Już po raz czwarty uczniowie wzięli udział w Maratonie Pisania Listów Amnesty International. Akcję zorganizowała klasa III a gimnazjum.



Clovis Razafimalala z Madagaskaru został skazany za ochronę zagrożonego lasu deszczowego Choć prawo tego zabrania, wycinane są cenne drzewa różane. Clovis i inni aktywiści odważnie przeciwstawiają się temu procederowi, podczas gdy władze nie reagują. Jednak w lipcu 2017 roku Clovis został skazany na podstawie fałszywych oskarżeń i usłyszał wyrok 5 lat więzienia w zawieszeniu. Jeśli będzie kontynuował swoją działalność, w każdej chwili może trafić do więzienia.
Hanan Badr el-Din z Egiptu poszukuje męża, który został ranny po udziale w manifestacji i trafił do szpitala. Mąż Hanan jest jedną z setek osób, w których zaginięcia zamieszane są egipskie siły bezpieczeństwa. Egipska policja lub wojsko zatrzymuje działaczy politycznych, studentów, demonstrantów, uczniów – nawet 14-letnich, których los pozostaje nieznany. Rząd Egiptu zaprzecza, żeby taka sytuacja miała miejsce Ostatnia próba dotarcia do informacji na temat męża zakończyła się aresztowaniem Hanan i postawieniem fałszywych zarzutów o przynależność do zakazanej organizacji. Grozijej 5 lat pozbawienia wolności/
Uczniowie SP1 napisali 233 listy w sprawie obu opisanych osób. Na całym świecie w tym roku napisano ich ponad 300 tysięcy.
Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w okolicach 10 grudnia, kiedy świętujemy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Ideą Maratonu jest pisanie listów w obronie grupy osób prześladowanych z powodu poglądów politycznych, religii czy koloru skóry. Kierowane są zawsze do władz kraju, który łamie prawa danego człowieka albo nie udziela mu skutecznej pomocy w przypadku prześladowania. Bywają naprawdę skuteczne. Co roku udaje się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji kilku bądź kilkunastu osób, których prawa zostały złamane.
Maraton Pisania Listów to akcja, podczas której jednoczymy się w walce o prawa człowieka na całym świecie. Amnesty International jest międzynarodowym ruchem ludzi działających od ponad 50 lat na rzecz poszanowania praw człowieka. Funkcjonuje na terytorium ok. 150 państw i terytoriów, zrzesza ponad 3 mln członków i członkiń na całym świecie. Prowadzi kampanie przeciwko ciężkim naruszeniom praw człowieka. Jej wizją jest świat, w którym każda osoba będzie mogła w pełni korzystać ze wszystkich praw zawartych w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka i innych międzynarodowych standardach praw człowieka.
W 1977 roku Amnesty International została uhonorowana Pokojową Nagrodą Nobla.