w Łomży zaprasza Uczniów do udziału w świątecznym konkursie „Cud Bożego Narodzenia”, którego celem jest popularyzacja wiedzy o Bożym Narodzeniu oraz polskiej kulturze i tradycjach związanych z tymi świętami.
Prace konkursowe proszę przesyłać za pośrednictwem Librusa do pań bibliotekarek – Haliny Rogowskiej i Ewy Zawalich. Na rozwiązania czekamy do 18 stycznia 2021 r. Ogłoszenie wyników nastąpi 25 stycznia 2021 r.
GRUDNIOWY KONKURS BIBLIOTECZNY.pdf
WYNIKI GRUDNIOWEGO KONKURSU BIBLIOTECZNEGO
Uprzejmie informujemy, że dobiegł końca grudniowy konkurs biblioteczny „CUD BOŻEGO NARODZENIA”, którego celem była popularyzacja wiedzy o Bożym Narodzeniu oraz polskiej kulturze i tradycjach związanych z tymi świętami. Uczestnicy konkursu wykazali się wysokim stopniem znajomości polskiej kultury i tradycji związanych z tymi świętami. Udowodnili, że tradycje te są nadal żywe i praktykowane w rodzinach uczestników konkursu.
Wszystkim Uczniom, biorącym udział w konkursie, bardzo dziękujemy. Zwycięzcom gratulujemy!
I miejsce – Natalia Przestrzelska, klasa IV B
II miejsce – Jakub Buczyński, kl. III C; Paweł Mister, kl. III A; Maria Śledziewska, kl. IV B; Bartosz Zawadzki, kl. IV B; Julia Zawadzka, kl. II E
III miejsce – Miłosz Paliński, klasa IV D
IV miejsce – Raffaele Aglio, klasa III A
LISTOPADOWY KONKURS BIBLIOTECZNY
Biblioteka Szkoły Podstawowej Nr 1 w Łomży zaprasza Uczniów do udziału w konkursie „Pieśń Rzeczypospolitej”, którego celem jest popularyzacja wiedzy o polskim Hymnie Państwowym w kontekście historycznym, teoretycznoliterackim i językowym oraz rozwijanie patriotyzmu.
Prace konkursowe proszę przesyłać za pośrednictwem Librusa do pani Haliny Rogowskiej lub na maila szkoły: poczta@sp1.miastolomza.pl z dopiskiem Listopadowy Konkurs Biblioteczny. Na rozwiązania czekamy do 14 grudnia 2020 r. (poniedziałek). Rozstrzygnięcie konkursu i ogłoszenie wyników nastąpi 21 grudnia 2020.
Zachęcamy do udziału w konkursie i życzymy powodzenia.
LISTOPADOWY KONKURS BIBLIOTECZNY.pdf
LISTOPADOWY KONKURS BIBLIOTECZNY.doc
WYNIKI LISTOPADOWEGO KONKURSU BIBLIOTECZNEGO
Uprzejmie informujemy, że dobiegł końca listopadowy konkurs biblioteczny „PIEŚŃ RZECZYPOSPOLITEJ”, którego celem była popularyzacja wiedzy o polskim Hymnie Państwowym w kontekście historycznym, teoretycznoliterackim i językowym oraz rozwijanie patriotyzmu. Uczestnicy konkursu wykazali się wysoką wiedzą w zakresie historii najważniejszej polskiej Pieśni, a także umiejętnościami językowymi.
Wszystkim Uczniom, biorącym udział w konkursie, bardzo dziękujemy. Zwycięzcom gratulujemy!
I miejsce – Paweł Mitter, klasa III A
II miejsce – Marysia Śledziewska, klasa IV B
III miejsce – Bartosz Zawadzki, klasa IV B
IV miejsce – Paweł Kotarski, klasa IV B
PAŹDZIERNIKOWY KONKURS BIBLIOTECZNY
Biblioteka Szkoły Podstawowej Nr 1 w Łomży zaprasza Uczniów do udziału w konkursie „Nie udawaj Greka”, którego celem jest rozwijanie umiejętności językowych w zakresie rozpoznawania, odczytywania i stosowania związków frazeologicznych.
Prace konkursowe prosimy przesyłać za pośrednictwem Librusa do pani Haliny Rogowskiej lub pani Ewy Zawalich. Na rozwiązania czekamy do 16 listopada 2020 r. (poniedziałek). Rozstrzygnięcie konkursu i ogłoszenie wyników nastąpi 23 listopada 2020.
Zadania do wykonania:
PAŹDZIERNIKOWY KONKURS BIBLIOTECZNY.pdf
PAŻDZIERNIKOWY KONKURS BIBLIOTECZNY.doc
WYNIKI PAŹDZIERNIKOWEGO KONKURSU BIBLIOTECZNEGO
Z ogromną przyjemnością ogłaszamy wyniki październikowego konkursu bibliotecznego „NIE UDAWAJ GREKA”, którego celem było rozwijanie umiejętności językowych i popularyzowanie czytelnictwa. Uczestnicy konkursu wykazali się wysoką wiedzą i umiejętnościami w zakresie frazeologii.
Wszystkim Uczniom, biorącym udział w konkursie, bardzo dziękujemy. Zwycięzcom gratulujemy!
I miejsce – Maria Śledziewska, klasa IV B
II miejsce – Maja Sobuta, klasa III A
III miejsce – Gabriela Krupińska, klasa IV D
IV miejsce – Kacper Waszczuk, klasa VI B
Nauczyciele bibliotekarze
Przerwa na czytanie w Szkole Podstawowej Nr 1 w Łomży
19 października 2020 r. w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz V Ogólnopolskiej Akcji Bicia Rekordu Czytania w naszej placówce był realizowany projekt „Przerwa na czytanie”. W projekcie udział brali wszyscy obecni w tym dniu uczniowie, nauczyciele, a także pracownicy administracji i obsługi z dyrekcją szkoły na czele. W sposób szczególny w realizację projektu włączyli się wychowawcy klas, którzy, znając swoich podopiecznych, często pomagali im w doborze literatury.
W tym dniu cała nasza społeczność była zaopatrzona w wybrane przez siebie książki. Z relacji wychowawców wynika, że uczniowie edukacji wczesnoszkolnej preferowali popularne, bogato ilustrowane baśnie. Młodzież klas starszych najczęściej czytała aktualnie omawiane lektury, nieliczni sięgnęli po fantasty Tolkiena lub Sapkowskiego. Dorosła część społeczności SP 1 wypożyczyła powieści i opowiadania o charakterze obyczajowym. Warto zauważyć, że część naszych czytelników wybrała poezję Wisławy Szymborskiej, Edwarda Stachury i Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej.
Jako placówka oświatowa, przystępując do realizacji projektu, mieliśmy na celu propagowanie czytelnictwa wśród naszych uczniów. Mamy bowiem świadomość, że u podstaw ich osiągnięć dydaktycznych leży właśnie obcowanie z książką, które warunkuje odpowiedni poziom techniczny czytania, a w konsekwencji rozumienie pisanych tekstów kultury na poziomie dosłownym i przenośnym.
ROK SZKOLNY 2019/2020
Zalety i wady czytania tradycyjnych i elektronicznych książek oczmi uczniów klasy 6b
Infografiki wykonano w ramach zdalnych lekcji informatyki.
Tomasiewicz Bartosz
Wysocka Zuzanna
Ogólnoszkolny projekt „Moja wymarzona postać z lektury”
Tradycją Szkoły Podstawowej Nr 1 w Łomży jest przeprowadzenie ogólnoszkolnego projektu „Moja wymarzona postać z lektury”, związanego z popularyzacją i rozwojem czytelnictwa. W tym roku odbywał się on drogą elektroniczną. Chętnych, jak zawsze, było bardzo wielu; począwszy od najmłodszych czytelników z oddziałów zerowych, do uczniów z klas ósmych. Wszyscy uczestnicy wykazali się głębokim zaangażowaniem i wszechstronną pomysłowością, ale przede wszystkim niepospolitą wyobraźnią i wrażliwością.
Celem przedsięwzięcia było podkreślenie zalet wypływających z kontaktu z lekturą, upowszechnianie czytelnictwa, rozwijanie zainteresowań teatralnych, zdolności aktorskich i plastycznych uczniów. Projekt obejmował trzy kategorie: plastyczną, literacką i fotograficzną, z podziałem na grupy wiekowe: odziały zerowe, klasy I-III oraz IV-VIII. W zakres kryteriów oceny wchodziły: zgodność z tematem, kreatywność, wartość artystyczna i wkład pracy.
Wszystkie kategorie konkursowe cieszyły się dużym zainteresowaniem, przedstawiały wysoki poziom merytoryczny i artystyczny, dlatego członkowie jury mieli niemały problem z wytypowaniem zwycięzców. Po pełnych emocji dyskusjach udało się osiągnąć porozumienie, przyznając czołowe miejsca. Aby docenić wkład pracy uczniów i walory artystyczne ich dzieł, wszystkim uczestnikom ufundowano dyplomy uznania, ponadto przyznano pisemne pochwały.
Wyniki ogólnoszkolnego projektu „Moja wymarzona postać z lektury” znajdziecie pod zdjęciami prac.
ZOBACZ PRACE - KLIKNIJ
Wyniki konkursu
Oddziały przedszkolne
Kategoria plastyczna: I Miejsce - 0a Anna Mitter„Mała Syrenka”
Klasy I – III
Kategoria plastyczna
I miejsce - 2 c Jan Tarcicki „Ambroży Kleks"
II miejsce - 2a Maja Sobuta „Ania z Zielonego Wzgórza”
III miejsce - 2a Jakub Czerwonko „Zaczarowana zagroda”
Kategoria fotograficzna
I miejsce 1e - Oliwia Runo /Postać z bajki Arielka
II miejsce - 1e Antonina Chrostowska/ Dziewczynka z zapałkami
III miejsce - 1e Stanisław Witkowski/Pirat Patch oraz I c Ksawery Brzeziński/Harry Potter
Klasy IV – VIII
Kategoria plastyczna
I miejsce - 6a Agnieszka Skrodzka/Yoda oraz 5b Rafał Przybyłek
II miejsce - 5 a Joanna Horoszewska/Alicja w Krainie Czarów
III miejsce - 8a Zofia Długokencka/Mały Książę
#czytanienaczasie – autorzy czytają dzieciom
Być może brakuje Wam dostępu do książek? Albo chcielibyście posłuchać audiobooka? W planach mieliście spotkanie z ulubionym autorem, które zostało odwołane? Nic się nie martwcie! Autorzy przyjdą do Was – oczywiście wirtualnie.
Niestety obecnie zmuszeni jesteśmy, by pozostać w domu. Przez to wiele spotkań towarzyskich, kulturalnych i literackich zostało anulowanych. Aby zaradzić tej sytuacji i nie pozostawić czytelników samotnych, Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej – Ojce i dziatki zaprosił autorów do udziału w cyklu spotkań online #czytankinaczasie.
Czyli o co chodzi?
Od niedawna na fanpage’u Festiwalu zaczęły pojawiać się filmiki, a w nich Wasi ulubieni reprezentanci literatury dziecięcej. Pisarze chcą Was wspierać w tym trudnym czasie i aby trochę Wam go urozmaicić – przeczytają dla Was historie, które sami stworzyli. I tak, Marcin Szczygielski wcielił się w Majkę, kota i wiewiórkę jednocześnie, Marcin Kozioł w wombata Maksymiliana, a Marta Guśniowska w ogromnie sympatyczną gęś i lisa. A to dopiero początek!
Kogo będzie można spotkać jeszcze – to niespodzianka! Dajcie się nieco pozytywnie zaskoczyć w tych jakże skomplikowanych czasach!
Zachęcamy więc, aby sprawdzać czy na Facebook’u Festiwalu nie pojawia się kolejna zapowiedź wieczornej czytanki, które udostępniamy zawsze o godzinie 19.00.
Wszystko to, aby nieco poprawić humor, czasem żeby zabrać w podróż po granicach własnej wyobraźni. Ale przede wszystkim aby pokazać, że dzięki literaturze pozostajemy w domu tylko fizycznie – natomiast nasze myśli mogą wędrować gdzie tylko poniesie je opowieść. Proponujemy alternatywę od gier komputerowych, bajek telewizyjnych lub filmów. Jednocześnie wraz z literatami promujemy akcję #zostańwdomu. To ważne aby dzieci wiedziały, że w tym trudnym czasie nie są same i każdy z nas zmaga się z podobnym problemem jak one. Być może dzięki czytanym fragmentom nasi podopieczni sięgną po pełną wersję książki i na kilka chwil oderwą się od elektroniki. Niewykluczone też, że na parę minut zapomną też o całej obecnej, niełatwej sytuacji, co da im moment wytchnienia.
Jak dołączyć?
Internetowe spotkania autorskie są dostępne dla każdego. Wystarczy zaglądać lub śledzić profil: Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki bądź #czytankinaczasie. Zawsze w dniu, w którym pojawia się nowe video, w okolicach godziny 13.00 ujawniamy kto dziś zagości w waszych domach. Natomiast wieczorem pozostaje tylko relaksować się słuchając ulubionych opowieści!
Nauczyciele bibliotekarze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Łomży
zachęcają do korzystania z niniejszej oferty.
„POCIĄGIEM W ŚWIAT KSIĄŻEK”, czyli
PASOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW NA CZYTELNIKA
2 marca 2020 r. w naszej szkole miało miejsce uroczyste pasowanie pierwszoklasistów na czytelników. Pracownicy szkolnej biblioteki przygotowali przedstawienie oparte na motywie podróży, w którym wykorzystano wybrane elementy znanych lektur, takich jak „Ania z Zielonego Wzgórza”, „O psie, który jeździł koleją” czy „Mitologia”. Celem przedstawienia było popularyzowanie czytelnictwa wśród najmłodszej generacji uczniów naszej szkoły, uświadomienie im, że czytelnictwo ma duży wpływ na osiągnięcia edukacyjne dzieci i młodzieży.
Na uroczystość przybyły panie: dyrektor SP 1 - Krystyna Kamińska i wicedyrektor - Karolina Dudzińska, uczniowie klas I: A,B,C,D,E,F wraz z wychowawcami, a także rodzice uczniów biorących udział w pasowaniu.
Przedstawienie było też okazją do integracji uczniów naszej szkoły wywodzących się z różnych klas. I tak rolę Hefajstosa – boskiego maszynisty, który zawiózł dzieci do stacji Czytelnictwo, zagrał uczeń klasy VI c Michał Borkowski. Jako konduktor obsługujący magiczny pociąg wystąpiła Magda Jemielita z klasy VII a, zawiadowcą stacji była Gabrysia Chojnowska z VI c. Rolę Ani z Zielonego Wzgórza zagrała Julia Nitkiewicz z klasy V c, a w postać Mateusza wcieliła się Sandra Kozłowska z VII a. Personifikacją Pieska, który jeździł koleją, był Bartek Chludziński z VI c, zaś podróżnikami jadącymi do stacji Czytelnictwo zostali uczniowie klasy I a: Lilia Cymek, Aurelia Hermanowska, Dagmara Kuskowska, Liliana Piechowicz, Maja Wszeborowska i Magdalena Zduńczyk. Wymienione uczennice w imieniu kolegów i koleżanek z klas pierwszych, przyjęły akt pasowania na czytelnika, którego dokonał boski maszynista wiozący dzieci do świata wyobraźni – Hefajstos.
Całość przedsięwzięcia uświetnił występ Kuby Czerwonko z klasy II a, który zagrał na trąbce, skorelowany z ideą przedstawienia, utwór „Pojedziemy na łów”. Piosenkę „Jedzie pociąg z daleka” zaśpiewała Marysia Czochańska z VI c, a utwór pt. „Zabawa w pociąg” wykonała grająca rolę Ani - Julka Nitkiewicz. Zgromadzeni na przedstawieniu uczniowie i nauczyciele mieli okazję podziwiać również niezwykle ekspresywny występ klasy I f, która pod kierunkiem p. Kingi Kotowskiej zaśpiewała „Piosenkę na podróże”.
Na zakończenie uroczystego apelu pani Krystyna Kamińska, dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 1 w Łomży, wręczyła przedstawicielom klas I pamiątkowe dyplomy, pogratulowała nowym czytelnikom szkolnej biblioteki i podkreśliła rolę czytelnictwa w codziennej edukacji każdego ucznia.
Uroczysty apel z okazji pasowania pierwszoklasistów na czytelników przygotował zespół nauczycieli w składzie: scenariusz - H. Rogowska, choreografia – M. Skrodzka i H. Rogowska, scenografia – M. Skrodzka, K. Kotowska, muzyka – M. Czochańska.
H. Rogowska
KONKURSY BIBLIOTECZNE W I PÓŁROCZU ROKU SZKOLNEGO 2019/2020
Biblioteka Szkoły Podstawowej Nr 1 w Łomży od października do końca maja organizuje lub koordynuje konkursy skierowane do uczniów naszej placówki. Celem ogólnym tych konkursów jest promocja języka ojczystego poprzez popularyzowanie literatury pięknej i rodzimej kultury. Cele szczegółowe konkursów zmieniają się w kolejnych miesiącach roku szkolnego. Poniżej zamieszczamy zestawienie konkursów bibliotecznych w okresie od października do końca stycznia (1. półrocze roku szkolnego 2019/2020) z podaniem ich zwycięzców.
Dziewczynki ze świetlicy gr. 1 z kl. IIa i IIIc
czytają dzieciom z oddziałów przedszkolnych naszej szkoły
RANKING CZYTELNICTWA
W I PÓŁROCZU ROKU SZKOLNEGO 2019/2020
Dobiegło końca pierwsze półrocze roku szkolnego 2019/2020, w związku z tym nauczyciele bibliotekarze dokonali podsumowania wypożyczeń, tym samym wyłonili najlepszych czytelników Szkoły Podstawowej Nr 1 w Łomży.
Poniżej zamieszczamy wykaz liderów czytelnictwa w kolejnych miesiącach minionego semestru, począwszy od września, skończywszy na grudniu 2019 r. Następnie wyłoniliśmy najlepszych czytelników poszczególnych klas. Zestawienie to pozwoliło ostatecznie wskazać lidera czytelnictwa w szkole.
W rankingu uwzględniliśmy klasy od II do VIII. Klasy I wezmą udział w rankingu dopiero w drugim semestrze – po uroczystym pasowaniu na czytelnika.
WYKAZ LIDERÓW CZYTELNICTWA POSZCZEGÓLNYCH KLAS - w załączniku:
RANKING CZYTELNICTWA I półrocze.pdf
WYKAZ LIDERÓW CZYTELNICTWA
W I PÓŁROCZU ROKU SZKOLNEGO 2019/2020
Gratulujemy Zwycięzcom i zachęcamy do aktywności czytelniczej w II półroczu!
Halina Rogowska, Monika Skrodzka
CZYTANIE NA ŚNIADANIE
Dnia 19.12.2019 r. po raz kolejny pani Urszula Wądołkowska, mama Poli, odwiedziła przedszkolaki, by poczytać im książkę. Tym razem był to fragment utworu A. A. Milne „Kubuś Puchatek” dotyczący prezentów świątecznych. Dzieci z wielką uwagą i zainteresowaniem wysłuchały opowiadania i bardzo dobrze odpowiadały na pytania dotyczące wysłuchanego tekstu.
12.12.2019 r. uczniowie ze świetlicy grupy 4 i 5 gościły mamę Lenki Ulińskiej. Pani przeczytała dzieciom fragmenty utworu literackiego pt: "Szary domek" Katarzyny Szestek. Uczniowie aktywnie brali udział we wspólnym czytaniu.
28.11.2019 r. uczniowie ze świetlicy grupy 4 i 5 brali udział w zorganizowanym Dniu Głośnego Czytania. Mama Lili przeczytała dzieciom utwór pt: "Bajka dla dzieci i dorosłych. Baśń o leśnym Dzwonku" B. Pawlikowskiej. Po wysłuchaniu utworu, uczniowie chętnie odpowiadali na pytania dotyczące jego treści. Na koniec spotkania dzieci wręczyły podziękowanie.
19.11.2019 r. uczniowie ze świetlicy - grupy 4 i 5 gościły p. E. Chamryk z Miejskiej Biblioteki Publicznej nr 2. Pani przeczytała dzieciom fragmenty utworu literackiego pt: "Czarodzieje mogą wszystko" Dariusza Chwiejczaka. Nastepnie uczniowie odrysowywali swoje dlonie, samodzielnie pisały imiona swoich ulubionych kolegów i koleżanek oraz za jakie cechy ich lubią. Dzieci brały aktywny udział w zajęciach, które bardzo im się podobały. Na koniec spotkania wręczyły p. E.Chamryk podziękowanie.
CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM
W ramach akcji Cala Polska Czyta Dzieciom świetlicę odwiedziła mama Aleksandry z klasy II b. Przeczytała dzieciom piękne bajki: "Jaś i Małgosia", "Trzy świnki", "Królewna Śnieżka", "Księga dżungli". Uczniowie z dużą uwagą ich wysłuchali i chętnie odpowiadali na pytania.
PROMOCJA KSIĄŻKI I CZYTELNICTWA
28 października 2019 r. w ramach Szkolnego Programu Rozwoju Czytelnictwa w naszej szkole odbył się apel promujący książkę i czytelnictwo. Motywem przewodnim była historia książki, począwszy od starożytności, poprzez wynalezienie druku, aż do czasów współczesnych – do elektronicznej wersji książki. W apelu uczestniczyły klasy: IV, V, VI, VII i VIII wraz z wychowawcami oraz dyrekcja szkoły, z panią Krystyną Kamińską na czele.
Scenariusz oparty był na prezentacji medialnej historii książki i piśmiennictwa, przeplatanej piosenkami i wierszami, których tematem również była książka. W apelu uczestniczyli uczniowie klasy VI c: w roli prezenterów - rodzeństwo - Zuzia i Bartek Chludzińscy przy wsparciu Michała Borkowskiego, który obsługiwał projektor. W roli konferansjerów wystąpiły Nikola Góralczyk i Julka Melasa, wiersze recytowały: Gabrysia Chojnowska i Julita Osowska. Piosenki o książce zaśpiewały: Marysia Czochańska, kl. VI a, Wiktoria Mańko, kl. VI b oraz Maja Syski z klasy VI c. Nad nagłośnieniem czuwali: Marcin Białczak i Mateusz Sendrowski z klasy VI a.
Uczniowie zgromadzeni na apelu z uwagą wysłuchali prezentacji na temat historii książki i piśmiennictwa, uważnie też wsłuchiwali się w recytację utworów poetyckich oraz wykonanie artystyczne piosenek z motywem książki.
Całość przedsięwzięcia przygotowały panie: Halina Rogowska i Monika Skrodzka – nauczyciele bibliotekarze oraz pani Małgorzata Czochańska - nauczyciel muzyki.
NARODOWE CZYTANIE
7 września 2019 r. w Łomży odbyła się kolejna edycja ogólnopolskiej akcji kulturalnej „Narodowe Czytanie”, w której – jak zawsze - brali udział uczniowie naszej szkoły w składzie: Hania Horoszewska, Agnieszka Skrodzka i Marcin Białczak z klasy VI a.
W tym roku cała Polska czytała fragmenty wybranych nowel, pokazując tym samym ponadczasowość krótkich, ale jakże mądrych tekstów, oddziałujących nie tylko dydaktycznie, ale także wychowawczo. Podobnie jak w ubiegłych latach celem głównym „Narodowego Czytania” było popularyzowanie czytelnictwa wśród społeczeństwa polskiego.
Nasi uczniowie – jako pierwsi spośród uczestników łomżyńskiej edycji „Narodowego Czytania” - z niemałą empatią przedstawili fragment znanej noweli pt. „Katarynka” Bolesława Prusa, która uświadamia, że niepełnosprawność może dotknąć każdego, w najmniej oczekiwanym momencie. Ponadto nowela ta uczy wrażliwości na potrzeby innych, a przede wszystkim umiejętności dostrzegania ludzkich ułomności i wynikających z tego obowiązków.
Opiekę nad uczniami SP 1 sprawowała pani Monika Skrodzka.
„Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” jest uchwalonym przez Radę Ministrów programem wieloletnim na lata 2016–2020 w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce, m. in. poprzez wzmacnianie roli bibliotek szkolnych stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy. (UCHWAŁA NR 180/2015 RADY MINISTRÓW z dnia 6 października 2015 r. w sprawie ustanowienia programu wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”)
Program składa się z trzech Priorytetów, które realizuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego za pośrednictwem Biblioteki Narodowej i Instytutu Książki oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej. W przypadku placówek oświatowych szczególną rolę odgrywa Priorytet 3. – rozwijanie zainteresowań uczniów poprzez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych. Celem 3. Priorytetu jest wzmocnienie zainteresowań i aktywności czytelniczej uczniów przez wspieranie organów prowadzących szkoły (…) w podejmowaniu przedsięwzięć w obszarze rozwijania zainteresowań czytelniczych uczniów. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6 października 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków, form i trybu realizacji Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”.
W ramach realizacji 3. Priorytetu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Szkoła Podstawowa Nr 1 w Łomży wystąpiła z wnioskiem do Organu Prowadzącego, którym jest Miasto Łomża, o udzielenie wsparcia finansowego na zakup książek do biblioteki szkolnej. Wniosek został zaopiniowany pozytywnie. Na realizację tego zadania przyznano 15 000 zł.
Zgodnie z założeniami 3. Priorytetu w roku 2019 - na podstawie ankiet skierowanych do uczniów, rodziców i nauczycieli - została opracowana lista książek do zakupu przez bibliotekę szkolną. W zakres tej listy weszły utwory literackie dla uczniów edukacji wczesnoszkolnej, nowości literackie, a także pozycje cieszące się popularnością wśród naszych podopiecznych. W planowanych zakupach literatury uwzględnione zostały też potrzeby uczniów niepełnosprawnych. W kwestii zakupu książek do naszej biblioteki szkolnej zasięgnięto opinii Rady Rodziców, Samorządu Uczniowskiego, a także Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży.
Realizując Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa, w roku szkolnym 2017/2018 w SP 1 opracowano Szkolny Program Działań w Zakresie Upowszechniania Czytelnictwa, Rozwijania Kompetencji Czytelniczych, który jest wdrażany przez całą społeczność uczniów, wychowawców i nauczycieli, aktualizowany w kolejnych latach szkolnych 2018/2019 oraz 2019/2020. Podjęto także współpracę z Miejską Biblioteką Publiczną w Łomży, polegającą na wymianie informacji o wydarzeniach promujących czytelnictwo i warunkach uczestnictwa w tych wydarzeniach. W naszej placówce dostosowano również organizację pracy biblioteki szkolnej do potrzeb uczniów, w szczególności poprzez umożliwienie im wypożyczania książek - także na okres ferii zimowych i letnich.
Od początku wdrażania Szkolnego Programu Upowszechniania Czytelnictwa będącego realizacją Narodowego Programu w kolejnych latach szkolnych organizuje się comiesięczne konkursy biblioteczne. Każdego roku szkolnego przygotowuje się apele popularyzujące książkę i czytelnictwo, przeprowadza się lekcje biblioteczne, bierze się udział w akcji Narodowe Czytanie. Od roku szkolnego 2018/2019 realizuje się ogólnoszkolny projekt, w którym uczniowie poszczególnych klas identyfikują się z wybraną postacią literacką, przebierając się za nią.
Realizując 3. Priorytet Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, pracownicy biblioteki przekazali wychowawcom informacje na temat zalet wypływających z czytelnictwa, które podczas zebrań w dniach 20 i 21 listopada 2019 r. zostały przekazane rodzicom. Podczas tych zebrań rodzice otrzymali również list Ireny Koźmińskiej – prezesa fundacji Cała Polska Czyta Dzieciom na temat znaczenia czytelnictwa w życiu dzieci i młodzieży.
Szkoła Podstawowa Nr 1 w Łomży - jako placówka oświatowa – solidaryzuje się z ideą Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, dlatego aktywnie włączyła się w jego realizację. Zgodnie z planem pracy nadchodzący rok 2020., podobnie jak poprzednie lata wdrażania 3. Priorytetu, będzie wypełniony działaniami zmierzającymi ku popularyzacji książki i czytelnictwa we wszystkich obszarach pracy szkoły – dydaktycznym, wychowawczym i opiekuńczym.
Halina Rogowska – nauczyciel bibliotekarz