Poznaj Polskę

W roku szkolnym 2022/2023 szkoła otrzymała dofinansowanie

ze środków budżetu państwa w ramach przedsięwzięcia

Ministra Edukacji i Nauki

p.n. "Poznaj Polskę" w kwocie 40 000 zł.

W ramach dofinansowania odbyły się

dwie wycieczki 2-dniowie i cztery 1-dniowe.

Bydgosz i Toruń

W dn. 19-20.06.2023 r. uczniowie klas VIb, Ve, VIIa i VIc uczestniczyli w wycieczce do Bydgoszczy i Torunia dofinansowanej w ramach Przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pn. Poznaj Polskę. Program wycieczki  obejmował spacer po rynku w Bydgoszczy i jego okolicach, udział w rejsie Tramwajem wodnym po bydgoskich wodach. Uczniowie byli zachwyceni architekturą miasta. Wielkim zainteresowanie wśród uczniów cieszył się udział w warsztatach i zwiedzaniu Muzeum Mydła i Historii Brudu .Po zakwaterowaniu w miejscu noclegu i zjedzeniu posiłku uczniowie udali się na spacer nad Wisłę. Drugiego dnia uczniowie zwiedzali starą i nową części miasta Toruń. Na warsztatach w Żywym Muzeum Piernika uczniowie z zaangażowaniem wykonywali swoje własne pierniki. Podczas zwiedzania Zamku Krzyżackiego w Toruniu, uczestnicy z zaciekawieniem słuchali opowieści przewodnika. Po spacerze uczniowie ruszyli w drogę powrotną do Łomży. Zmęczeni, ale szczęśliwi podróżnicy zostali odebrani przez swoich rodziców.

Z historią za pan brat

O tym, jak ciekawa jest polska historia mogła przekonać się klasa 4b i 4e. 13 czerwca 2023 r. oba zespoły wyruszyły do Olsztyna, gdzie odwiedziły Planetarium i obejrzały seans filmowy o gwiazdozbiorach. Wraz z przewodnikiem uczniowie poznali najpiękniejsze zabytki miasta Następnie podziwiali zabudowę chat wiejskich w Muzeum Etnograficznym w Olsztynku. Po obiedzie klasy ruszyły tropem Króla Władysława Jagiełły, by zmierzyć się z potęgą krzyżacką pod Grunwaldem.

Gdańsk, Gdynia, Sopot

W dn. 06-07.06.2023 r. uczniowie klas VIIa, VIII a, b, c uczestniczyli w wycieczce do Gdańska, Gdyni i Sopotu dofinansowanej w ramach Przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pn. Poznaj Polskę. Program wycieczki  obejmował zwiedzanie Pola Bitwy na Westerplatte oraz Gdańska -  miasta w zasięgu obwarowań XVII w. Na Westerplatte uczniowie odbyli spacer po historycznych miejscach słuchając z zaciekawieniem opowieści przewodnika o początkach drugiej wojny światowej. Następnie do Gdańska uczniowie przepłynęli statkiem. W Gdańsku udali się na Zielony Most, Długie Pobrzeże z Żurawiem, spacerowali ulicą Mariacką do kościoła Mariackiego, widzieli Kaplicę Królewską i fontannę czterech kwartałów. Ponadto przeszli na ul. Piwną do Zbrojowni i dalej na ul. Długą. Zwiedzanie Szlaku Drogi Królewskiej uczniowie rozpoczęli od bramy Wyżynnej, zespołu Przedbramia i Złotej Bramy. Podczas spaceru po Gdańsku przewodnik opowiedział o dziejach ulicy Długiej i Długiego Targu, o ludziach związanych z tymi miejscami, Ratuszu Główno-Miejskim, fontannie Neptuna, Dworze Artusa i Złotej Kamienicy. Po zakwaterowaniu w miejscu noclegu i zjedzeniu posiłku uczniowie udali się na spacer nad morze.

Drugiego dnia uczniowie byli w Europejskim Centrum Solidarności oraz widzieli zespół pocystersko-katedralny. Z Gdańska ruszyli do Gdyni, gdzie mieli okazję być na Skwerze Kościuszkowskim, zobaczyć ORP Błyskawica oraz Dar Pomorza, a także gdyński port ze Skweru Kościuszki. Następnie wycieczka udała się do Sopotu, gdzie była chwila na odpoczynek na plaży. Uczestnicy wyjazdu przeszli się słynnym Monciakiem mijając po drodze tzw. krzywy domek. Po spacerze uczniowie ruszyli w drogę powrotną do Łomży. Zmęczeni, ale szczęśliwi podróżnicy zostali odebrani przez swoich rodziców ok. godz. 21.00 spod SP1.

Z wizytą w Białymstoku

2 czerwca uczniowie klasy 1a i 1f odwiedzili Białystok. Wyjazd został zorganizowany dzięki dofinansowaniu, które otrzymaliśmy z Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach programu „Poznaj Polskę”. Będąc w Białymstoku nie mogliśmy pominąć Pałacu Branickich, który uznawany jest za perłę Podlasia. Odwiedziliśmy również Kościół św. Rocha. Kolejną niezapomnianą atrakcją dla dzieci okazała się wizyta w Epicentrum. Przez dwie godziny dzieci mogły uczyć się przez zabawę. Ostatnim punktem wycieczki była Fabryka Misia, gdzie dzieci mogły skorzystać z wielu atrakcji.

Dzień Dziecka w Warszawie

"Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”

J. Korczak

Klasy II d i II e spędziły Dzień Dziecka w Warszawie. Po spacerze Krakowskim Przedmieściem udaliśmy się z wizytą na Zamek Królewski – dawną rezydencję władców Polski i siedzibę Sejmu. Największe wrażenie zrobiła na nas bogato złocona Sala Tronowa. Kolejnym punktem programu było Planetarium.Obejrzeliśmy film pt. „Zaczarowany globus”, który pozwolił nam na  zgłębienie tajemnic kosmosu. Pobyt w Centrum Nauki Kopernik to czas oglądania wystaw, zajęć w laboratoriach, mini warsztatów. Nad Wisłą na odrestaurowanej barce czekał na nas pyszny obiad. Z kolei w Muzeum Iluzji zaprezentowano nam  fizykę i optykę razem z tajemniczymi dziełami sztuki i klasycznymi łamigłówkami. Późnym popołudniem udaliśmy się na zakupy i pyszne lody na Starówkę. Zatrzymaliśmy się na chwilę przy kamienicy, w której podobno mieszkał słynny jaszczur Bazyliszek. Do Łomży wróciliśmy szczęśliwi i pełni wrażeń. Wycieczka była wspaniała.

Poznajemy Polskę - Białystok

31 maja uczniowie klasy 1b i 1e uczestniczyli w wycieczce do Białegostoku, na którą szkoła otrzymała wsparcie finansowe  z Urzędu Miasta z Przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pt. „Poznaj Polskę”. W czasie wyjazdu dzieci poznały historię Pałacu Branickich oraz zapoznały się z architekturą Zespołu Bazyliki Archikatedralnej Wniebowzięcia NMP. Następnie odwiedzili EPI Centrum Nauki, gdzie mogli zwiedzić niemal 100 stanowisk doświadczalnych obejmujących różne obszary tematyczne. Ostatnią atrakcją była Fabryka Misia, gdzie uczniowie pokazali swoją zwinność i spryt na torach przeszkód oraz w czasie gier zręcznościowych. Zabawy i śmiechu było co niemiara.