Uczniowie z klasy III a, b, d uczęszczający do świetlicy - gr. nr 2 uczestniczą w innowacji pedagogicznej. Pierwsze zadania dotyczą wprowadzenia do wydawania poleceń.
Dzieci programują - ogólnopolski projekt
- 2
WHAT DO YOU NEED THIS AUTUMN?
Uczniowie klasy 5B przeprowadzili akcję szkolną pt. "WHAT DO YOU NEED THIS AUTUMN?" przedstawiającą różne sposoby umożliwiające przetrwanie jesieni. Jednocześnie była to doskonała okazja do poćwiczenia języka angielskiego.
Akademia Przedszkolaka
Dnia 24.10.2019r. dzieci z trzech oddziałów przedszkolnych wzięły udział w uroczystej inauguracji Akademii Przedszkolaka w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Na uroczystość przybyły także sześciolatki z łomżyńskich przedszkoli i szkół podstawowych, które przedstawiły krótkie programy artystyczne. Po ich obejrzeniu Pan Rektor dokonywał pasowania przedszkolaków na najmłodszych studentów. Naszą szkołę na scenie reprezentowały dzieci z oddziału przedszkolnego 0b, które zaśpiewały oraz zinterpretowały ruchowo piosenkę zespołu Gawęda pt. "Straszne żaby".
6
Zawody mundurowe
Dnia 22.10.2019r. uczniowie kl. VIII a – w ramach realizowanego przez szkołę doradztwa zawodowego - uczestniczyli w zorganizowanym przez Łomżyńskie Centrum Rozwoju Edukacji spotkaniu zawodoznawczym, podczas którego spotkali się z przedstawicielami „zawodów mundurowych” – tj. policjantami, strażakami, żołnierzami zawodowymi, celnikami i leśnikiem. Poznawali charakter i specyfikę pracy, czynności zawodowe, wyposażenie typowe dla prezentowanych zawodów. Mogli na bieżąco zadawać pytania dotyczące interesujących ich kwestii związanych z w/w zawodami.
11Taka forma poznawania zawodów poszerzyła wiedzę uczniów, rozbudziła zainteresowania zawodowe oraz zweryfikowała możliwości wykonywania przez nich potencjalnego zawodu. Ponadto wskazywała ścieżki i formy kształcenia związane z grupą zawodów mundurowych, a także dawała możliwość obejrzenia sprzętu i umundurowania charakterystycznego dla poszczególnych zawodów.
Uczniowie byli żywo zainteresowani takim sposobem poznawania zawodów i wyrazili szczerą chęć uczestnictwa w następnych tego typu spotkaniach zawodoznawczych.
M. Gołąbecka – pedagog, szkolny doradca zawodowy
"Jesienne cudaczki"
W dniach od 25 września do 10 października 2019 r. trwał zorganizowany przez świetlicę konkurs plastyczny "Jesienne cudaczki". Do udziału w konkursie zaprosiliśmy uczniów klas I-III. Przedmiotem konkursu było wykonanie pracy przestrzennej z wykorzystaniem materiału przyrodniczego. W konkursie wzięło udział 75 uczniów. Wszystkie prace wzbudziły zachwyt organizatorów, a ich autorzy zasługują na pochwałę i uznanie. Wyłonienie zwycięzców było trudne, ale jury po burzliwych obradach przyznało:
I miejsce
- Piotr Kowalski IIa
- Alicja Filipkowska IIc
II miejsce
- Amelia Kozłowska If
- Sandra Malinowska IIa
- Zuzanna Rogińska Ib
III miejsce
- Magdalena Kołakowska IIIc
- Lena Ulińska IIe
- Jakub Frąckiewicz IIc
Pozostałe prace otrzymują wyróżnienia,mimo że były także pomysłowe i oryginalne. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za aktywny udział i duże zainteresowanie konkursem.
11
Dobroczyńcy z Jedynki
20 października 2019 r. na stadionie MOSiR w Łomży reprezentacja SP1 brała udział w imprezie dobroczynnej – I Łomżyńska Mila Charytatywna – Bieg dla Justyny. Celem imprezy była pomoc Justynie Korytkowskiej, wyśmienitej łomżyńskiej biegaczce. Nasi uczniowie biegali na dystansie ¼ mili. Wszystkim uczniom gratulujemy - na was zawsze można liczyć!!!
Justyna życzymy Ci dużo zdrowia, trzymaj się, jesteśmy z Tobą!
8
"Bieg dla Justyny"
Uczniowie klasy I e i III c włączyli się do akcji charytatywnej "Bieg dla Justyny". Pod opieką wychowawczyń przygotowali 200 piernikowych medali, którymi zostaną obdarowani uczestnicy biegu.
18
Dzień Edukacji Narodowej
Dziś dzieci z klasy 0 c i II d dostarczyły nam nie lada atrakcji,
przygotowując uroczystą akademię z okazji Dnia Edukacji.
Była uczniowska scenka, piosenki i wierszy wiele,
których bohaterami byli przede wszystkim nauczyciele.
Widzowie: dyrekcja, nauczyciele, rodzice i uczniowie
słuchali i oglądali aktorów z zapartym tchem,
delektując się występem i świętując
tak ważny dla społeczności szkolnej dzień.
Wszak to święto naszej polskiej oświaty,
dlatego popłynęły uśmiechy, życzenia i kwiaty!9
Dzień Edukacji Narodowej
FOTOGALERIA Z AKADEMII
2
NAUCZYCIELE vs SAMORZĄD
W dniu 10 października odbył się niezwykły mecz towarzyski pomiędzy Nauczycielami, a przedstawicielami Samorządu. Ponad 200 uczniów oraz około 40 zawodników zebrało się na Stadionie Miejskim w Łomży, by na sportowo uczcić Dzień Edukacji Narodowej. Byli tam również uczniowie naszej szkoły, przedstawiciele klasy 3b, wyposażeni w pompony i hasła dopingujące, dzielnie kibicowali drużynie nauczycieli, a w szczególności pani Ali Żelaznej, która reprezentowała SP1 na boisku. Równo o godzinie 11:00 zabrzmiał pierwszy gwizdek obwieszczający początek spotkania. Obie drużyny od razu ruszyły do ataku, co przełożyło się na szybko zdobyte bramki. Pomimo nie sprzyjającej pogody, walka trwała do ostatniej minuty i była bardzo wyrównana. W trakcie przerwy organizatorzy zorganizowali miniturniej dla chętnych kibiców, który polegał na trafieniu do bramki z połowy boiska. Tymi chętnymi osobami byli nasi uczniowie. Dla uczestników przygotowano upominki w postaci biletu do Parku Wodnego ze Strefa SPA. Mecz zakończył się wynikiem 4:3 na korzyść Samorządu. Mimo tego nauczyciele schodzili z boiska zadowoleni i z uśmiechem na twarzach podziękowali wszystkim uczniom za okazane im wsparcie. W tym meczu nie liczył się wynik tylko dobra zabawa i integracja.
5
Na świetlicy jest smacznie
Trochę matematyki, trochę czytania ze zrozumieniem, odrobina pracy i... gofry gotowe. Współpraca, samodzielność, odpowiedzialność i pyszne jedzonko w świetlicy - grupa 2.
6
Na zabawę mamy czas
Wesołe zabawy dzieci z oddziałów przedszkolnych na placu zabaw w Parku im. Jana Pawła II w Łomży
10
Jesienne przygotowania do wiosny - sadzimy żonkile
Klasa 1e włączyła się do akcji Pola Nadziei. Posadziliśmy cebulki żonkili i będziemy cierpliwie czekać do wiosny. Wtedy nasze kwiaty pięknie zakwitną.
SMACZNY, BARDZO ZDROWY SZASZŁYK OWOCOWY
W ramach zajęć dotyczących zdrowego odżywiania dzieci z oddziału przedszkolnego Oa przygotowały owocowe szaszłyki. Przed rozpoczęciem prac kulinarnych ubrały fartuszki, rozłożyły na stołach potrzebne przybory kuchenne, a także umyły dokładnie ręce i owoce. Kiedy wszystko było już gotowe, przystąpiły do krojenia ulubionych owoców i nakładania ich na patyczki. Szaszłyki smakowały wyśmienicie – prawdziwa bomba witaminowa!
6
Złota polska jesień w świetlicy nr 1
Uczniowie klas IIa, IIIc wspaniale bawią się tworząc prace plastyczne ukazujące piękno kolorowej jesieni.
3
Razem dla Edukacji - Rodzina Polonijna - Pożegnania nadszedł czas
Ostatniego dnia uczniowie pracowali w grupach przygotowując prezentacje podsumowujące dni spędzone razem. Po wytężonej i owocnej pracy w sali informatycznej, nadszedł czas na słodkie, „co nieco” oraz przysmaki z Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Piątnicy. Ostatnie wspólne chwile uczniowie spędzili rozwiązując test, przygotowany w aplikacji Kahoot, a sprawdzający, co pamiętają o miejscach poznanych w Polsce. Było przy tym mnóstwo emocji i wzruszeń. Nim padły słowa pożegnania uczestnicy projektu obejrzeli efekt swojej porannej pracy w postaci wspólnej prezentacji. Towarzyszyły temu chwile zadumy i szczere uśmiechy na twarzach uczniów.
Po obiedzie nadszedł czas pożegnania. Wszystkim uczniom wręczono pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki. Następnie pani dyrektor Krystyna Kamińska podziękowała uczniom i nauczycielom z Gimnazjum im. Michała Balińskiego w Jaszunach za wizytę w naszej szkole i mieści oraz wspólnie spędzony czas. Podkreśliła, że jest to początek, a nie koniec wspólnej znajomości.
Przed wyjazdem uczniowie z Litwy zaśpiewali swoim rówieśnikom z Polski piosenkę, a uczennica SP 1 – Wiktoria Brzóska przeczytała wiersz podsumowujący pierwszą część projektu.
Kilka wspólnie spędzonych dni zaowocowało nowymi znajomościami i dlatego czas rozstania był trudnym momentem dla uczniów i opiekunów.
Naszym Gościom mówimy: MIŁO WAS POZNAĆ, WSPÓLNIE Z WAMI SPĘDZAĆ CZAS I DO ZOBACZENIA WKRÓTCE!
DZIĘKUJEMY wszystkim nauczycielom zaangażowanym w realizację zadań w ramach projekt Razem dla Edukacji w ramach konkursu Rodzina polonijna.
Serdeczne podziękowania składamy na ręce przedstawicieli następujących instytucji: Klub Tańca Towarzyskiego "Akat", Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Piątnicy, Bracia Mniejsi Kapucyni w Łomży. Dziękujemy za bezinteresowną pomoc i życzliwość, które w szczególny sposób uatrakcyjniły pobyt w Łomży naszym gościom z Gimnazjum im. Michała Balińskiego w Jaszunach na Litwie. Dziękujemy pracownikom Urzędu Miasta w Łomży za materiały promocyjne, które wręczyliśmy na pamiatkę uczniom i nauczycielom z Jaszun.
„Projekt Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Razem dla Edukacji współfinansowany przez MEN w ramach konkursu Rodzina polonijna. Współpraca szkół funkcjonujących w systemach oświaty innych państw oraz organizacji społecznych za granicą prowadzących nauczanie języka polskiego, historii, geografii, kultury polskiej oraz innych przedmiotów nauczanych w języku polskim ze szkołami w Polsce”.
36Wiersz na pożegnanie uczniów i nauczycieli z Gimnazjum im. Michała Balińskiego w Jaszunach na Litwie
Jeszcze tak niedawno czekaliśmy, wyglądaliśmy Was,
a już dziś rozstania nadszedł czas…
Te pięć dni z Wami nie były stracone,
ale ważne dla nas, aktywnie spędzone.Najpierw występ dla Was z radością przygotowywaliśmy,
wierszem i piosenką gości z Litwy przywitać chcieliśmy!
Drugi dzień to wspólny pobyt w Muzeum w Drozdowie,
bogactwo roślin i zwierząt – każdy czegoś się dowie…
W sali gimnastycznej czekały na nas atrakcje nowe,
podziwialiśmy tańce latynoamerykańskie i standardowe.
Nowe doświadczenia taneczne, moc wrażeń, tego nikt nie zliczy,
nie mogło się też obejść bez wycieczki do polskiej stolicy.
Na Stadionie Narodowym było dużo chodzenia,
koszulki polskich piłkarzy, słowem – dużo do opowiedzenia.
Potem wejście do wspaniałego Zamku Królewskiego,
spacer po warszawskiej Starówce
i zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego.
Tu wzruszeń i emocji nie było mało,
gdy o bohaterstwie i patriotyzmie tyle się usłyszało…
O czwartkowym poranku teraz wspomnieć muszę,
nie zapomnimy jak wspólnie tworzyliśmy prace:
herb Łomży i bajeczne Hanki Bielickiej kapelusze.
Z mapą Łomży i okolic wspólnymi siłami sobie poradziliśmy,
postacie znanych łomżan Wam przybliżyliśmy.
Następnie zwiedzanie Skansenu w Nowogrodzie Kurpiowskiego,
spacer po Łomży i wejście do Muzeum Północno – Mazowieckiego.
Bursztyny, obrazy sławnych malarzy i lampy naftowe,
dzieje Łomży – te stare i te całkiem nowe.
Dziś już ostatni dzień wspólnego z Wami wędrowania,
pokazywania Wam pięknych zakątków, historii Polski poznawania.
Projekt „Razem dla edukacji” to jest w dziesiątkę strzał,
każdy z nas tyle wiedzy posiadł, tyle wzruszeń miał.
Niezapomniane zajęcia z przyrody i geografii, żywe lekcje historii
i to w praktyce, nie tylko w teorii…
Cieszymy się, że mogliśmy je przeżyć właśnie z Wami,
ze wspaniałymi gośćmi z Litwy: panią Andżelą i Janiną,
z naszymi nowymi koleżankami i kolegami.
Miło było Was gościć, aktywnie z Wami spędzać czas,
nauczyliśmy się tak dużo od siebie, tak wiele łączy nas!
By wyrazić radość, ze wzruszenia aż słów brakuje,
na usta ciśnie się tylko jedno słowo – DZIEKUJEMY!Pożegnalna piosenka uczniów z Jaszun:
„Projekt Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Razem dla Edukacji współfinansowany przez MEN w ramach konkursu Rodzina polonijna. Współpraca szkół funkcjonujących w systemach oświaty innych państw oraz organizacji społecznych za granicą prowadzących nauczanie języka polskiego, historii, geografii, kultury polskiej oraz innych przedmiotów nauczanych w języku polskim ze szkołami w Polsce”.
Razem dla Edukacji - Rodzina Polonijna - dzień IV
Czwartkowy poranek rozpoczął się w szkole. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach na temat Łomży i znanych łomżan. W czasie lekcji Goście poznali najważniejsze symbole naszego miasta oraz jego położenie geograficzne. Mieli również okazję usłyszeć o łomżanach sławnych w całej Polsce. W niewielkich grupach młodzież projektowała kapelusze Hanki Bielickiej. Mimo omawiania wielu zagadnień zajęcia minęły w mgnieniu oka.
Po ciekawych zajęciach grupa udała się do Skansenu Kurpiowskiego im. Adama Chętnika w Nowogrodzie. W tym miejscy przewodnik przedstawił historię tego miejsca oraz dawną historię ludności Kurpiowskiej, a w szczególności to jak się kiedyś żyło i pracowało. Uczniowie spacerując w tym pięknie ulokowanym miejscu zwiedzili wnętrze chat, młyna wodnego, olejarni, leśniczówki, spichlerz oraz kapliczkę. Wizytę w Nowogrodzie zakończyliśmy obiadem w restauracji Wiszące Ogrody nad Narwią.
Około godziny czternastej wróciliśmy do Łomży by zwiedzić nasze miasto. Wędrówkę rozpoczęliśmy od punktu widokowego w TLiA, z którego podziwialiśmy panoramę miasta. W tym miejscy pani przewodnik rozpoczęła swoją opowieść o ciekawych miejscach i zabytkach Łomży. Kolejnym miejscem, w którym zatrzymaliśmy się na dłużej, było Muzeum Północno – Mazowieckie. Oprócz wystaw stałych zobaczyliśmy ciekawe wystawy czasowe – Czas wojny i okupacji: „Łomża w czasach II wojny światowej.” oraz „Dzieje wędrującej kolekcji. Sztuka Polska ze zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach”. Wizyta w muzeum poszerzyła wiedzę uczniów na temat Łomży oraz pozwoliła obcować na żywo z malarstwem tak wybitnych twórców jak: Olga Boznańska, Józef Chełmoński, Jacek Malczewski, Leon Wyczółkowski czy rodzina Kossaków.
Po krótkiej wizycie w Katedrze św. Michała Archanioła zbudowanej w stylu późnogotyckim skierowaliśmy się w stronę Popowej Góry. Prześlijmy obok ławeczki Hanki Bielickiej i starego Rynku, gdzie zrobiliśmy wspólne zdjęcie.
Przed Klasztorem Braci Kapucynów powitał nas Ojciec Jan Bańkowski. W bardzo interesujący sposób opowiedział nam historię klasztoru, a następnie zaprosił do wnętrza kościoła. Tu opisał piękne obrazy, w tym umieszczony w ołtarzu głównym obraz Matki Bożej Bolesnej. Dzięki uprzejmości Ojców mogliśmy zejść do katakumb oraz zwiedzić piękne, jesienne ogrody, z których podziwialiśmy widok na dolinę Narwi. Z pewnością ta wizyta pozostanie na długo w naszej pamięci.
Zwiedzanie Łomży zakończyliśmy spacerem po bulwarach i bezowym poczęstunkiem, który pozwolił szybko zapomnieć o zmęczeniu.
Dodatkową atrakcja dla naszych Gości była gra w kręgle na zakończenie dnia.
64„Projekt Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Razem dla Edukacji współfinansowany przez MEN w ramach konkursu Rodzina polonijna. Współpraca szkół funkcjonujących w systemach oświaty innych państw oraz organizacji społecznych za granicą prowadzących nauczanie języka polskiego, historii, geografii, kultury polskiej oraz innych przedmiotów nauczanych w języku polskim ze szkołami w Polsce”.
Razem dla Edukacji - Rodzina Polonijna - „Jeden dzień dla Stolicy.”
„Jeden dzień dla Stolicy.” – Pod takim hasłem wyruszyliśmy w środowy poranek do Warszawy. W tym dniu chcieliśmy pokazać naszym Gościom piękno stolicy.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od wizyty na stadionie PGE Narodowy. Arena jest najnowocześniejszą areną wielofunkcyjną i jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie. Mieści się na nim 58 tysięcy osób. Widok z punktu widokowego na wnętrze stadionu i przygotowywaną murawę na mecz z Macedonią wywarł na uczniach duże wrażenie. Wszyscy zaczęli obstawiać wynik zbliżającego się meczu.
Kolejnym punktem wizyty w stolicy było Muzeum Powstania Warszawskiego. W tym miejscu upamiętniono największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie podczas II wojny światowej. Multimedialne ekspozycje oddają atmosferę powstańczej Warszawy, pokazują militarne dzieje 63 dni walk i życie codzienne ludności cywilnej w tym okrutnym czasie. Uczniowie spacerując wśród gruzów zniszczonej stolicy mogli poczuć się jak żołnierze przemieszczający się kanałami, mogli odczuć na własnej skórze jak trudny był to czas i jednocześni docenić fakt, że żyją w wolnym kraju. Na filmie „Miasto Ruin” uczniowie zobaczyli z lotu ptaka zrównaną z ziemią stolicę.
Z muzeum udaliśmy się na Stare Miasto, by zobaczyć współczesną Warszawę. Po smacznym obiedzie zwiedziliśmy Zamek Królewski – pierwotną rezydencję książąt mazowieckich. Na początku poznaliśmy historię zamku oglądając krótkie filmy. Następnie udaliśmy się do komnat, pięknie zdobionych, zapierających dech w piersiach. Na wielu zwiedzających wnętrze zamku wywarło niezapomniane wrażenie.
Ostatnim punktem był spacer po Warszawie, w czasie, którego zobaczyliśmy: Bazylikę Archikatedralną, Rynek Starego Miasta z symbolem stolicy – warszawską syrenką, Pomnik Małego Powstańca, Pomnik Bohaterów Warszawy „Nike”, Grób nieznanego Żołnierza i zmianę warty, Krakowskie Przedmieście oraz Pałac Prezydencki. Wędrówkę zakończyliśmy pod kolumną Zygmunta, gdzie wykonaliśmy wspólne zdjęcie.
Dzień był pełen wrażeń, a zakończył się wspólną kolacją. Wszyscy wracali do domów zmęczeni, ale bardzo zadowoleni z wizyty w stolicy.
22„Projekt Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Razem dla Edukacji współfinansowany przez MEN w ramach konkursu Rodzina polonijna. Współpraca szkół funkcjonujących w systemach oświaty innych państw oraz organizacji społecznych za granicą prowadzących nauczanie języka polskiego, historii, geografii, kultury polskiej oraz innych przedmiotów nauczanych w języku polskim ze szkołami w Polsce”.
Razem dla Edukacji - Rodzina Polonijna - dzień II
Drugi dzień integracji to wizyta w Muzeum Przyrody w Drozdowie. Zwiedzanie rozpoczęło się od krótkiej historii tego miejsca i jej mieszkańców – Rodziny Lutosławskich. Przewodniczka w bardzo interesujący sposób przedstawiła członków tej zacnej rodziny oraz opisała ich działania mające ogromny wpływ na rozwój ziemi łomżyńskiej. Wspomniała również, że w majątku Lutosławskich bywały takie sławy jak Roman Dmowski – polityk, mąż stanu, publicysta polityczny, minister spraw zagranicznych.
Z salonu dworskiego grupa udała się do części poświęconej Kotlinie Biebrzańskiej, która w dużej części objęta jest ochroną w ramach Biebrzańskiego Parku Narodowego. W kolejnych salach zobaczyliśmy trofea łowieckie, szatę roślinną, liczne ptaki oraz ssaki kotliny, w tym łosia – króla Bagien Biebrzańskich. Dużym zainteresowaniem cieszyły się szczątki mamuta.
Na zakończenie uczniowie poznali różne gatunki ryb żyjących w wodach wokół pięciu kontynentów: Azji, Ameryki południowej, Australii, Afryki i Europy. Atrakcją okazało się karmienie ryb ogórkami oraz mięsem. W trakcie lekcji muzealnej „Ryby – to, co pływa w rzecznej toni” uczniowie utrwalili wiedzę na temat stworzeń wodnych oraz poznali nietypowe okazy.
Pobyt w Drozdowie zakończył się spacerem po przepięknym, jesiennym parku wokół posiadłości oraz ogniskiem z kiełbaskami. Wspólnie spędzony czas minął bardzo szybko i mimo że, niektórzy chcieli zostać dłużej, musieliśmy wracać do Łomży.
Wtorek zakończył się pokazem tańca przygotowanego przez Klub Tańca Towarzyskiego "Akat" z Łomży. Wirujące pary na parkiecie zrobiły ogromne wrażenie nie tylko na gościach z Litwy, ale również na uczniach naszej szkoły. Serdecznie dziękujemy tancerzom za uatrakcyjnienie uczniom z Gimnazjum w Jaszunach pobytu w Łomży.
38„Projekt Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Razem dla Edukacji współfinansowany przez MEN w ramach konkursu Rodzina polonijna. Współpraca szkół funkcjonujących w systemach oświaty innych państw oraz organizacji społecznych za granicą prowadzących nauczanie języka polskiego, historii, geografii, kultury polskiej oraz innych przedmiotów nauczanych w języku polskim ze szkołami w Polsce”.
**AKTUALNOŚCI**
Ciekawostki z życia szkoły.
ZEGAR
- Wtorek06.05.2025
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Wszystkie