Z okazji wyjątkowego jubileuszu Akademii Pedagogiki Specjalnej rok 2022 został ogłoszony w Polsce rokiem Marii Grzegorzewskiej, wybitnej polskiej pedagog. Święto pedagogiki specjalnej to również święto ludzi, którzy na co dzień wspierają osoby o różnych potrzebach edukacyjnych. Jednym z działów pedagogiki specjalnej, jest surdopedagogika, która zajmuje się nauczaniem i wychowaniem osób głuchych i niedosłyszących. Uczniowie klas nauczania początkowego mieli dzisiaj okazję wziąć udział w warsztatach z języka migowego, zorganizowanych przez szkolnych nauczycieli współorganizujących kształcenie. Tak wczesna edukacja dzieci w zakresie równych szans dla osób z niepełnosprawnością jest szansą na zniesienie barier, z którymi borykają się niepełnosprawni.
„Warsztaty języka migowego”
Dzień Muffinka - podsumowanie
WYNIKI MARCOWEGO KONKURSU BIBLIOTECZNEGO
„DO DZIECI Z UKRAINY LIST BEZ SŁÓW”
Uprzejmie informujemy, że dobiegł końca marcowy konkurs biblioteczny „Do Dzieci z Ukrainy list bez słów”, którego celem było wyrażenie solidarności i współczucia dla cierpiących Rówieśników z Ukrainy. Przedmiotem konkursu było samodzielne opracowanie pocztówki nawiązującej do tragicznych wydarzeń w Ukrainie. Prace oceniano w dwóch kategoriach; klasy 0-III oraz IV-VI.
Uczestnicy konkursu wykazali się wysokim stopniem wrażliwości estetycznej, w oryginalny sposób realizowali temat, opracowując wersję plastyczną „Listu bez słów…”
Wszystkim Uczniom, biorącym udział w konkursie, bardzo dziękujemy. Zwycięzcom gratulujemy!
Klasy 0-III
1. miejsce – Zuzanna Komorowska, kl. IA
2. miejsce – Ksawery Brzeziński, kl. IIIC
3. miejsce – Alicja Tarnowska, kl. 0B
Klasy IV-VI
1. miejsce – Magdalena Kołakowska, kl. VC
2. miejsce – Jakub Morawski, kl. VB
3. miejsce – Wiktor Nowacki, kl. IVD; Aleksandra Wierciszewska kl. VD; Julia Hnatkowska, kl. VIA; Mikołaj Tarnowski, kl. IVB
Nauczyciele bibliotekarze
6
Pamiętamy!
W niedzielny poranek o godzinie 8.41 w Łomży zawyły syreny alarmowe. Władze miasta, starostwa oraz województwa, organizacje wojskowe i kombatanckie oraz mieszkańcy Łomży uczcili pamięć ofiar zbrodni katyńskiej, katastrofy smoleńskiej i II masowej wywózki łomżyniaków na nieludzką ziemię. Po wysłuchaniu syren, Apelu Pamięci i salwie honorowej, delegacje złożyły kwiaty pod Pomnikiem Sybiraków i ofiar Katastrofy Smoleńskiej. W imieniu społeczności SP1, biało - czerwoną wiązankę u stóp Krzyża Zesłańców, złożyli uczniowie klasy 7c Lena Sobocińska, Kinga Stanisławska i Bartosz Kozłowski.
Dzień bez plecaka
8 kwietnia w naszej szkole odbył się "Dzień bez plecaka". Nasi uczniowie popisali się tego dnia wyjątkową fantazją. Zdjęcia mówią same za siebie!
15
Spotkanie z pisarzem - Grzegorzem Kasdepke
Dnia 5 kwietnia uczniowie z klas I c i II a gościli w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży, gdzie spotkali się z jednym z najchętniej czytanych polskich autorów książek dla dzieci i młodzieży – panem Grzegorzem Kasdepke. Dzieci z przyjemnością słuchały pełnych humoru, barwnych opowieści pisarza oraz zadawały mnóstwo pytań, na które pan Grzegorz cierpliwie i dowcipnie odpowiadał. Nie obyło się bez czytania fragmentów znanych i lubianych utworów pisarza, a także prezentacji książek zupełnie nowych, dosłownie przed chwilą wydanych. Na zakończenie spotkania uczniowie wręczyli autorowi laurkę i pięknie odczytali zamieszczony na niej wierszyk. Ale na tym nie koniec…
Nasi pierwszoklasiści i drugoklasiści mieli to szczęście, że spotkali się z panem Kasdepke ponownie 7 kwietnia, tym razem w murach naszej szkoły. Dzieci były przeszczęśliwe, bo autor przywiózł ze sobą wiele swoich książek. Nie zabrakło takich znanych tytułów jak: „Kuba i Buba czyli awantura do kwadratu”, „Bon czy ton”, „Niesforny alfabet” czy „Co to znaczy…” Miłośnicy kotów bez wahania zakupili „Mruczando na trzy rodziny i jedną kamienicę”, a wielbiciele zagadek nie oparli się „Jeszcze większej księdze detektywa Pozytywki”. Wielkim powodzeniem cieszyła się też całkiem nowiuteńka „Koronkowa robota czyli wzór na kryminalną historię”. Słowem, każdy znalazł coś dla siebie. Oj, będzie się teraz czytało! Wszystkie dzieci otrzymały też autografy i specjalne dedykacje od autora oraz zrobiły sobie z mistrzem pióra pamiątkowe zdjęcia. Nasi mali czytelnicy długo będą pamiętać te spotkania, a panu Grzegorzowi zapewne od dzisiaj powiększy się grono jego wiernych fanów…11
Złoty powrót „Jedynki”
Reprezentacja dziewcząt w pływaniu, pod okiem pani Ali Żelaznej, w środę tj. 6 kwietnia wystartowała w Finale Grupy Zachodniej w ramach Igrzysk Dzieci (uczniowie z rocznika 2009 i młodsi). Dziewczęta wypadły znakomicie zajmując I miejsce, tym samym awansując do Finału Wojewódzkiego. Sukces jest ogromny gdyż trzon drużyny stanowią młode dziewczęta z klasy 4e (Tosia Szydlik, Nikola Sołogub, Maja Chrostowska, Victoria Wolińska, Gabrysia Niedźwiecka, Magda Góralczyk i Lena Ulińska) oraz z klasy 3f (Róża Góralczyk, Lena Makowska, Zuzia Darda i Zuzia Jurska). W drużynie wystąpiła też jedna uczennica z klasy 7b (rocznik 2009) – Wiktoria Śleszyńska.
Do Finału Wojewódzkiego w ramach Igrzysk Dzieci awansował również uczeń klasy 3 c, Ksawery Brzeziński, który zajął III miejsce w stylu dowolnym. W piątek natomiast odbył się Finał Grupy Zachodniej w Pływaniu w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej (rocznik 2008 i 2007) i tu wystartowała jedna uczennica naszej szkoły – Maja Dużyńska z klasy 7b. Maja zajęła II miejsce w stylu dowolnym i również awansowała do Finału Wojewódzkiego. Naszych pływaków dzielnie wspierali uczniowie z klas I-III kibicują z trybun Parku Wodnego. Wszystkim zawodnikom gratulujemy i życzymy dobrego startu w Finale Wojewódzkim.
1
Dzień "bez plecaka"
"Sleeveface, czyli ubierz się w książkę"
4 kwietnia 2022 r. został rozstrzygnięty konkurs "Sleeveface, czyli ubierz się w książkę". Wszyscy autorzy prac spisali się na medal, wykazując się niezwykłą pomysłowością. Komisja nagrodziła następujących twórców:
I miejsce: pani Agnieszka Antoniak, Maja Gromadzka 2a, Marcelina Bielak 1c, Daria Marchelewska 3c, Szymon Zapert 1e
II miejsce: Szymon Bożydaj 2a, Wiktor Zapert 3f, Anastazja Wykowska 2c, Oliwia Runo 3e
III miejsce: Zuzanna Łuba 0d, Bartosz Kokosiński 2c, Jakub Morawski 5b, Magdalena Kołakowska 5c
Wyróżnienia otrzymali: Filip Wądołkowski 0c, Jan Burnos 0b, Maja Dudkiewicz 0b, Julia Gawkowska 0d, Amelia Plona 1c, Magdalena Sydor 1c, Anna Mitter 2a, Lena Piechocińska 2a, Antonina Chrostowska 3e, Kornelia Mazur 5d.
Wszyscy laureaci otrzymają dyplomy oraz wejściówki do kina Millenium na dowolny film, a osoby wyróżnione-dyplomy oraz nagrody niespodzianki.
3
OPŁATY ZA WYŻYWIENIE - KWIECIEŃ 2022
🍎 🍉 🥒 🥦 🥑 🍆 🍅 🍓 🥕 🥗 🍲🍎 🍉 🥒 🥦 🥑 🍆 🍅 🍓 🥕 🥗 🍲
ODDZIAŁY PRZEDSZKOLNE 0A, 0B, 0C, 0D
19 x 8,00 zł = 152 zł
KLASY I - VIII
17 x 4,50 zł = 76,50 zł
Opłaty należy dokonać przelewem na konto Szkoły Podstawowej Nr 1 w Łomży
NR KONTA: 17 1560 0013 2467 3228 9000 0001
🍎 🍉 🥒 🥦 🥑 🍆 🍅 🍓 🥕 🥗 🍲🍎 🍉 🥒 🥦 🥑 🍆 🍅 🍓 🥕 🥗 🍲
w dniach od 4 do 11 KWIETNIA 2022 r.
PROSIMY O WPŁATY W WYZNACZONYM TERMINIE
W tytule należy podać imię i nazwisko dziecka oraz klasę.
🍎 🍉 🥒 🥦 🥑 🍆 🍅 🍓 🥕 🥗 🍲🍎 🍉 🥒 🥦 🥑 🍆 🍅 🍓 🥕 🥗 🍲
Jeżeli uczeń ma odpis z powodu zgłoszonej nieobecności prosimy o kontakt z intendentem pod numerem tel. 86 218-44-39 (wewnętrzny 46) w celu prawidłowego naliczenia płatności.
🍎 🍉 🥒 🥦 🥑 🍆 🍅 🍓 🥕 🥗 🍲🍎 🍉 🥒 🥦 🥑 🍆 🍅 🍓 🥕 🥗 🍲
Uczniowie, których rodzice nie dokonają terminowej płatności za dany miesiąc żywieniowy nie będą mogli korzystać z wyżywienia na terenie szkoły do momentu uregulowania należności.
Ubierz się w książkę
Światowy Dnia Świadomości Autyzmu
W poniedziałek, 4 kwietnia uczniowie klasy 7b wzięli udział w zajęciach z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Uczniowie mogli przez chwilę doświadczyć procesu zmylenia zmysłów przy wykonywaniu prostych czynności. Rozpoznawali przedmioty codziennego użytku oraz zapachy będąc chwilowo pozbawieni zmysłu wzroku i dotyku. Czytali i wysłuchali tekstów w towarzystwie dźwięków rozpraszających. Wszyscy w celu zobrazowania trudności i odmienności osób autystycznych w codziennym funkcjonowaniu m.in. w szkole, sklepie czy środkach transportu. Zajęcia prowadziła Anna Sawicka.
4
Turniej klas czwartych o Puchar Dyrektora Szkoły
W piątek 25.03.2022 roku odbył się sportowo - rekreacyjny turniej klas czwartych o Puchar Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 1. Po zaciętej walce pierwsze miejsce wywalczyła klasa 4e. O miejscach 2-4 musiała zdecydować dodatkowa konkurencja rozegrana między klasami 4a, 4b i 4c. Wszystkim uczestnikom gratulujemy!
„Moja wymarzona postać z lektury”
Projekt „Moja wymarzona postać z lektury”
w Szkole Podstawowej Nr 1 w Łomży w roku szkolnym 2021/2022Nauczyciele bibliotekarze zapraszają Uczniów Szkoły Podstawowej Nr 1 w Łomży do udziału w Projekcie „Moja wymarzona postać z lektury”, którego celem ogólnym jest poznanie zalet wypływających z czytania, rozwijanie i upowszechnianie czytelnictwa oraz ukierunkowanie zainteresowań dzieci i młodzieży.
Prace konkursowe można składać od 1 kwietnia 2022 r. do 22 kwietnia 2022 r. (piątek) osobiście w bibliotece szkolnej lub za pośrednictwem wychowawcy, w przypadku kategorii fotograficznej zdjęcia postaci należy przesyłać na adres: postaczlektury@wp.pl. Ogłoszenie wyników nastąpi 16 maja 2022 r. (poniedziałek).
REGULAMIN: Moja wymarzona postaĆ z lektury.pdf
Nauczyciele bibliotekarze
Warsztaty plastyczne
W klasie 2 c nie jedna osoba artystą być chce! :)
W łomżyńskiej Galerii pod Arkadami uczniowie swój talent zaprezentowali.
“Wnętrze krajobrazu - Krajobraz wnętrza”
29 marca dzieci z klasy Ia gościły w Galerii pod Arkadami gdzie obejrzały wystawę prac Olega Kobzara “Wnętrze krajobrazu - Krajobraz wnętrza” i wzięły udział w warsztatach plastycznych. Potem w Hali Kultury obejrzały film przyrodniczy "Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi - Cztery pory roku". Zapoznały się też z historią Hali zaprezentowaną na wystawie.
2
Dzień Muffinka
PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY W SP1
21 marca w Szkole Podstawowej Nr 1 był dniem wyjątkowym. Już z samego rana całą społeczność placówki witały ustawione na dziedzińcu i w holu szkoły kolorowe Marzanny, wykonane przez poszczególne klasy w ramach konkursu „Eko Marzanna”, przygotowanego przez Samorząd Uczniowski. Samorząd także zorganizował Dzień Kolorowej Skarpetki - na znak solidarności z osobami z zespołem Downa. Tego dnia przybyłych do szkoły uczniów, nauczycieli i rodziców witały barwne wianuszki zawieszone na balustradach przy zejściu do szatni. W ramach obchodów Pierwszego Dnia Wiosny nasi uczniowie mieli możliwość wyjścia do kina na wybrane przez siebie filmy. Jednak prawdziwym wydarzeniem była inscenizacja sztuki na motywach baśni „Calineczka” Hansa Christiana Andersena, opracowana przez oddział 0D pod kierunkiem pań: Kasi Borawskiej i Beaty Dudkiewicz.
5Znana wszystkim „Calineczka” to opowieść o tułaczce, na którą została skazana tytułowa bohaterka. W rolę tę znakomicie wcieliła się Basia Hurec. Wędrówka ślicznej dziewczynki zaczyna się porwaniem jej przez żaby, które niezwykle sugestywnie zagrali Zuzia Łuba i Kacperek Gomola. Następnie Calineczka trafia na sepleniące chrabąszcze, które krytycznie odnoszą się do dziewczynki. W ich role wcielili się: Michaś Łuba, Antoś Łada, Alex Grabowski i Marcinek Grądzki. Jako że w codziennym życiu człowiek napotyka na wiele trudności, Calineczka musi zmierzyć się z gburowatymi Pająkami, których świetnie udawali: Natan Kuczewski, Ignaś Lipiński, Olaf Ninkiewicz i Maurycy Gorzęba. Ale tułaczka głównej bohaterki trwa nadal. Tym razem upragnione przez Alę Wyrzykowską (w roli kobiety) dziecko trafia na życzliwą myszkę, u której jednak dziewczynka nie może zostać dłużej, gdyż byłaby zmuszona poślubić nudnego Kreta. W wystawianej sztuce rolę Myszki zagrała Miła Tułowiecka, zaś Kretem był Oskar Goliński. Przygotowana przez oddział zerowy inscenizacja zawiera również motyw przyjaźni i pomocy. Stąd podczas wędrówki Calineczki pojawia się chora jaskółka, którą dziewczynka bezinteresownie opiekuje się i, jak to w życiu bywa, pomoc dziewczynki zostaje z czasem nagrodzona. Oto przychodzi moment, kiedy jaskółka wraca do zdrowia i odwdzięcza się naszej bohaterce, zabierając ją do ciepłych krajów, gdzie Calineczka poznaje Księcia Elfów i gdzie kończy się wędrówka i udręka głównej bohaterki baśni. W tym spektaklu rolę przyjacielskiego ptaka zagrała Dominika Jarnutowska, a księciem Elfów był Damian Wieczorek. W adaptacji „Calineczki” według oddziału przedszkolnego wystąpiły również: Julia Gawkowska jako narrator, Lenka Wałkuska w roli wróżki oraz: Amina Israilova, Vanessa Mieczkowska, Daria Galanek, Lenka Arnister i Ola Graff – jako piękne kwiaty. Niezwykłym talentem aktorskim popisały się również Amelka Filipkowska i Julia Matejkowska, udając barwne motyle.
W przygotowanej przez dzieci z zerówki historii Calineczki na uwagę zasługuje przepiękna scenografia skorelowana z treścią baśni. Kolorowe kostiumy dzieci w rolach kwiatów czy motyli wpłynęły na pogodny, iście wiosenny nastrój przedstawienia. Warto też zwrócić uwagę na warstwę muzyczną inscenizacji. Kolejne kwestie aktorskie, przeplatane rytmiczną muzyką i piosenkami Adama Szafrańca, wprowadzały dynamizm, skupiający uwagę widza na przedstawieniu. Ponadto ruch sceniczny aktorów, zwłaszcza Calineczki wędrującej przez życie, przypominał niekończący się chocholi taniec. Ale jak to w baśniach bywa, wszystko zakończyło się dobrze i dramatyzm egzystencji dziewczynki przerodził się w pomyślne zakończenie.
Szkoła Podstawowa Nr1 w Łomży tradycyjnie już Pierwszego Dnia Wiosny zmieniła charakter swojej pracy. Zwykłe lekcje ustąpiły miejsca zajęciom nastawionym na integrację zespołów klasowych. Tego dnia realizowane były zadania opiekuńczo-wychowawcze, mające na celu rozwój kulturalny uczniów. W tym roku ważną rolę odegrało także wychowanie ekologiczne dzieci i młodzieży.
Halina Rogowska
Eko Marzanna
Pierwszego Dnia Wiosny został rozstrzygnięty szkolny konkurs na "Eko Marzannę". W konkursie wzięło udział 18 klas w kategoriach 0, 1-3 oraz 4-8. Jury miało nie lada wyzwanie, ponieważ wszystkie prace były wyjątkowe i bardzo pomysłowe. Po burzliwych naradach komisja konkursowa postanowiła wyróżnić wszystkie prace. W sposób szczególny nagrodzono klasy: 0a, 2e, 3c oraz 5d. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy! Samorząd Uczniowski.
11
21 marca w klasie IIC
21 marca klasa IIC świętowała podwójnie. Z okazji przyjścia wiosny uczniowie wybrali się pieszo do kina podziwiając wyjątkową aurę. Pogoda sprzyjała spacerom i poszukiwaniu oznak wiosny. Inną okazją do celebrowania był Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Przygotowane przez nauczycieli materiały wykorzystane podczas tej wyjątkowej lekcji były też wstępem do dyskusji na temat tolerancji. Klasa II C poznała fakty i mity dotyczące funkcjonowania osób z Zespołem Downa. Następnie obejrzała film z ich udziałem i przekonała się, jak bardzo są wyjątkowi. Na znak solidarności wszyscy w tym dniu ubrali kolorowe skarpetki nie do pary. Pamiętajmy, że szacunek, dobro i akceptacja są kluczem do życiowych sukcesów.
**AKTUALNOŚCI**
Ciekawostki z życia szkoły.
ZEGAR
- Wtorek22.04.2025
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Wszystkie