Czwartkowy poranek rozpoczął się w szkole. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach na temat Łomży i znanych łomżan. W czasie lekcji Goście poznali najważniejsze symbole naszego miasta oraz jego położenie geograficzne. Mieli również okazję usłyszeć o łomżanach sławnych w całej Polsce. W niewielkich grupach młodzież projektowała kapelusze Hanki Bielickiej. Mimo omawiania wielu zagadnień zajęcia minęły w mgnieniu oka.
Po ciekawych zajęciach grupa udała się do Skansenu Kurpiowskiego im. Adama Chętnika w Nowogrodzie. W tym miejscy przewodnik przedstawił historię tego miejsca oraz dawną historię ludności Kurpiowskiej, a w szczególności to jak się kiedyś żyło i pracowało. Uczniowie spacerując w tym pięknie ulokowanym miejscu zwiedzili wnętrze chat, młyna wodnego, olejarni, leśniczówki, spichlerz oraz kapliczkę. Wizytę w Nowogrodzie zakończyliśmy obiadem w restauracji Wiszące Ogrody nad Narwią.
Około godziny czternastej wróciliśmy do Łomży by zwiedzić nasze miasto. Wędrówkę rozpoczęliśmy od punktu widokowego w TLiA, z którego podziwialiśmy panoramę miasta. W tym miejscy pani przewodnik rozpoczęła swoją opowieść o ciekawych miejscach i zabytkach Łomży. Kolejnym miejscem, w którym zatrzymaliśmy się na dłużej, było Muzeum Północno – Mazowieckie. Oprócz wystaw stałych zobaczyliśmy ciekawe wystawy czasowe – Czas wojny i okupacji: „Łomża w czasach II wojny światowej.” oraz „Dzieje wędrującej kolekcji. Sztuka Polska ze zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach”. Wizyta w muzeum poszerzyła wiedzę uczniów na temat Łomży oraz pozwoliła obcować na żywo z malarstwem tak wybitnych twórców jak: Olga Boznańska, Józef Chełmoński, Jacek Malczewski, Leon Wyczółkowski czy rodzina Kossaków.
Po krótkiej wizycie w Katedrze św. Michała Archanioła zbudowanej w stylu późnogotyckim skierowaliśmy się w stronę Popowej Góry. Prześlijmy obok ławeczki Hanki Bielickiej i starego Rynku, gdzie zrobiliśmy wspólne zdjęcie.
Przed Klasztorem Braci Kapucynów powitał nas Ojciec Jan Bańkowski. W bardzo interesujący sposób opowiedział nam historię klasztoru, a następnie zaprosił do wnętrza kościoła. Tu opisał piękne obrazy, w tym umieszczony w ołtarzu głównym obraz Matki Bożej Bolesnej. Dzięki uprzejmości Ojców mogliśmy zejść do katakumb oraz zwiedzić piękne, jesienne ogrody, z których podziwialiśmy widok na dolinę Narwi. Z pewnością ta wizyta pozostanie na długo w naszej pamięci.
Zwiedzanie Łomży zakończyliśmy spacerem po bulwarach i bezowym poczęstunkiem, który pozwolił szybko zapomnieć o zmęczeniu.
Dodatkową atrakcja dla naszych Gości była gra w kręgle na zakończenie dnia.
„Projekt Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Razem dla Edukacji współfinansowany przez MEN w ramach konkursu Rodzina polonijna. Współpraca szkół funkcjonujących w systemach oświaty innych państw oraz organizacji społecznych za granicą prowadzących nauczanie języka polskiego, historii, geografii, kultury polskiej oraz innych przedmiotów nauczanych w języku polskim ze szkołami w Polsce”.