„Świadomi zagrożeń nie złapiemy się w niebezpieczną sieć”. Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni. – takie hasło przewodnie przyświecało tegorocznemu, już XV Sejmikowi Samorządów Uczniowskich, który tradycyjnie odbył się w Szkole Podstawowej Nr 1 w Łomży. Spotkanie odbyło się 28 maja, a jego celem była integracja i wymiana doświadczeń między łomżyńskimi Samorządami Uczniowskimi. Sejmik po raz kolejny został objęty Honorowym Patronatem Podlaskiego Kuratora Oświaty oraz Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Łomży.
Temat tegorocznego spotkania był ściśle związany z priorytetem Ministerstwa Edukacji Narodowej, które w dobie wszechobecnego dostępu do Internetu zaleciło wspieranie rozwoju umiejętności cyfrowych uczniów i nauczycieli, ze szczególnym uwzględnieniem bezpiecznego poruszania się w sieci oraz krytycznej analizy informacji dostępnych w Internecie.
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele łomżyńskich szkół: Szkoły Podstawowej nr 2, Szkoły Podstawowej nr 4, Szkoły Podstawowej nr 5, Szkoły Podstawowej nr 7, Szkoły Podstawowej nr 9, Szkoły Podstawowej nr 10, Szkół Katolickich oraz gospodarze spotkania - uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 1.
Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 1 w Łomży Krystyna Kamińska serdecznie przywitała wszystkich zebranych i podkreśliła potrzebę wymiany doświadczeń i pomysłów w zakresie ochrony dzieci i młodzieży przed cyberzagrożeniami. Pani dyrektor zauważyła, że właśnie w świecie wirtualnym młodzi ludzie spędzają coraz więcej czasu, dlatego niezwykle ważne jest, aby rodzice, opiekunowie i nauczyciele byli świadomi tych zagrożeń i wiedzieli, jak im skutecznie przeciwdziałać.
Uczniowie oprócz wymiany doświadczeń na temat działalności samorządów w ich szkołach uczestniczyli w warsztatach „Bezpieczeństwo w sieci” przeprowadzonych przez panią Annę Borawską konsultantkę Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Łomży.
Uczestnicy Sejmiku zgodnie stwierdzili, że Internet może być wielkim dobrodziejstwem dla młodego człowieka i wcale nie musi stanowić dla niego niebezpieczeństwa. Najpierw warto jednak nauczyć go prawidłowego korzystania z sieci oraz uczulić na pewne zagrożenia i niewłaściwe zachowania innych użytkowników.
Zakończenie sejmikowego spotkania upłynęło w sympatycznej atmosferze. Uczniowie nawiązali nowe znajomości, a także utwierdzili się w przekonaniu, że warto angażować się w działalność na rzecz swojego środowiska. Z pewnością zechcą spotkać się po raz kolejny, już w zupełnie innej, ale równie ważnej sprawie społecznej.
Monika Brajczewska – nauczyciel SP1