16 listopada w ramach akcji Szkoła pamięta 2021 gościliśmy na lekcji historii w klasie 6a i 5d p. Adama Sokołowskiego, historyka z Muzeum Północno – Mazowieckiego z Łomży.
Historyk podczas prelekcji: „Spiskowcy – rewolucjoniści – patrioci. Łomżyńskie drogi Ku Niepodległej” przypomniał sylwetki osób związanych z odzyskaniem niepodległości w Łomży.
Adam Sokołowski przedstawił uczniom w bardzo atrakcyjnej formie 20 lat walk o niepodległość w Łomżyńskiem, wzbogacając swój wykład również ich genezą działań, począwszy od pierwszej wizyty Józefa Piłsudskiego w Łomży w roku 1898 i związków z regionem innego wybitnego męża stanu Romana Dmowskiego.
Historyk przedstawił również działalność wybranych osób, począwszy od Leona Kaliwody, organizatora harcerstwa i p.o. komendanta Polskiej Organizacji Wojskowej w Łomży oraz jego narzeczonej Haliny Jarnuszkiewicz, harcerki i uczennicy Szkoły Handlowej Żeńskiej w Łomży, która w styczniu 1919 roku popełniła samobójstwo na grobie Kaliwody.
Prelegent podkreślił, że poza Kaliwodą w Łomży polegli Jan Bukowski czy Franciszek Florczyk.
Wg historyka Leon Kaliwoda stał się symbolem odzyskania niepodległości w Łomży. Zasłużył na upamiętnienie, gdyż bardzo aktywnie działał i zginął podczas rozbrajania Niemców na ulicy Sienkiewicza.
Rok 1919 zamknął symboliczny okres walk o niepodległość, a w ukonstytuowanej wówczas radzie miejskiej znaleźli się aktywni działacze Komitetu Obywatelskiego niezwykle zaangażowani w odzyskanie niepodległości.
Arkadiusz Bałazy