W każdej szkole funkcjonuje Samorząd Uczniowski, którego działania wiążą się z kształtowaniem umiejętności współpracy w grupie czy planowaniem życia społeczności szkolnej. Niewątpliwie rolą Samorządu jest także tworzenie warunków partnerstwa, demokratycznych form współżycia i współodpowiedzialności za funkcjonowanie szkoły.
„Nie ma demokracji bez udziału obywateli. Tam, gdzie obywatele nie interesują się życiem publicznym, demokracja jest bardzo krucha”
Słowami Jana Nowaka Jeziorańskiego 27 listopada 2018 r. rozpoczął się w Szkole Podstawowej nr 1 w Łomży XII Sejmik Samorządów Uczniowskich. Praca w Samorządzie Uczniowskim to ważne doświadczenie na polu nauki demokratyzacji, pomysłowości i kształtowania osobowości uczniów. Podstawą działania Samorządu Uczniowskiego jest prawo uczniów do aktywności w szkole i w środowisku lokalnym. Prawo to mają wszyscy uczniowie szkoły i wszyscy oni tworzą samorząd.
Sejmik po raz kolejny został objęty Honorowym Patronatem Podlaskiego Kuratora Oświaty oraz Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Łomży. Tegoroczne obrady uświetnili swoją obecnością znakomici goście: pani Bernadeta Krynicka – Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, pani Izabela Sidor – wizytator Delegatury w Łomży Kuratorium Oświaty w Białymstoku, pani Hanka Gałązka – prezes Łomżyńskiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, pani Maria Magdalena Ferenc – wicedyrektor CEN w Łomży, pani Magdalena Wdziękońska – przewodnicząca Rady Rodziców – SP 1, pan Sebastian Jaworowski – wiceprzewodniczący Krajowej Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.
Spotkania przedstawicieli Samorządów Uczniowskich służą wymianie doświadczeń, integracji i promocji szkół w środowisku lokalnym. W tym roku szkolnym młodzież uczestniczyła w warsztatach na temat „Free to speak, save to learn” - „Kształtowanie bezpiecznego, demokratycznego środowiska szkolnego. Nowa kampania edukacyjna Rady Europy”. Zajęcia poprowadziła konsultant Centrum Edukacji Nauczycieli w Łomży Pani Marzena Rafalska
W dwunastej edycji uczestniczyli przedstawiciele łomżyńskich szkół podstawowych (SP 1, 2, 5, 7, 9, 10) oraz szkoły katolickie. Po raz drugi do udziału w Sejmiku Samorządów Uczniowskich zaproszono młodzież z polskich szkół na Litwie:
Gimnazjum im. ks. Józefa Obrebskiego w Mejszagole
Gimnazjum im. św. Stanisław Kostki w Podbrzeziu
Gimnazjum im. Ferdynanda Rusczyca w Rudominie
Gimnazjum im. Konstantego Parczewskiego w Niemenczynie
Gimnazjum w Mickunach
Gimnazjum im. J. Śniadeckiego w Solecznikach
Gimnazjum w Jaszunach
Gimnazjum im. Elizy Orzeszkowej w Białej Wace
Gimnazjum w Ejszyszkach
Udział młodzieży z polskich szkół na Litwie możliwy był dzięki finansowemu wsparciu Ministerstwa Edukacji Narodowej, ODN Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, Łomżyńskiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” oraz Rady Rodziców przy Szkole Podstawowej Nr 1 w Łomży.
Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację XII Sejmiku Samorządów Uczniowskich. Przede wszystkim dziękujemy przedstawicielom Samorządów Uczniowskich polskich szkół na Litwie, szkół łomżyńskich i ich opiekunom za zapał, kreatywność i cenne uwagi na temat samorządności w szkole.
Joanna Marek – nauczyciel SP 1 w Łomży