SP NR 1 W ŁOMŻY

2024/2025

Innowacje pedagogiczne w roku szkolnym 2024/2025:

enlightened   enlightened   enlightened   enlightened   enlightened   enlightened   enlightened

"Podróż przez siedem kontynentów" - Edyta Cudnik

Termin realizacji: październik 2024 r. - czerwiec 2025 r.

Adresaci innowacji: Innowacja będzie realizowana w klasie 3c podczas zajęć edukacyjnych.

Główny cel: Kształtowanie postawy otwartej wobec świata i innych ludzi, rozbudzanie ciekawości poznawczej uczniów, wzbogacenie wiedzy dotyczącej środowiska przyrodniczego i społecznego, kształtowanie umiejętności pracy z mapą.

Główne założenia innowacji: Innowacja pt. Podróż przez siedem kontynentów zaprasza dzieci do odkrywania różnorodności kultur, cywilizacji oraz przyrody na każdym z siedmiu kontynentów. Program obejmuje cykl zajęć, gdzie nauka łączy się z praktycznym działaniem. Każdy kontynent będzie omawiany podczas około 4 godzin lekcyjnych. Zajęcia opierają się na układzie: wykład w oparciu o prezentację multimedialną lub film oraz działanie przy stacjach zadaniowych, gdzie uczniowie będą mieli okazję wykorzystać w praktyce zdobytą wiedzę oraz uczyć się poprzez działanie. Zadania praktyczne pozwolą uczniom nie tylko na przyswajanie wiedzy, ale także na jej aktywne zastosowanie. Praca przy stacjach zadaniowych rozwija umiejętności współpracy, komunikacji, a także twórczego i krytycznego myślenia. Dzięki temu uczniowie mogą efektywnie poszerzać swoje horyzonty, ucząc się poprzez działanie i współpracę.

enlightened   enlightened   enlightened   enlightened   enlightened   enlightened   enlightened

,,Odkrywamy tajemnice emocji” - Dorota Dąbkowska

Termin realizacji: październik 2024 r. – styczeń 2025 r.

Adresaci innowacji: Innowacja realizowana dwa razy w tygodniu w ramach zajęć indywidualnych.

Główny cel : Głównym celem innowacji jest wsparcie dziecka w rozwoju kompetencji emocjonalnych poprzez integrację nauki o emocjach z codziennymi zajęciami edukacyjnymi.

Główne założenia innowacji: Innowacja została stworzona z myślą o wsparciu dziecka w rozwijaniu kompetencji emocjonalnych. Program ten integruje naukę o emocjach z codziennymi zajęciami edukacyjnymi, oferując dziecku angażujące, interaktywne i praktyczne doświadczenia. Poprzez opowieści, zabawy, eksperymenty i refleksje, dziecko uczy się rozpoznawać różne emocje, rozumieć ich przyczyny i skutki, a także wyrażać je w sposób odpowiedzialny i empatyczny. Poprzez aktywności plastyczne i dramowe związane z emocjami, dziecko będzie bardziej kreatywne i otwarte na nowe pomysły, co zwiększy jego zdolność do twórczego rozwiązywania problemów emocjonalnych. Te osiągnięcia przyczynią się do wszechstronnego rozwoju emocjonalnego, społecznego i intelektualnego dziecka, przygotowując je do lepszego radzenia sobie z wyzwaniami w dalszej edukacji oraz dalszym życiu.

Innowacja opiera się na sześciu głównych rozdziałach emocjonalnych przygód: radości, smutku, złości, zazdrości, spokoju oraz nadziei i odwagi. Każdy rozdział jest starannie zaprojektowany, aby dostarczać dziecku narzędzi do radzenia sobie z emocjami i wspierać ich w budowaniu zdrowego,zrównoważonego podejścia do życia emocjonalnego. Dziecko zdobędzie skuteczne strategie radzenia sobie z trudnymi emocjami, takimi jak złość, smutek czy zazdrość. Rozwinięta empatia pozwoli  lepiej rozumieć uczucia innych osób, co wzmocni jego umiejętność współpracy i komunikacji w grupie. Dziecko stanie się bardziej świadome pozytywnych emocji, takich jak radość, spokój czy nadzieja i będzie ich aktywnie poszukiwać w swoim życiu, co wpłynie na budowanie samoświadomości i realnego poczucia wartości.

enlightened   enlightened   enlightened   enlightened   enlightened   enlightened   enlightened

„Worek Dobroci” – s. Lena Bednarczyk

Czas realizacji: październik 2024 r. – kwiecień 2025 r.

Adresaci innowacji: Innowacja pedagogiczna skierowana jest do uczniów pierwszego etapu edukacyjnego - kl. 2b.

Główny cel: Głównym celem innowacji jest ewangelizacja, czyli doprowadzenie do relacji z Bogiem i jej pogłębienie oraz kształtowanie postawy dzielenia się dobrem.

Główne założenia innowacji: Głównym założeniem innowacji będzie zachęcenie uczniów do poznawania historii biblijnych, opowieści o świętych, troski o systematyczną modlitwę, wspólnego spędzania czasu rodzica z dzieckiem, na poznawaniu prawd wiary, a także na rozwijanie umiejętności dzielenia się dobrem.

Innowacja „Worek Dobroci” polega na przekazywaniu pomiędzy dziećmi (drogą losowania, raz w tygodniu podczas lekcji religii) specjalnie przygotowanego worka, w którym będą umieszczone rzeczy o tematyce religijnej, m.in. książka religijna, kolorowanka, obrazek, figurka Matki Bożej i Aniołka oraz różaniec, memory religijne. Ponadto w „Worku Dobroci” będzie znajdowała się „saszetka dobroci” z różnymi drobiazgami. Wylosowane dziecko, zabierze worek na tydzień do domu, gdzie z pomocą rodziców lub samodzielnie, będzie mogło czytać i oglądać, modlić się, grać itp. Przed oddaniem „Worka Dobroci”, dziecko będzie mogło wybrać dla siebie jedną rzecz, która będzie znajdować się w „saszetce dobroci” włożonej do worka, ale będzie mogło także coś drobnego tam włożyć, w cel podzielenia się tym drobiazgiem z kimś innym.

Rzeczy znajdujące się w „Worku Dobroci” będą tematycznie związane z okresem liturgicznym przeżywanym w Kościele.

enlightened   enlightened   enlightened   enlightened   enlightened   enlightened   enlightened

"Rowerem przez Polskę" - Aneta Chojnowska

Termin realizacji: październik 2024 r. - styczeń 2025 r.

Adresaci innowacji: Innowacja będzie realizowana w klasie 3b.

Główny cel:  Niniejsza innowacja ma na celu ułatwić dzieciom poznawanie ważnych dla Polski miast i rejonów. Uczniowie odkryją i zapoznają się z najpiękniejszymi polskimi szlaki rowerowymi naszego kraju. Jako cel nadrzędny przyjmuję się zwiększenie zainteresowania uczniów geografią,  przyrodą, tradycją i kulturą naszego kraju. Rozwinięcie zainteresowania poszczególnymi rejonami.

Główne założenia innowacji: W ramach innowacji nauczyciel będzie wprowadzał uczniów w świat wiedzy o Polsce, rozpoczynając od zapoznawania ich z mapą naszego kraju, aż po wiadomości dot. kultury i tradycji poszczególnych rejonów. W tym celu przeprowadzonych zostanie 12 spotkań, podczas których uczniowie zostaną zapoznani z IV blokami tematycznymi. W każdym z nich zostanie zrealizowanych 3 tematy, które przybliżą uczniom podstawowe wiadomości z zakresu geografii, kultury i tradycji naszego kraju.Stała i systematyczna nauka nowych ciekawostek o Polsce uświadomi dzieciom jak dużo fascynujących miejsc kryje się na naszym kraju, oraz jak wiele jeszcze nie udało się im zobaczyć i poznać.

enlightened   enlightened   enlightened   enlightened   enlightened   enlightened   enlightened

 

„Moja podróż po zasadach ortograficznych” - Monika Darmetko

Termin realizacji: październik 2024r. – marzec 2025r.

Adresaci innowacji: Zajęcia innowacyjne odbywać się będą dwa razy w miesiącu od października do końca marca w ramach zajęć indywidualnych.

Główny cel: Kształtowanie umiejętności świadomego posługiwania się zasadami poprawnej pisowni, wzbogacenie słownictwa, wdrażanie do dbałości o poprawną pisownię, doskonalenie koncentracji uwagi na zapisywanym wyrazie i doskonalenie umiejętności analizy i syntezy wzrokowo – słuchowej oraz pamięci słuchowej.

Główne założenia innowacji: Innowacja podzielona jest na cztery części i opiera się na zabawach i grach ortograficznych. I część dotyczy zasad pisowni z „ó”, „u”. II część dotyczy pisowni wyrazów z „rz” i „ż”. III część to zasady pisowni związane z „ch” i „h”. IV część zawiera materiał mieszany i jest powtórzeniem wszystkich trzech omówionych części. Każda partia materiału utrwalana będzie samodzielnie z wykorzystaniem opracowanych przez nauczyciela kart pracy bądź prezentacji interaktywnych.  Realizacja innowacji sprawi, że uczeń zaznajomi się z zasadami ortograficznymi i nauczy się stosowania ich w praktyce, pozna wyjątki od reguł ortograficznych oraz wykształci nawyk sprawdzania tekstu po jego napisaniu.

enlightened   enlightened   enlightened   enlightened   enlightened   enlightened   enlightened

"Świat emocji" – Małgorzata Rokuszewska

Termin realizacji: październik 2024 r. - styczeń 2025 r.

Adresaci innowacji: Innowacja będzie realizowana wśród uczniów klas pierwszych przebywających na zajęciach świetlicowych.

Główny cel:  Celem głównym innowacji jest wspieranie rozwoju społeczno-emocjonalnego dzieci w wieku wczesnoszkolnym, zapoznanie dzieci ze światem ludzkich emocji poprzez warsztaty czytelnicze oraz różne narzędzia multimedialne.

Główne założenia innowacji: Innowacja pt. „Świat emocji” ma na celu wspieranie rozwoju inteligencji emocjonalnej, poszerzanie wiedzy o emocjach oraz poznanie konstruktywnych metod wyrażania ich przez uczniów. Ponadto niezwykle ważnym aspektem w obecnych czasach jest kształtowanie postawy empatii, tolerancji i wrażliwości społecznej wśród uczniów. Odpowiednie rozpoznanie emocji oraz ich wyrażanie uchroni od sytuacji konfliktowych czy agresywnych, ale również kształtuje umiejętność rozwiązywania problemów. Program składa się z ośmiu bloków tematycznych. Prelekcje odbywać się będą dwa razy w miesiącu, wśród uczniów przebywających w świetlicy, w grupie VII. Zajęcia innowacyjne polegać będą na prowadzeniu różnorodnych zajęć dotyczących emocji, opartych na czytelniczych spotkaniach z  Guciem – bohaterem serii  książek  ,,Uczucia Gucia” oraz poprzez inne formy tj. odgrywanie scenek dramowych, rozmowy na podstawie ilustracji oraz historyjek obrazkowych, tworzenie prac plastycznych. Każde zajęcia rozpoczynać się będą opowiadaniem. Uczniowie poznaną wiedzę teoretyczną będą mogli zastosować w różnych sytuacjach życiowych.

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa Nr 1 w Łomży
    ul. Reymonta 9, 18-400 Łomża
  • 086 218 79 85

Galeria